Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Yi 4K Action Camera realnym pretendentem do detronizacji marki GoPro

Kilka dni temu wskoczył mi milion wyświetleń wpisów blogowych na naszym portalu. To bardzo pokrzepiająca wiadomość szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy to czasu coraz mniej a obowiązków więcej. W związku z tym postanowiłem napisać recenzję będącą pewną ofertą dla osób niezdecydowanych, a poszukujących pomysłu na dobry prezent świąteczny. Wybór padł na nową kamerkę sportową od Xiaoyi - Yi 4K Action Camera, potocznie nazywaną Yi 2. Pół roku temu kolega bravo recenzował poprzednią wersję więc możecie sami porównać co przez ten czas się zmieniło na plus.

Małe ale potężne

Kamerka trafiła do mnie w małym, kwadratowym pudełku. Spodziewałem się że dostanę ją wraz z dedykowanymi akcesoriami, takimi jak etui wodoodporne oraz Yi selfie stick z pilotem. Na białym kartoniku o wymiarach 10 x 10 cm można znaleźć podstawowe informacje o specyfikacji technicznej urządzenia oraz zapoznać się z grafikami koncepcyjnymi samej kamerki, ulokowanymi na wierzchu oraz spodzie obudowy. Gdy zdejmiemy wieko kartonika zauważymy że jest ono wyścielone cienką warstwą czarnej gąbki chroniącej szkło kamerki przed zarysowaniem.

Kamerka dostępna jest w trzech kolorach - białym, czarnym oraz różowym (głównie rynek chiński). Ja otrzymałem na czas testów w kolorze czarnym i jak się okazało idealnie współgra z dedykowanym selfie-stickiem, ale o nim później. Wyjmując kamerkę z kartonika ochronnego, zauważymy że producent usunął z przedniego panelu klawisz zasilania, pełniący również rolę klawisza funkcyjnego. Na przodzie zlokalizowany jest tylko szerokokątny obiektyw o polu widzenia 155 stopni oraz maleńka dioda sygnalizująca stan urządzenia. Tył kamerki w około 70% pokrywa 2,19 calowy, kolorowy ekran dotykowy z logiem Yi na obramówce. Góra urządzenia wyposażona została w jeden podświetlany klawisz, pełniący rolę włącznika oraz zainicjowania nagrywania / wykonania fotografii. Obok znajduje się głośnik i mikrofon.

Na lewym boku (patrząc na obiektyw) pod plastikową zaślepką znajduje się port microUSB służący do przesyłania danych oraz ładowania urządzenia. Szczerze powiedziawszy zaślepka ta sprawia więcej problemu niż go rozwiązuje. Samo jej wyjęcie wymaga podważenia jej czymś cienkim i płaskim - głównie paznokciem, a włożenie jej opiera się głównie na szczęściu i dopasowaniu elementów. Na spodzie znajduje się odginana zaślepka a pod nią wyjmowana bateria oraz miejsce na kartę microSD. Tuż obok znajduje się klasyczny gwint do statywu 1/4 cala. Bardzo cieszy mnie ta wiadomość, gdyż nieco znudziło mnie używanie dodatkowych akcesoriów bazujących na przejściówkach, wsuwkach i mocowaniach grzebieniowych. A tak - prosto i szybko.

Pod kartonikiem ochronnym znajdziemy mini instrukcję obsługi w języku angielskim (wersja europejska), ulotkę reklamową wraz z instrukcją polecanych kart microSD, kartę gwarancyjną oraz 20 centymetrowy kabel USB-microUSB. Po kilku dniach otrzymałem dedykowany selfie stick od jednego z moich facebookowych czytelników, który zaoferował swoją pomoc i wysłał mi swój monopod.

I tak po kilku dniach mój zestaw był prawie kompletny. Prawie ... gdyż nie otrzymałem dedykowanej obudowy wodoodpornej ale co się odwlecze to nie uciecze. Tym bardziej że nie zamierzałem nawet robić testów pod wodą. W końcu to tylko dodatek który miałby chronić kamerę przed zalaniem, nawet nie umywa się go porównywać do kamerki wodoszczelnej RICOH WG-M2

Specyfikacja techniczna

Nazwa urządzenia - Yi 4K Action Camera

Optyka - F2.8, szeroki kąt -155 stopnie

Sensor - SONY IMX377 12 MP CMOS

Procesor - Ambarella A9SE75

Łączność - WiFi 5GHz, Bluetooth, microUSB

Ekran dotykowy - 2.19 calowy ekran 640 x 360 / 330 ppi / 16:9 pokryty Gorilla Glass

Rozdzielczość wideo - 4K/30fps, 2,5K/30fps, 1440/30 i 60fps, 1080/30, 60 i 120fps, 960/60 i 120fps, 720/240fps, 480/240fps

Kodek wideo - h.264

Formaty foto - 5, 7, 8 i 12 Mpix

Format kart pamięci - MicroSD do 128GB

Zakres temperatur - od -20 do +85 stopni (wg. producenta)

Bateria - 1400 mAh (do 2 h w 4K/30 fps)

Wymiary - 65 x 42 x 11 (szer. x wys. x gł.)

Waga - 96g

Pierwsze uruchomienie i opcje

Podczas pierwszego uruchomienia zauważymy że poruszanie się po menu dzięki ekranowi dotykowemu nie będzie nam sprawiać żadnych trudności. Ekran został podzielony na pięć czytelnych segmentów. Mam na myśli wskaźnik naładowanej baterii, wybrany tryb z informacją ile jeszcze danych zmieści się na karcie pamięci, menu opcji, galeria zdjęć oraz wybór pozostałych trybów. Zajmijmy się może po kolei tymi trzema ostatnimi z racji ich interaktywności. Włącznik zlokalizowany na dolnym, środkowym pasku odpowiada za wybór trybu działania. Możemy ustawić jeden z 9 dostępnych. Do naszej dyspozycji mamy tryb fotograficzny, samowyzwalacz, tryb zdjęć seryjnych, tryb wideo, time lapse video, tryb spowolnionego czasu, time lapse do zdjęć, tryb zapętlenia oraz możliwość nagrywania i robienia zdjęć jednocześnie.

Po prawej stronie ekranu zlokalizowane jest menu opcji. Wciskając je otrzymujemy ogromną ilość ustawień do zmiany. Te podzielone są na dwa segmenty - opcje dotyczące wybranego trybu oraz opcje ogólne. Opcje trybu to głównie wybór rozdzielczości, kolorystyka, ISO, jasność czy naświetlenie. Pozostałe opcje dotyczą WiFi, karty SD, łączności bluetooth, jasności ekranu, głośności, podświetlenia, sprawdzenia wersji oprogramowania, ustawień wygaszacza ekranu z możliwością blokady czy przywrócenia ustawień fabrycznych. Klawisz galerii to nic innego jak podgląd wykonanego materiału. Ten możemy przewijać, odtwarzać lub kasować. Nic więcej. I dobrze - dłużej bateria wytrzyma.

Dedykowana aplikacja a aktualizacja

Na samym początku zdecydowałem się na aktualizację oprogramowania, gdyż zauważyłem że korzystam ze starszej wersji a nowsza opiewała w nowe funkcje i rozbudowywała obecne. Tę możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwsza wymaga sparowania urządzenia ze smartfonem przez oficjalną aplikację YI Action.

Sama aplikacja jest czymś w rodzaju tablicy społecznościowej, gdzie zarejestrowani użytkownicy dzielą się swoimi materiałami z innymi. A dzięki rozbudowanym funkcjom otrzymujemy możliwość sterowania kamerką z poziomu telefonu wybierając interesujące nas parametry, tryby i opcje. Zyskujemy możliwość transferu danych między kamerką a sparowanym urządzeniem oraz otrzymujemy rozbudowane informacje o każdym nagranym materiale.

My na szczęście nie musimy się tam rejestrować by z aplikacji skorzystać. Gdy ta zostanie zainstalowana, wystarczy na kamerce włączyć w opcjach WiFi i połączyć się z nim przy pomocy telefonu. Następnie w prawym górnym rogu wciskamy symbol plusa, pomijamy opcję logowania przez portal Facebook, wybieramy nasze urządzenie i ... już gotowe. Przy pierwszym sparowaniu powinna wyskoczyć informacja o możliwości aktualizacji. Powinna, bo mi nie wyskoczyła. Okazuje się że problem dotyczy wielu telefonów, więc musiałem skorzystać z innego sposobu.

Z drugą opcją aktualizacji przychodzi nam na pomoc portal yi.pl. Zamieścili oni na swojej stronie pliki z aktualnym oprogramowaniem. Osoby chcące samodzielnie zaktualizować oprogramowanie w kamerce odsyłam do filmiku instruktażowego.

Parowanie z pilotem

Muszę przyznać że biorąc do ręki Yi selfie stick, czułem że mam do czynienia z produktem klasy premium. To zasługa bardzo dobrze spasowanych, wysokiej jakości materiałów. Urządzenie zostało wyposażone w ruchomą w zakresie 90 stopni w pionie oraz 360 w poziomie śrubę 1/4 cala wraz z uchwytem blokady. Poniżej zlokalizowany został mechanizm wyciągania / składania selfie sticka. Opiera się on na wyciąganiu poszczególnych elementów i przekręcaniu ich w celu ich odblokowania. Można to zaobserwować na poniższym filmiku :

Poniżej na metalowym druciku w gumowej otoczce został zainstalowany pilot bluetooth. W każdej sytuacji możemy go wyjąć i korzystać z niego np. będąc w pewnej odległości od kamery. Pilot wyposażony został w dwa przyciski - przełączania funkcji aparat/kamera oraz przycisk spustowy, inicjujący działanie. Parowanie pilota z urządzeniem jest banalnie proste - uruchamiamy bluetooth w opcjach urządzenia, postępujemy zgodnie z wyświetlaną poradą - klikamy klawisz na pilocie i gotowe. Klawisze pilota działają prawidłowo, mają dobrą skoczność i cechuje je bardzo krótki czas inicjacji zadania. Sama rączka została wykonana z plastiku owiniętym bardzo miłym w dotyku gumowym materiałem. Zwieńcza ją zawieszka na rękę by dodatkowo zapewnić pewny chwyt.

Zapytacie zapewne, co jeśli bateria w pilocie się wyczerpie. Jak to co ? Otworzyć tył monetą, wyjąć, kupić nową i korzystać dalej ;)

Pora ustrzelić fotę !

Poznaliśmy już dziewięć funkcji dostępnych w tej kamerce. Formaty foto i wideo też są nam już znane. Przyszła więc pora na testy praktyczne i sprawdzenie jak to działa w rzeczywistości. Zajmijmy się więc zdjęciami. Biorąc pod uwagę jakość zdjęć , zajmiemy się głównie dwoma najlepszymi rozdzielczościami - 12 Mpix (4000 x 3000) oraz 8 Mpix (3840 x 2160). Jak można z łatwością wyliczyć, najlepszą jakość otrzymamy w formacie 4:3 a nieco gorszą w 16:9. Osobiście gustuję w formatach panoramicznych i w praktyce nie jest źle, biorąc pod uwagę że jest to urządzenie głównie do nagrywania filmów. Poniżej można zaobserwować jak fotografie wychodzą w ciągu dnia a jak w nocy :

Po wybraniu trybu zdjęć seryjnych, kamerka wykonuje serię 3 zdjęć w przeciągu sekundy. Osoby chcące w ten sposób uzyskać spektakularne zdjęcia należy ostrzec - zdjęcia są poruszone a w większości takich sytuacji - nieczytelne. Jeżeli chodzi o ilość miejsca na dysku to przy karcie pamięci 32 GB powinniśmy zmieścić do 5209 zdjęć w najlepszej jakości. W przeliczeniu wychodzi ok. 5 MB na zdjęcie.

No to kręcimy !

I tak oto dotarliśmy do najistotniejszej funkcji, jaką jest nagrywanie materiałów wideo. Zdecydowałem się zaprezentować jak w praktyce spisują się 3 tryby nagrywania. Myślę że ukazanie wszystkich mijałoby się z celem, gdyż jak każdy wie - interesuje nas jak najlepsza jakość i wydajność. Nikt już nie patrzy na niższe wartości ... no bo po co. Szkoda tylko że podczas testów nie mogłem liczyć na sprzyjającą pogodę.

Na 32 GB karcie pamięci długość wideo w jakości 4K przy 30 klatkach na sekundę, nie powinna przekroczyć 1h 07 minut. Dla przykładu krótki filmik trwający 54 sekundy zajmuje ok. 404 MB. Czy to dużo ? Trudno powiedzieć. Zależy od preferencji. W kolejnym filmiku skupiłem się na włączonej stabilizacji obrazu. Jak wygląda obraz bez stabilizacji, można zauważyć na materiale z 4K. Dla wiadomości - stabilizacja dostępna jest dla rozdzielczości 2,7K i niższych a cechuje ją ograniczenie wstrząsów i poruszeń na ekranie.

Jak można zauważyć na powyższym filmiku, jakość wideo drastycznie nie różni się od wyższej a otrzymujemy dodatkowe klatki przez co ruch jest bardziej naturalny. Dzięki włączonej stabilizacji obrazu, nagrywany materiał zalicza mniej wstrząsów choć od czasu do czasu pojawiają się lekkie rozmycia na brzegach kadru. Przy okazji możemy zauważyć jak wygląda materiał wykonany bez użycia monopodu.

Ostatnim prezentowanym trybem jest spowolnienie czasu. Po wybraniu tego trybu nie mamy możliwości zmiany rozdzielczości z domyślnej - 720p na inną. Możemy za to ustawić szybkość spowolnienia z 2 do 8 krotności, ustawić jakość kompresji wideo oraz pozostałych parametrów obrazu. Najlepsze efekty są widoczne po zastosowaniu najwyższej wartości spowolnienia. Trzeba brać tylko poprawkę na fakt iż najlepsze jakościowo wideo powstanie przy świetle naturalnym, inaczej spodziewać się musimy pomrugiwania światła sztucznego. Nagrywając materiał wideo w wysokiej jakości, na karcie pamięci tworzone są dwa pliki. Pierwszy to nasze nagranie w formacie .MP4 a drugi to plik z dopiskiem .thm informującym nas że jest to materiał stricte podglądowy o jakości SD.

Po aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji uzyskujemy kilka dodatkowych parametrów na urządzeniu oraz dodatkową funkcję - nagrywanie na żywo. Poprzez dedykowaną aplikację otrzymujemy możliwość streamowania wideo na Facebooka lub YouTube. Niestety jak na razie jest to proces dość skomplikowany i wymagający założenia konta w aplikacji, a tego na razie nie potrzebuję.

Wystarczający czas działania

W kamerce Yi 4K Action Camera zastosowano ogniwo o pojemności 1400 mAh. W zupełności wystarczy ono do dwóch godzin nagrań na jednym ładowaniu. Przy zrobieniu kilkunastu zdjęć i nakręceniu kilku wysokojakościowych filmów, bateria powinna rozładować się po około 1 godzinie i 40 minutach. Przy zastosowaniu niższych rozdzielczości, wyłączeniu dźwięków, włączeniu oszczędnego wygaszacza ekranu czas ten może zostać wydłużony o dodatkowe 17 minut. Biorąc pod uwagę fakt iż ładowanie poprzez kabel USB z komputera trwa do 2 godzin nie powinniśmy narzekać, tym bardziej że większość z nas posiada wtyczkę do gniazdka sieciowego do którego możemy podczepić taki kabelek. Dzięki takiemu zabiegowi czas ładowania nie powinien wynieść więcej niż 40 minut. Stan baterii jest widoczny w prawym górnym rogu urządzenia lub poprzez dedykowaną aplikację.

Podsumowanie

Uważam że firma Xiaoyi ma dość duże predyspozycje do strącenia kamerkowego giganta z tronu. Od kilku lat ten wypuszcza coraz to lepsze, a co za tym idzie - droższe modele zasłaniając się jakością i sprawdzoną marką. Tym razem producent w modelu Yi 2 zastosował wysokiej klasy komponenty wyróżniające się mnogością funkcji i ustawień dodatkowych. Stabilizacja obrazu, wysoka jakość tonalna nagrywanego materiału oraz dość niska cena, tylko zachęca do zakupu. Jak na razie producent nie ma szans na realne przebicie marki GoPro, ale zmierza to w dobrym kierunku i domyślam się że w niedalekiej przyszłości otrzymamy równie dobre specyfikacje przy bardzo okazyjnych cenach. Tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę fakt że od niedawna urządzenia te możemy bez problemu zakupić w Polsce wraz z gwarancją w cenie ok. 1250 zł z darmową wysyłką lub zdecydować się na sprowadzenie z Chin z ok 100 zł rabatem. Nic tylko brać !

Dziękuję sklepowi Gearbest za użyczenie kamerki Yi 2 do testów, jednocześnie zapraszając wszystkich zainteresowanych na moc obniżek w związku z Czarnym Piątkiem

sprzęt urządzenia mobilne hobby

Komentarze

0 nowych
aope   7 #1 24.11.2016 20:28

Jakość filmów - FATALNA. Ziarno takie, że mógłbym je liczyć. Przy słabym oświetleniu TRAGEDIA. Za dnia rozmazane bajoro. Realny pretendent do detronizacji GoPro? Chyba 1 kwietnia. Wolne żarty.
Detronizować to to może Mantę czy inne budżetowe rozwiązania, nie ta klasa.

Autor edytował komentarz w dniu: 24.11.2016 20:31
  #2 24.11.2016 20:47

Na necie widziałem na filmikach że bardzo ładną jakość przedstawia ta kamerka sportowa ! @aope a coś ty chciał by tęczą srała w listopadowy dzień ? Przecież to normalne że w mglisty dzień będzie tak wyglądać. Nie wiem czy wideo było edytowane czy nie ale na czyste nagranie GoPro też się ciężko natknąć

PIKeR   4 #3 24.11.2016 21:32

Marki GoPro nic nie zdedtronizuje, bo GoPro to głównie marka. Są lepsze kamery, chociażby Sony ActionCamy (stabilizacja!), ale wciąż ludzie myśląc "kamera sportowa" myślą GoPro.

robert26011988   4 #4 24.11.2016 21:58

Mimo, że jestem fanem tanich urządzeń z chin i sam mam SJ4000 to nie sądzę, że ta kamerka da rade nagrać taki film jak GoPro... https://www.youtube.com/watch?v=r09R7Ez555c :) I jeszcze dla porównania Sony ale bez gimbala https://www.youtube.com/watch?v=xPmvvy3wFDI

Autor edytował komentarz w dniu: 24.11.2016 22:05
lordjahu   22 #5 24.11.2016 22:27

@robert26011988: zastąpiłem filmiki domyślne tymi z dzisiaj przy ładniejszej pogodzie. Na czyste niebo nie ma co liczyć o tej porze roku.

Autor edytował komentarz w dniu: 25.11.2016 12:02
Domker   8 #6 24.11.2016 22:57

https://www.youtube.com/watch?v=ZOkete5XSo4
GoPro 5 Black ma nieco kolorki bardziej idące w HDR.
Nie widzę sensu, żeby przepłacać za GoPro 5 Black.
Filmiki kręcone na ośnieżonych stokach nie są miarodajne, bo duża ilość światła odbija się od śniegu i trafia na matrycę. W gorszych warunkach oświetleniowych można dopiero porównać tak naprawdę.

Autor edytował komentarz w dniu: 24.11.2016 22:59
robert26011988   4 #7 24.11.2016 23:24

@lordjahu: Może i podciągnięto kolory ale racz baczyć na to jak GoPro "rysuje"... zwróć uwagę np. na drzewa... Mógłbyś jeszcze użyć gimbala dla "profesjonalnego" efektu :)

Autor edytował komentarz w dniu: 24.11.2016 23:30
robert26011988   4 #8 24.11.2016 23:27

@Domker: W Twoim filmiku to bym powiedział, że Yi spisuje się lepiej... W kategorii cena/jakość król jest jeden :) A co do filmów na ośnieżonych stokach to według mnie są miarodajne bo ja właśnie do takich filmów stosuje kamerkę więc takie porównuje...

Autor edytował komentarz w dniu: 24.11.2016 23:34
pstrowsky   9 #9 25.11.2016 01:00

Kamerka nawet fajna na papierze. Ale podstawowa wada jaką widzę to gigantyczna żółta dominanta. Można to było jednak lepiej oprogramować.Trochę te fimy we mgle nie są zbyt miarodajne ze względu na małe kontrasty.Kamerkę trzeba by przetestować w pełnym słońcu. No i jeśli porównujesz ja z GOPRO, no to waro by wstawić te same kadry kręcone GOPRO. W przypadku powyższego art. niektóre wnioski i odniesienia do konkurencji uważam za bezzasadne z powodu braku materiału porónawczego.Pytanie za 100 punktów czy da się coś zrobić z tym fatalnym balansem bieli?

Autor edytował komentarz w dniu: 25.11.2016 01:02
ramirez1   8 #10 25.11.2016 06:10

A ja kupiłem sobie wczoraj właśnie GoPro Hero pierwszą wersję, jak dla kogoś kto nie posiadał wcześniej takiej kamery to wydaje mi się, że jest wystarczająca. Nie zależy mi na 4K i innych bajerach, bo nawet nie ma komu tego oglądać. Poczekam, aż Twój post przejdzie bo mam zamiar też zrobić recenzje sprzętu.

Dinowaw   5 #11 25.11.2016 10:43

@pstrowsky: A gdzie ty tą gigantyczną żółtą dominantę widzisz (na prawidłowo skalibrowanym monitorze jest ok) akurat tutaj moim zdaniem balans bieli dobrała prawidłowo. Co do wyciągania wniosków bez testu porównawczego to mogę się zgodzić, aczkolwiek nigdzie nie padło sformułowanie że jest o niebo lepsza

karol1k95   6 #12 25.11.2016 10:47

Niezły chłam, porównywanie tego do GoPro to wielkie nieporozumienie...

lordjahu   22 #13 25.11.2016 12:05

@robert26011988: Oczywiście że mógłbym. Nawet użyć doświetlenia, statystów a całość obrobić w Adobe Premiere i zachwalać każdy taki film. Ale nie o to mi chodziło - chciałem oddać jak prawdziwie nagrywa urządzenie, bez ingerencji w materiał.

flecht   7 #14 25.11.2016 12:07

@ramirez1: Będziesz pan miał ziarno. ;)

ramirez1   8 #15 26.11.2016 07:08

@flecht: Może tak, może nie. Jedyny problem tej kamery, to potrzeba dobrego światła nic więcej mnie nie ogranicza.

Paantolini   4 #16 26.11.2016 13:41

Jako że również posiadam ten sprzęt i w minione wakacje nakręciłem nim naprawdę sporą ilość materiału, pozwolę sobie podzielić się kilkoma uwagami, których nie znalazłem w tekście, a wydają mi się dość istotne dla ewentualnych przyszłych kupców:
- wykonanie kamery raczej nie należy do najsolidniejszych. Użyty plastik sprawia nienajlepsze wrażenie. Co więcej, jego spasowanie też pozostawia trochę do życzenia, niektóre miejsca pod lekkim naciskiem po prostu trzeszczą. Nie wydaje mi się, żeby była to wada tylko jednego egzemplarza (obecnie mam drugi, pierwszy miał uszkodzony jeden z mikrofonów i został wymieniony w ramach gwarancji). W pierwszym było to bardziej odczuwalne, w drugim mniej, ale jednak zawsze się pojawia.
- strasznie mi brakuje przycisku do przełączania się między trybami kamery, co jest szczególnie ważne, kiedy używamy obudowy wodoodpornej. Owszem, jest tryb "In Housing Mode", który pozwala zmieniać tryb z Foto na Video i odwrotnie, co realizowane jest za pomocą przycisku włączania. Problem jednak jest w tym, że wtedy tracimy możliwość wyłączenia kamery. W przypadku, gdy obudowa jest mokra od wody, a kamerę chcielibyśmy wyłączyć, trzeba albo uprzednio sparować ją z telefonem, albo bawić się w wycieranie obudowy.
- jakość dedykowanej obudowy wodoodpornej też, delikatnie mówiąc, jest nienajlepsza. Generalnie sprawia dobre wrażenie, jednak po pewnym czasie plastik, zarówno od klipsu zamykania jak i od śruby mocującej zaczął pękać bez wyraźnej przyczyny. Na szczęście obudowę również udało mi się wymienić na nową, jednak i ona posiada pewien mankament na klipsie i mam obawy, czy sprawa nie skończy się podobnie.

Wiadomo, w tej cenie trzeba iść na pewne kompromisy i ogólnie rzecz biorąc, sprzęt spełnił moje oczekiwania. Na bardzo duży plus zasługuje ekran, szybkość włączania i działania kamerki i bardzo długi czas pracy. Nagrania spełniają moje oczekiwania i raczej nie mogę się specjalnie przyczepić pod tym kątem.

bravo   19 #17 27.11.2016 23:31

@lordjahu - dzięki za test. Mam do Ciebie pytanie: czy gwint statywowy również jest tak płytki jak w pierwszej generacji?

Osobiście życzył bym sobie kamerki w wersji pierwszej z jakimkolwiek wyświetlaczem i w podobnej cenie. Wiadomo, że jakość musi kosztować, ale dawanie 1200zł za kamerkę sportową, to dla mnie trochę za dużo.

lordjahu   22 #18 27.11.2016 23:49

@bravo: też jest płytki. Ale zobacz że w tej cenie otrzymujemy sprzęt w jakości gopro 4 i to jeszcze że stabilizacją.

bravo   19 #19 28.11.2016 00:30

@lordjahu: no tak, co nie zmienia faktu, że GoPro było zawsze drogie. Płacimy tutaj za markę. Co do stabilizacji w Yi, to żyroskop sprawuje się całkiem dobrze, jednak wady matrycy CMOS, czyli ten straszny rolling shutter - wygląda to słabo - dużo pływa na bokach.

Ps. Gratulacje za Milionera! :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 28.11.2016 00:31
mly   8 #20 28.11.2016 09:39

@aope: Zgadza się. Jestem tego samego zdania.

ciesiel   5 #21 28.11.2016 10:09

Przy włączonej stabilizacji widać "galaretę" - co z tego że obraz jest w miarę stabilny jak od tych fal można dostać choroby morskiej? :)

marcinek1992   6 #22 30.11.2016 15:06

@lordjahu chciałbym się zapytać czy mógłbyś sprawdzić jedną rzecz?
Mianowicie jeżeli w tracie kamerowania zaczynałaby nam padać bateria to czy jak podepniemy power banka to dalej będzie nagrywać jednocześnie ładując czy przełączy się w tryb tylko ładowania bez nagrywania.

lordjahu   22 #23 30.11.2016 18:52

@marcinek1992: Hej. Sprawdziłem przed chwilką. Nie ma problemu - podczas nagrywania i podłączenia urządzenia pod zasilanie, nagrywa nadal ;)

Canaletto   13 #24 12.12.2016 12:58

Jakiej karty pamięci używałeś do nagrywania 4K? Chodzi mi o szybkość zapisu i klasę.

Stabilizacja obrazu pozostawia wiele do życzenia. Narożniki wręcz pływają. Zdaje mi się, że Git2 jednak lepiej stabilizuje.

  #25 12.01.2017 09:15

Za 890 zł można mieć np.Lamax x10. I to jest propozycja. Z polskagwarancją na 2 lata. A 1250 z Chin za tą z artykułu ? Za drogo i za duże ryzyko.

  #26 23.01.2017 12:52

@Hebe1 (niezalogowany): Lamax ma dobry serwis, to fakt, korzystałem kiedyś,żeby dosłali mi klapkę od baterii, wszystko trwało 3 dni

  #27 30.01.2017 16:34

@Hebe1 (niezalogowany): dzięki, chyba jednak będzie X10 Lamax

  #28 05.02.2017 21:53

@xen5 (niezalogowany): nie będziesz żałował, Lamax to wg mnie bardzo dobry wybór

  #29 06.02.2017 21:55

Też wybrałem ostatnio Lamax x10. Jakoś pewna, solidna firma. Właśnie ta gwarancja... tak to mam zaraz obok stacjonarnie, a bawić się w odsyłanie? Pomijając już fakt cenowy i ten że jednak X10 bardzo dobrze sobie radzi, zwłaszcza 4k jak i nagrania w nocy.

  #30 09.02.2017 21:04

@Nikolas66 (niezalogowany): serwis działa na zasadzie door to door, jak coś

  #31 13.02.2017 18:03

@gość90 (niezalogowany): I działa dość szybko, musiałem skorzystać i trwało wszystko niecały tydzień

  #32 17.02.2017 13:43

a może jakiegoś ekenka zamiast lamaxa ? choć one dosyć podobne..

  #33 05.03.2017 21:02

Super kamerki Lamax X8,X10, świetnie wyposażone , filmy b.wysokiej jakości

  #34 13.03.2017 19:13

@Hebe1 (niezalogowany): Trudno nawet porównywać ryzyko zakupu z Chin, z gwarancją w Polsce jeśli cena jest podobna, lub niewiele niższa

  #35 19.03.2017 12:29

@dikobas (niezalogowany): Słyszałem ,że eken szykuje jakiegoś hita

  #36 06.04.2017 19:19

@armia2 (niezalogowany): ale co to ma być , jakie parametry i reszta

  #37 17.04.2017 18:44

podobno będzie nieźle naszpikowany dodatkami/akcesoriami, zobaczymy ...

  #38 23.04.2017 22:46

MONOPOD, 2 AKUMULATORY W KOMPLECIE !!!!!

  #39 07.05.2017 10:48

Mówicie o EKEN H10 ? Tam są 3 baterie w cenie i monopod

  #40 15.05.2017 13:33

@alto5 (niezalogowany): i cena 469, wygląda to dobrze

  #41 20.05.2017 20:59

testuję tego ekena h10, opiszę później

  #42 29.05.2017 09:36

eken h10 wymiata i to silnie za tą kasę ( ok.460), a jak ktoś chce taniej to może lamax x8

  #43 06.06.2017 11:22

Do: karol1k95 i aope
Schowajcie się z Waszym GoPro-chłamem.
Teraz Yi 4K+ rządzi:
https://www.youtube.com/watch?v=a1D6xizxLXg&feature=youtu.be&t=4m39s
Pewnie dostaliście GoPro na komunię, cała rodzina się złożyła i teraz musicie bronić tego chłamu.