Luki Spectre i Meldown mogą być tym, co w końcu uśmierci Windowsa 7

Luki Spectre i Meldown mogą być tym, co w końcu uśmierci Windowsa 7
10.01.2018 14:12
Luki Spectre i Meldown mogą być tym, co w końcu uśmierci Windowsa 7

Pierwszym informacjom o łatkach na podatności Spectre i Meltdown towarzyszyła groźba nawet 30-procentowego obcięcia wydajności procesorów. Z czasem nastroje studzono, a przeprowadzony przez nas test pokazał, że przeciętny konsument nie odczuje w codziennej pracy spadku wydajności. Swoje wyniki (czy raczej wstępne spostrzeżenia) dotyczące konkretnych rodzin procesorów Intela i wersji Windowsa zaprezentował Microsoft.

Nasza platforma wyposażona była w czterordzeniowy procesor Intel Core i7-4770K, a zatem układ z rodziny Haswell, który trafił na półki w połowie 2013 roku. Testy zostały przeprowadzone na Windowsie 10 1709 (Fall Creators Update). Na tej wersji systemu operacyjnego Microsoftu spadki wydajności po instalacji łatki KB4056892 były zauważalne w benchmarkach, jednak raczej nieodczuwalne dla przeciętnego użytkownika. Według Microsoftu, sprawy mają się zgoła inaczej w przypadku Windowsa 7, wciąż znacznie popularniejszego od „dziesiątki”.

Niestety, w komunikacie Microsoftu nie znajdziemy skrupulatnego opisu metodologii czy choćby wyników z najpopularniejszych benchmarków lub testów zadaniowych. Te mają zostać opublikowane w ciągu najbliższych tygodni. W przypadku Windowsa 10 z Intelami Skylake czy Kaby Lake odnotowano jednoliczbowe spadki (jeden procent ma odpowiadać jednej milisekundzie), nieodczuwalne dla użytkowników. Nieco gorsze, ale wciąż niejednoznaczne spadki występują w konfiguracji Windows 10/Haswell, choć w testach udowodniliśmy, że dla przeciętnego użytkownika nie będzie to powód do rwania włosów z głowy.

Chyba że korzysta z Windowsa 7 lub Windowsa 8. W tym przypadku Microsoft stwierdza, że użytkownicy procesorów z rodziny Intel Haswell i starszych odczują spadek wydajności. Jak wspomnieliśmy, na razie nie zdecydowano się opublikować konkretnych wyników, jednak skoro Microsoft już w przypadku konfiguracji Windows 10/Haswell zdecydował się poinformować, że niektórzy użytkownicy odczują spadki, to jednoznaczne stwierdzenie spadków zauważalnych przez wszystkich użytkowników Windows 7,8/Haswell może być spowodowane nawet dwucyfrowymi różnicami w bechmarkach.

A to może w końcu odbić się zauważalnie na popularności systemów operacyjnych Microsoftu, a konkretnie spowodować spadek popularności Windowsa 7 na rzecz Windowsa 10. Trudno zakładać, że niedzielnego użytkownika Windowsa przekona do „dziesiątki” Fluent Design czy przeglądarka Edge, ale znaczny spadek wydajności jest z pewnością mocniejszym argumentem na rzecz migracji. Kto wie, być może to, co przez ponad 2,5 roku nie udało się Microsoftowi, uda się łatce KB4056892.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)