macOS Sierra kończy z łatwym uruchamianiem aplikacji pobranych z Internetu #WWDC16

macOS Sierra kończy z łatwym uruchamianiem aplikacji pobranych z Internetu #WWDC16
16.06.2016 00:39
macOS Sierra kończy z łatwym uruchamianiem aplikacji pobranych z Internetu #WWDC16

W systemie OS X Lion (10.7.5) Apple wprowadziło mechanizmGatekeeper, przeznaczony do „chronienia komputera Mac przedaplikacjami pobranymi z Internetu, które niekorzystnie wpływałybyna jego pracę”. W praktyce przełożyło się to na blokadęinstalacji aplikacji spoza Mac App Store, uniemożliwiającąbezpośrednie uruchomienie oprogramowania pobranego ze stronproducentów. Oczywiście blokadę można było wyłączyć – alepierwszy krok do większej kontroli nad oprogramowaniem na Makazostał zrobiony. W systemie macOS Sierra firma z Cupertino idzieznacznie dalej. W imię walki ze złośliwym oprogramowaniem skończyze swobodą instalowania dowolnego oprogramowania ze stroninternetowych.

Gatekeeper jako mechanizm obrony przed malware sprawdzał sięśrednio. Szybko pojawiły się atakipozwalające obejść to zabezpieczenie, a wydana jesienią zeszłegoroku łatka niewiele tu zmieniła. Dlatego Apple zamierza uczynić goznacznie bardziej restrykcyjnym. Podczas jednej z sesji na WWDCujawniono, że możliwość uruchamiania aplikacji spoza oficjalnegosklepu będzie ograniczona do zidentyfikowanych autorów, a więctych, którzy zarejestrowali się jako deweloperzy i otrzymali swójcertyfikat.

„Dowolne źródło”? Tego już nie będzie w macOS Sierra
„Dowolne źródło”? Tego już nie będzie w macOS Sierra

Z Preferencji systemowych > Ochrona i prywatność > Ogólnezniknie opcja Dopuszczaj programy pobrane z dowolnego źródła,którą bardziej doświadczony użytkownik mógł sobie włączyć,by móc otworzyć pobrany z Sieci, niepodpisany program. Nie jest tocałkowite odcięcie się od niezależnych aplikacji. Otworzyć jebędzie można poprzez menu kontekstowe, po wybraniu ikonki wFinderze. Chodzi jednak o to, by zwykły użytkownik klikając wpobrane z Sieci pliki w ogóle nie mógł ich uruchomić.

Zmienia się jednocześnie sposób traktowania przez Gatekeeperatych „podejrzanych”, niepodpisanych aplikacji. Aby uniknąć tzw.ataków przepakowania, w których złośliwe oprogramowaniedostarczane jest w dodatkowych komponentach dostarczanych wraz znieszkodliwą aplikacją, macOS Sierra będzie umieszczałniepodpisaną aplikację (dostarczaną jako obraz dysku .dmg) wlosowym miejscu w systemie plików. W ten sposób złośliwy kod niemógłby znaleźć aplikacji i się do niej podczepić.

macOS Sierra stanie się domyślnym systemem Maków już tejjesieni. Wprowadzone przez Apple zmiany zmuszą niezależnychdeweloperów do pójścia w ślady swoich kolegów piszącychoprogramowanie na iOS-a, jak niektórzy twierdzą najbardziejzamkniętego systemu świata. Bez certyfikatu Apple, a najlepiej wogóle obecności w oficjalnym sklepie, dostarczenie aplikacji dozwykłych użytkowników będzie zbyt kłopotliwe, by mogłozakończyć się na większą skalę powodzeniem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)