Mapy Google pokażą dobrze oświetlone drogi – jazda nocą będzie bezpieczniejsza

Mapy Google dostaną "warstwę" z oświetleniem dróg, fot. Getty Images
Mapy Google dostaną "warstwę" z oświetleniem dróg, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

05.12.2019 09:30, aktual.: 11.12.2019 14:42

Mapy Google ułatwią podróżowanie nocą. Najnowsza wersja aplikacji wskazuje bowiem, że na mapie pojawi się nowa opcja "Oświetlenie". To udogodnienie, dzięki któremu wybór bezpieczniejszej drogi po zmroku będzie prostszy – Mapy pokażą, na jakich ulicach nie można narzekać na brak latarni.

Funkcja nie jest jeszcze dostępna, ale na przygotowania do jej włączenia wskazują fragmenty kodu w Mapach Google 10.31 w wersji beta. Plik APK został przeanalizowany przez serwis XDA Developers i zauważono w nim szereg nowych ciągów znaków. Dotyczą one niedostępnej jeszcze warstwy, której włączenie poskutkuje zaznaczeniem na mapie na żółto ulic z dobrym oświetleniem.

Mapy Google to świetne rozwiązanie dla każdego kierowcy, pod warunkiem, że urządzenie użytkownika ma odpowiednie oprogramowanie antywirusowe do skanowania ogólnodostępnych sieci wi-fi.

Na razie nie wiadomo, czy dane o oświetleniu będzie można wziąć pod uwagę podczas automatycznego planowania trasy. Niezależnie od tego, informacje o dobrze oświetlonych drogach mogą się jednak przydać zarówno kierowcom, jak i pieszym, co może przełożyć się na zwiększone bezpieczeństwo.

Nowe ciągi znaków w Mapach Google w wersji beta, źródło: XDA Developers.
Nowe ciągi znaków w Mapach Google w wersji beta, źródło: XDA Developers.

Wśród ciągów znaków nie brakuje także komunikatów ostrzegających użytkownika, że "na danym obszarze nie ma jeszcze danych o oświetleniu". Można się zatem domyślać, że (przynajmniej na początku) informacje o oświetleniu dróg będą dotyczyć tylko głównych ulic w największych miastach.

Jak sugeruje XDA Developers, informacje o oświetleniu dróg mogą trafić w pierwszej kolejności do użytkowników Map Google w Indiach, gdzie odnotowuje się wiele wypadków między innymi z powodu braku oświetlenia ulic. Później jednak z pewnością dostępność nowej warstwy zostanie rozszerzona także na inne rynki.

Na razie nie są znane daty, jednak mając na uwadze dynamiczny rozwój Map Google w ostatnim czasie, można założyć, że na pojawienie się warstwy "Oświetlenie" w pierwszych regionach trzeba będzie poczekać co najwyżej kilka tygodni.

Mapy Google są dostępne do pobrania z naszego katalogu aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)