Mapy Google usunęły Palestynę? Internauci wietrzą spisek, ale nie mają racji

Mapy Google usunęły Palestynę? Internauci wietrzą spisek, ale nie mają racji

fot. Nick Brundle Photography
fot. Nick Brundle Photography
16.07.2020 18:49, aktualizacja: 16.07.2020 19:04

Niedawno w internecie kilka portali zaalarmowało, jakoby usługi Google Maps i Apple Maps począwszy od 14 lipca 2020 przestały pokazywać Palestynę na swoich mapach. Taki kraj według nich nie istnieje. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.

Palestyna znika z map Google? Otóż nie ma tutaj żadnego spisku.

Argumentem osób i portali, które twierdziły, że Palestyna została usunięta z map Google i Apple był brak nazwy państwa na głównych mapach. Tak samo niemożliwe jest uzyskanie informacji o tym, jak tam trafić. Ponadto mapa Google pokazuje jedynie okręg Gazy.

fot. Jakub Krawczyński
fot. Jakub Krawczyński

Niby przekonujące argumenty i faktycznie wszystko z powyższych ma miejsce. Sęk jednak w tym, że Palestyny w ogóle nigdy nie było na mapach Google i Apple.

Po raz kolejny internet pokazał, że pamięć ludzka jest bardzo ulotna (tak jak a propos wizyty Ministerstwa Cyfryzacji w Brazylii w 2014 r.).

Warto pamiętać, że Palestyna jest uznawana jako suwerenne państwo przez 136 członków ONZ, ale nie przez USA i wiele krajów Zachodu.
Jakub Krawczyński

Sprawę opisał już w roku 2016 The Guardian. Rzeczniczka Google w wypowiedzi dla brytyjskiego dziennika wyraźnie wyjaśniła, że nigdy w historii Google Maps nie istniała etykieta oznaczająca Palestynę.

Co ciekawe, temat wtedy wzbudził wiele kontrowersji i powstała nawet internetowa petycja apelująca o "przywrócenie Palestyny" na Mapach Google (jak już wyjaśniliśmy - nigdy jej tam nie było). Inicjatorom akcji udało się nawet zebrać 250 tysięcy podpisów!

Teraz pod wpływem tych samych mechanizmów i przy braku rzetelnego sprawdzania informacji - mamy powtórkę z rozrywki.

Proszę się rozejść, wszystko już wyjaśnione. Palestyny nigdy nie było w mapach Google ani Apple.
Jakub Krawczyński

Warto jednak zwrócić uwagę, że sposób, w jaki giganci technologii przedstawiają mapę ma ogromny wpływ na to, jak miliony, jeśli nie miliardy ludzi postrzegają przestrzeń geograficzną. Na świecie istnieje wiele terytoriów spornych, więc prawdopodobnie nieraz jeszcze Google i inni usłyszą krytykę z tym związaną.

Mapy Google na Androida i iOS-a są dostępne w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)