Mapy Google usunęły Palestynę? Internauci wietrzą spisek, ale nie mają racji

Mapy Google usunęły Palestynę? Internauci wietrzą spisek, ale nie mają racji16.07.2020 18:49
fot. Nick Brundle Photography
fot. Nick Brundle Photography

Niedawno w internecie kilka portali zaalarmowało, jakoby usługi Google Maps i Apple Maps począwszy od 14 lipca 2020 przestały pokazywać Palestynę na swoich mapach. Taki kraj według nich nie istnieje. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.

Palestyna znika z map Google? Otóż nie ma tutaj żadnego spisku.

Argumentem osób i portali, które twierdziły, że Palestyna została usunięta z map Google i Apple był brak nazwy państwa na głównych mapach. Tak samo niemożliwe jest uzyskanie informacji o tym, jak tam trafić. Ponadto mapa Google pokazuje jedynie okręg Gazy.

fot. Jakub Krawczyński
fot. Jakub Krawczyński

Niby przekonujące argumenty i faktycznie wszystko z powyższych ma miejsce. Sęk jednak w tym, że Palestyny w ogóle nigdy nie było na mapach Google i Apple.

Po raz kolejny internet pokazał, że pamięć ludzka jest bardzo ulotna (tak jak a propos wizyty Ministerstwa Cyfryzacji w Brazylii w 2014 r.).

Warto pamiętać, że Palestyna jest uznawana jako suwerenne państwo przez 136 członków ONZ, ale nie przez USA i wiele krajów Zachodu.

Jakub Krawczyński

Sprawę opisał już w roku 2016 The Guardian. Rzeczniczka Google w wypowiedzi dla brytyjskiego dziennika wyraźnie wyjaśniła, że nigdy w historii Google Maps nie istniała etykieta oznaczająca Palestynę.

Co ciekawe, temat wtedy wzbudził wiele kontrowersji i powstała nawet internetowa petycja apelująca o "przywrócenie Palestyny" na Mapach Google (jak już wyjaśniliśmy - nigdy jej tam nie było). Inicjatorom akcji udało się nawet zebrać 250 tysięcy podpisów!

Teraz pod wpływem tych samych mechanizmów i przy braku rzetelnego sprawdzania informacji - mamy powtórkę z rozrywki.

Proszę się rozejść, wszystko już wyjaśnione. Palestyny nigdy nie było w mapach Google ani Apple.

Jakub Krawczyński

Warto jednak zwrócić uwagę, że sposób, w jaki giganci technologii przedstawiają mapę ma ogromny wpływ na to, jak miliony, jeśli nie miliardy ludzi postrzegają przestrzeń geograficzną. Na świecie istnieje wiele terytoriów spornych, więc prawdopodobnie nieraz jeszcze Google i inni usłyszą krytykę z tym związaną.

Mapy Google na Androida i iOS-a są dostępne w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)