Mapy Google: w 2025 roku może zniknąć jedna z funkcji

Google Maps
Google Maps
Źródło zdjęć: © Google Maps, dobreprogramy
Oskar Ziomek

20.06.2024 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z aplikacji Google Maps w styczniu 2025 roku może zniknąć jedna z funkcji związana ze śledzeniem wybranych lokalizacji. Takie działania nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez producenta, ale jednoznaczne wskazówki znaleziono w testowym pliku APK Map Google na Androida.

O znalezisku w testowym wydaniu Google Maps informuje serwis Android Authority. Po sprawdzeniu kodu w aplikacji v11.134.0103 Beta okazało się, że wśród przygotowywanych treści komunikatów pojawiły się nowe, wskazujące na wycofanie funkcji "Obserwowania miejsc" w aplikacji mobilnej. To funkcja, która dzisiaj dostępna jest wśród zakładek Zapisane na dole ekranu po uruchomieniu Google Maps w telefonie.

Wszystko wskazuje na to, że nowa opcja miałaby zniknąć z aplikacji w styczniu 2025 roku, więc komunikat będzie najpewniej wyświetlany nieco wcześniej. Obecnie funkcja ta nie cieszy się widocznie zbyt dużą popularnością. Teoretycznie pozwala na śledzenie informacji o wybranych miejscach z mapy, ale już teraz nie da się w oczywisty sposób z niej skorzystać. Użytkownik powinien móc dodawać do obserwowania kolejne miejsca podczas przeglądania Google Maps, ale w stabilnym wydaniu aplikacji widać już tylko przycisk "Zapisz" służący w innym celu - do zapisywania na później adresów.

Obserwowanie miejsc w Google Maps
Obserwowanie miejsc w Google Maps© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Jak zwraca uwagę Android Authority, funkcja nie jest też dobrze udokumentowana. Wiele wskazuje więc na to, że nie jest już od dłuższego czasu rozwijana. Spodziewane usunięcie opisywanej funkcji z Map Google pasowałoby do zapowiadanego już jakiś czas temu uproszczenia interfejsu. Z aplikacji ma zniknąć podział na pięć głównych kategorii widocznych w dolnej części ekranu, które zostaną zastąpione tylko trzema.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki temu Mapy Google będą nieco łatwiejsze w obsłudze. Chociaż wiele funkcji w aplikacji jest cennych z punktu widzenia podróżujących, nie da się ukryć, że stale dodawane nowości sprawiły, że aplikacja znacznie "spuchła" i obecnie jest kombajnem do planowania wycieczek, a nie tylko samochodową nawigacją i cyfrową mapą, z którą wiele osób z pewnością odruchowo ją kojarzy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)