Marshmallow na Android Wear. Zegarek pozwoli rozmawiać przez telefon

Marshmallow na Android Wear. Zegarek pozwoli rozmawiać przez telefon

Na Moto360 drugiej generacji wkrótce pojawi się nowa wersja Androida Wear
Na Moto360 drugiej generacji wkrótce pojawi się nowa wersja Androida Wear
Łukasz Maślanka
05.02.2016 15:06

Mamy dobre wiadomości dla posiadaczy smartzegarków z systemem Android Wear. Google rozpoczęło aktualizację oprogramowania do wersji 1.4. Wprowadzi ona obsługę nowych komunikatorów (między innymi WhatsApp i Google Hangouts) za pomocą komend głosowych, a na urządzeniach z wbudowanym głośnikiem pozwoli odczytywać powiadomienia oraz prowadzić rozmowy telefoniczne bezpośrednio przez zegarek. Polaków powinna zaś ucieszyć zapowiedź, że system ma zostać spolszczony.

Android Wear 1.4 wykorzystuje API 23 i jest oparty na Androidzie 6.0 Marshmallow. Aktualizacja zostanie dostarczona na smartzegarki w trybie OTA (Over-The-Air), a Google rozłoży ją w czasie na kilka najbliższych tygodni. W pierwszej kolejności, nową wersję oprogramowania mają otrzymać nowsze urządzenia (np. Moto 360 drugiej generacji). Posiadacze starszych smartzegarków mogą jednak być spokojni, bo też doczekają się aktualizacji Androida Wear.

Na Moto360 drugiej generacji wkrótce pojawi się nowa wersja Androida Wear
Na Moto360 drugiej generacji wkrótce pojawi się nowa wersja Androida Wear

W nowym wydaniu ubieralnej wersji systemu spod znaku zielonego robota pojawią się dodatkowe możliwości obsługi komunikatorów za pomocą poleceń głosowych. Wyślemy zatem nie tylko SMS-a, ale też np. wiadomość na Hangoucie lub przez WhatsApp. Wsparcia doczekał się też Viber, Telegram, WeChat oraz Nextplus.

Na aktualizacji Androida Wear do wersji 1.4 skorzystają użytkownicy aplikacji Google Messenger, służącej do obsługi SMS-ów. Dotychczas za jej pomocą można było wysyłać wiadomości tekstowe, wydając zegarkowi odpowiednią komendę („OK Google, wyślij SMS do...”). W nowym wydaniu Google Messengera (oznaczonej numerem 1.7) pojawiła się także aplikacji, przeznaczona na urządzenia z Android Wear. Pozwoli ona przeglądać nasze SMS-y przy użyciu smartzegarka w sposób podobny, do znanego z Hangouts. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie wystarczy zaktualizować samej aplikacji do SMS-ów. Trzeba też poczekać, aż na urządzeniu pojawi się nowa wersja Androida Wear.

Google dołożyło też kolejny zestaw gestów, za pomocą których obsłużymy wyświetlane przez smart zegarek powiadomienia. Oprócz znanych już ruchów obracania nadgarstka w górę oraz w dół, za pomocą których przewijaliśmy kolejne karty na urządzeniu, będziemy mogli też uruchamiać menu kontekstowe. Wystarczy podnieść lub opuścić nadgarstek. Szczegółowe informacje na temat nowych gestów do obsługi zegarka z Androidem Wear znajdziecie w dziale pomocy systemu.

Obraz

Te urządzenia, które posiadają wbudowany głośnik, umożliwią zaś nawiązywanie i odbieranie rozmów telefonicznych, a także odczytywanie powiadomień. Ta nowość będzie miała jednak skromny zasięg, bo głośnik znajdziemy obecnie tylko w Huawei Watch oraz Zen Watch 2 (42mm) od Asusa. Wydaje się jednak, że prowadzenie rozmów telefonicznych przez smartzegarek jest sztuką dla sztuki. Już obsługa za pomocą gestów dłoni wygląda niekiedy komicznie, dlatego takie rozwiązanie trudno nazwać innowacją, jest to raczej klasyczny przykład przerostu formy nad treścią.

Wiele wskazuje na to, że Google wreszcie zdecydowało się ułatwić Polakom korzystanie z systemu Android Wear. Jak informuje 9to5google.com, w nowej wersji oprogramowania ma on zostać spolszczony, a swojej wersji językowej mogą się spodziewać również Holendrzy, Tajowie oraz Indonezyjczycy. Listę nowości w Androidzie Wear 1.4 uzupełniają drobne poprawki błędów oraz wydłużenie czasu pracy akumulatora na jednym ładowaniu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)