Masz Netfliksa i dzielisz abonament? Dodatkowe opłaty coraz bliżej

Netflix
Netflix
Źródło zdjęć: © GETTY | Brandon Bell
Oskar Ziomek

19.07.2022 13:45

Netflix stawia kolejny krok na drodze do wprowadzenia dodatkowych opłat za dzielenie się abonamentem. Chodzi o trwającą od dłuższego czasu (dotychczas głównie "edukacyjną") walkę z użytkownikami, którzy wbrew regulaminowi Netfliksa dzielili się z innymi hasłem do jednej subskrypcji.

Netflix w pierwszym kwartale 2022 roku pierwszy raz od początku istnienia serwisu stracił wielu użytkowników, siłą rzeczy zmniejszając również zyski. Jednym z powszechnych problemów jest nagminne łamanie regulaminu przez użytkowników, którzy dzielą się hasłem do jednej subskrypcji Netfliksa, w praktyce korzystając z serwisu w kilku lokalizacjach jednocześnie (np. w kilku domach w ramach rodziny).

Co ciekawe, przez wiele miesięcy, jak nie lat, Netflix (choć oczywiście był świadomy problemu) deklarował, że niezbędna jest tutaj edukacja, a użytkownicy powinni sami zachowywać się etycznie. Dopiero z czasem zaczęto wyciągać poważniejsze konsekwencje prowadzące nawet do blokowania kont, które działały według niezgodnego z regulaminem schematu.

Docelowo Netflix wdrożył nawet testowo opłaty za uwzględnienie dodatkowych użytkowników w ramach danej subskrypcji. To właśnie ten pomysł jest właśnie rozszerzany o kolejne rynki, ale w nieco innej formie. Nowa opcja "dodaj dom" będzie testowo dostępna od przyszłego miesiąca w Argentynie, Dominikanie, Salwadorze, Gwatemali oraz Hondurasie. Dotychczas możliwość dopłacenia za dwóch dodatkowych użytkowników subskrypcji Netfliksa była dostępna tylko w Chile, Peru i Kostaryce.

Opisywany wariant wydaje się być dużo bardziej atrakcyjny. Netflix wyraźnie pisze w informacji prasowej o dodawaniu domów, a nie użytkowników, przez co można założyć, że dodatkowa opłata pozwoli wykorzystywać subskrypcję Netfliksa nawet w więcej niż jednym urządzeniu. Ponadto pisze się wprost o możliwości korzystania z abonamentu podczas podróżowania (chodzi o zmianę lokalizacji, która obecnie może być błędnie odczytywana przez Netfliksa jako niezgodne z regulaminem dzielenie się dostępem).

Opłata za dodatkowy dom (przynajmniej w czasie trwania testów) ma wynosić niespełna 3 dolary za miesiąc. Dodatkowo zakłada się, że użytkownicy podstawowego planu Netfliksa będą mogli dokupić maksymalnie jeden "dodatkowy dom", Standardowego - maksymalnie dwa, a Premium - maksymalnie 3 dodatkowe domy. Na razie nie wiadomo czy i kiedy taka opcja będzie dostępna na wszystkich rynkach. To (na razie) tylko testy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)