Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Natchnienia nadszedł czas...

Zainspirowany twórczością Docenta również postanowiłem napisać krótki wierszyk o wczorajszym zadaniu.

Gdy Docent rymuje,to dioda wariuje.Wszyscy szukają,serwer pytają,pingi sprawdzają,tracerta puszczają,o nslookup zapominają.

Diodowicze psa obłaskawiają,różne porty mu sprawdzają.Lecz on nie wpuszcza,bo to groźny pies - Cerber.Kto pytanie dostanie,ten szybko port zapodajei cenne punkty dostaje.

 

Inwigilację czas zacząć...

20 grudnia 2011 roku po przeczytaniu tekstu zostałem zachęcony przez TW Nicolassa do podpisania współpracy z SamKnows i tym samym dołączyłem do 6 tys. tajnych współpracowników w Polsce zasilając 100 tys. armię agentów w 30 krajach Unii Europejskiej. Weryfikacja mojej osoby i łącza internetowego trwała 26 dni i 15 stycznia 2012 roku otrzymałem potwierdzenie przyjęcia w szeregi SamKnows.

By móc zacząć działania operacyjce potrzebowałem odpowiedniego narzędzia, które SamKnows zapewnia każdemu współpracownikowi. 30 stycznia otrzymałem paczkę z TP-LINKiem TL-WR741ND wraz z dokładną instrukcją instalacji. Na temat tego routera i jego możliwości nie będę się teraz rozpisywał, gdyż nie mam do niego od strony konfiguracyjnej dostępu. Po zakończeniu współpracy oczywiście go przetestuję i opiszę swoje doświadczenia z tym urządzeniem.

Za długie hasło..? Tylko na Allegro

Allegro to nie tylko największy polski sklep internetowy, ale wiele różnych spółek wchodzących w jego skład oferujący usługi, kupony czy wiele innych rzeczy. Jednym z udogodnień jest korzystanie z jednego konta na wszystkich portalach wchodzących w skład grupy Allegro. Jest to spore ułatwienie i nie ma potrzeby zakładania kolejnych kont.

Pierwszy problem napotkałem, gdy chciałem kupić kupon na stronie citeam.pl. Nie mogłem się zalogować za pomocą danych z konta allegro. Zgłosiłem problem i dostałem odpowiedź, że nie odnotowano żadnych problemów z logowaniem. W związku z tym, że szybko chciałem kupić te kupony założyłem drugie konto w serwisie i dokonałem zakupu. I pewnie na tym skończyła by się cała historia, ale problem znów powrócił jak bumerang.

Moje miasto miała odwiedzić mobilna Akademia Allegro. By móc w niej uczestniczyć należało się zarejestrować podając login i hasło z konta allegro. Problem z logowaniem znów się pojawił. W grę nie wchodził błędny login czy hasło gdyż do głównego portalu logowałem się bez problemu. Ponownie napisałem do pomocy allegro. Odpowiedź którą dostałem bardzo mnie zaskoczyła (niestety negatywnie).

Przeżyjmy to jeszcze raz ...?

W ubiegłym roku to redakcja nas zaskoczyła szybką publikacją foto i wideo relacji z naszego spotkania na zlocie. Nie sądziłem, że w tym roku uda mi opublikować swoją relację przed oficjalnym podsumowaniem.

I tak powstał pomysł stworzenia krótkiego filmu z materiałów, które posiadałem. Przy realizacji było miło powspominać wspólne chwile spędzone na V HotZlocie. Przepraszam za brak zdjęcia grupowego, ale nie zostało ono udostępnione na serwerze. Mam nadzieję, że choć po części ten film pozwoli oddać klimat corocznego spotkania użytkowników dobreprogramy, TechIT i Gamikaze.

Obejrzyj film

(Przepraszam za taką formę umieszczenia filmu, ale nie można tu bezpośrednio wstawić filmu)

Jeszcze raz w tym miejscu pragnę podziękować redakcji, sponsorom oraz wszystkim uczestnikom za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu.

Zatem teraz czekam kiedy to redakcja nas mile zaskoczy..?  

NaviExpert zaprowadzi nas na nocne zwiedzanie muzeum

Jutro w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów, czyli darmowe noce zwiedzanie placówek kulturalnych. Z informacji podanej na blogu NaviExpert postanowiło wesprzeć akcję i na noc 14 maja 2011 roku udostępnić wszystkim darmowy dostęp do nawigacji (od soboty 14.05.2011 od godziny 12.00 do niedzieli 15.05.2011 do godziny 12.00 ).

Użytkownicy mobilnej nawigacji będą mogli skorzystać ze wszystkich opcji programu. Sami wybierzemy dogodny środek transportu a aplikacja wyznaczy nam marszrutę.

Producent przygotował specjalną listę punktów (POI) obiektów biorących udział w akcji. W aplikacji wystarczy wpisać hasło "noc muzeów", "noc w muzeum" lub skrócone "noc muz" z kombinacją miasta, np. "noc muz Warszawa". W informacjach przy obiektach będziemy mogli zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi na tą akcję. Miasta biorące udział to Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków, Trójmiasto, Wrocław a także w mniejsze jak Radom, Otwock czy Siedlce. Łącznie baza NaviExpert przygotowana na tę noc obejmuje 141 miast i miejscowości. Baza POI z placówkami biorącymi udział w wydarzeniu pochodzi od partnerskiego serwisu coigdzie.pl.

źródło:

NaviExpert pod lupą – czyli nawigacja w telefonie

Nasze telefony już przestały nam służyć tylko do prowadzenia rozmów czy pisania SMS-ów. Z roku na rok mają coraz więcej gadżetów, z których korzystamy. Jedną z nowych funkcji jest wbudowany GPS. Właśnie na temat oprogramowania wykorzystującego tą funkcję poświęcę swój wpis. W telefonie, który otrzymałem przy przedłużeniu umowy (SE Hazel) zainstalowany był program NaviExpert. Jest to program, który spełnia rolę osobistego przewodnika. Do jego działania potrzebne jest połączenie z internetem, ponieważ mapy nie są instalowane na urządzeniu lecz pobierane z sieci na bieżąco i oczywiście odbiornik GPS w telefonie.

Co oferuje?

Po uruchomieniu programu mamy menu podzielone na cztery działy:

Nawiguj – tutaj możemy zaplanować trasę, wznowić ostatnio zaplanowaną czy wyświetlić demo trasy. Przy planowaniu wybieramy spośród trzech trybów nawigowania mianowicie nawigacja samochodowa, nawigacja piesza lub nawigacja komunikacją miejską. Możemy przy planowaniu marszruty dodać punkty pośrednie naszej podróży. Następnie określamy typ trasy oraz możliwość korzystania z płatnych dróg. Aplikacja wskazuje nam kierunek za pomocą komunikatów graficznych lub głosowych.

Moje miejsce dowodzenia

Kwiecień miesiąc naszych "biurek" dobiega końca. Chociaż na sam koniec akcji chciałbym się załapać i przedstawić wam swoje miejsce pracy.

Cała elektronika ustawiona jest na biurku, które było robione na zamówienie. Moje poprzednie było tak niewygodne i niepraktyczne, że postanowiłem zamówić odpowiednie do moich wymagań i ograniczeń pokoju. Składa się z pięciu szuflad. Jednostka centralna stoi na podstawce na kółkach. Klawiatura znajduje się na wysuwanej półce. Dodatkowo taka wysuwana półka została zamontowana do skanera HP scanjet 4370, który możemy podczas skanowania większych materiałów całkowicie wysunąć. Pod biurkiem znajduje się UPS, listwa zasilająca oraz subufer. Oczywiście nie może zabraknąć plątaniny kabli. Nad biurkiem wisi plan mojego miasta.

Na blacie znajduje się 20 calowy monitor LG W2052V. Przy jego wyborze w 2008 roku kierowałem się ilością złącz sygnałowych (posiada D-sub, DVI, HDMI). Wszystkie obecnie są wykorzystywane. Obok niego leży telefon Sony Ericsson Hazel, który zawsze jest pod ręką. Na głośniku od zestawu Creative INSPIRE T6060 zamontowana jest kamera internetowa Logitech C270. Do oświetlenia miejsca pracy służy lampka z możliwością zmiany natężenia światła.

GG za darmo w telefonie..?

Wykonywanie połączeń głosowych i pisanie SMS-ów już nie wystarcza użytkownikom telefonów mobilnych. Rozwój technologiczny, który w ostatnim czasie jest dość duży przyzwyczaił posiadaczy komórek do takich gadżetów jak aparat fotograficzny, radio, odtwarzacz muzyki czy swobodne korzystanie z internetu w telefonie. Wielu użytkowników korzysta na co dzień z portali społecznościowych, porozumiewa się za pomocą komunikatorów internetowych, więc dlaczego miałby nie korzystać z nich na swoim telefonie? Chcąc być w stałym kontakcie ze znajomymi z Facebook`a czy GG nie mając dostępu do komputera do tego celu służy nam nasz telefon, który powoli swoimi możliwościami dorównuje komputerom.

Wiele modeli telefonów obecnych teraz na rynku wymaga połączenia z internetem dlatego większość z nas wykupuje pakiety internetowe za określoną kwotę, aby nie płacić dodatkowych pieniędzy za ilość pobranych danych.

Mamy już „stały” dostęp do internetu w naszym urządzeniu, więc wystarczy uruchomić komunikator (większość telefonów ma już fabrycznie zainstalowany oficjalny komunikator GG) i już możemy cieszyć się kontaktem z innymi użytkownikami GG.

Korespondencja seryjna cz. 2

Do napisania tego tekstu przyczynił się komentarz pod moim pierwszym artykułem na ten temat pt. "Przedświąteczny problem …? Korespondencja seryjna w OpenOffice.o...

@Bu: Witam, podrzucę mój problem: moje listy seryjne są małe i zajmują 1/4 kartki A4. Z oszczędności papieru chcę na jednej kartce wydrukować listy do czterech różnych osób (na dodatek z dupleksem). Mimo prób nie mogę znaleźć rozwiązania. Jest to możliwe?

Odpowiadając na pytanie zadane przez @Bu jest to możliwe zarówno w pakiecie MS Office jak i w OpenOffice.org.

OpenOffice.org

W dokumencie tekstowym wstawiamy pola naszej korespondencji seryjnej np. <imie> <nazwisko> następnie klikamy Wstaw->Pola->Inne. W oknie, które nam się pojawi jako typ wybieramy Następny rekord i w oknie Wybór bazy danych zaznaczamy arkusz, z którego są wstawiane nasze dane i klikamy wstaw.(Jeśli mamy włączone cieniowanie pół Ctrl+F8 to zobaczymy w naszym dokumencie szarą kreskę 1).

Rachmistrz XXI wieku

Zacznę od wyjaśnienia słowa rachmistrz.

Wg Wikipedii

Rachmistrz to osoba zawodowo zajmująca się liczeniem (głównie przeliczaniem ksiąg przychodów i rozchodów). Dawniej rachmistrz zatrudniony był w każdym większym przedsiębiorstwie. Obecnie podobną funkcję (z nieco szerszym zakresem obowiązków) pełni księgowy.

Ja w swoich rozważaniach mam na myśli rachmistrzów spisowych, którzy już za miesiąc zaczną w całym kraju pracę.

Rachmistrz kiedyś

Sięgając pamięcią do roku 2002 kiedy to był przeprowadzony ostatni spis powszechny ludności i mieszkań w połączeniu ze spisem rolnym nasuwa się pytanie jak wtedy wyglądała praca rachmistrza spisowego? Osoba sprawująca to stanowisko miała do dyspozycji formularze z pytaniami (wersja papierowa) i długopis. To ona musiała na bieżąco kontrolować, które pytania należy zadać respondentowi. A co z poprawnością danych? To już wszystko zależało od zdolności matematyczno-logicznych rachmistrza lub jego opiekuna w gminnym biurze spisowym. Korzystanie z tradycyjnych metod gromadzenia informacji od społeczeństwa wiązało się z zużyciem dużych ilości papieru.