Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

NaviExpert pod lupą – czyli nawigacja w telefonie

Nasze telefony już przestały nam służyć tylko do prowadzenia rozmów czy pisania SMS-ów. Z roku na rok mają coraz więcej gadżetów, z których korzystamy. Jedną z nowych funkcji jest wbudowany GPS. Właśnie na temat oprogramowania wykorzystującego tą funkcję poświęcę swój wpis. W telefonie, który otrzymałem przy przedłużeniu umowy (SE Hazel) zainstalowany był program NaviExpert. Jest to program, który spełnia rolę osobistego przewodnika. Do jego działania potrzebne jest połączenie z internetem, ponieważ mapy nie są instalowane na urządzeniu lecz pobierane z sieci na bieżąco i oczywiście odbiornik GPS w telefonie.

Co oferuje?

Po uruchomieniu programu mamy menu podzielone na cztery działy:

Nawiguj – tutaj możemy zaplanować trasę, wznowić ostatnio zaplanowaną czy wyświetlić demo trasy. Przy planowaniu wybieramy spośród trzech trybów nawigowania mianowicie nawigacja samochodowa, nawigacja piesza lub nawigacja komunikacją miejską. Możemy przy planowaniu marszruty dodać punkty pośrednie naszej podróży. Następnie określamy typ trasy oraz możliwość korzystania z płatnych dróg. Aplikacja wskazuje nam kierunek za pomocą komunikatów graficznych lub głosowych. Nawigacja piesza nie uwzględnia nakazów kierunku poruszania się po wybranej drodze. Nawigacja środkami komunikacji miejskiej wytycza trasę z uwzględnieniem linii autobusowych i tramwajowych w większości miast w Polsce (Trasy w komunikacji miejskiej ustalane są przy pomocy portalu Jakdojade.pl www.jakdojade.pl)

Mapa – za pomocą tej opcji możemy wskazać aktualną pozycję i śledzić ją na mapie. Obraz mapy możemy przybliżać i oddalać, mamy również do wyboru warstwy, które mają być wyświetlone (min. kierowca, krajobraz, turystyka, zakupy, rozrywka, noclegi, gastronomia, sport kultura, transport, urzędy, biznes, zdrowie, telekomunikacja, edukacja, religia). Tryb dzień/noc automatycznie dostosowuje kolorystykę mapy do pory dnia. Ciekawą opcją jest opcja SMS, która pozwala na wysłanie wiadomości tekstowej z naszymi współrzędnymi geograficznymi. Taka wiadomość na pewno ułatwi nam odnalezienie się (opłata za SMS zgodna ze stawkami naszego operatora).

Szukaj – bogata baza punktów POI umożliwia w szybki sposób znalezienie restauracji czy bankomatu. Przy wielu miejscach dostępny jest również ich krótki opis. Możemy dodawać własne punkty POI.

Narzędzia – ostatnia zakładka pozwala na konfigurowanie aplikacji i map.

Gdzie można instalować?

Do prawidłowej pracy aplikacja NaviExpert wymaga telefonu komórkowego o odpowiednich parametrach oraz odbiornika GPS.

Wymagania dotyczące telefonu komórkowego

• 3 MB miejsca w pamięci telefonu,
• możliwość uruchamiania aplikacji Java o wielkości 2 MB (max jar size),
• rozmiar stosu pamięci: 5 MB (heap size),
• posiadanie interfejsu Bluetooth API (JSR-82),
• połączenie z Internetem poprzez profil Internet GPRS.

Wymagania dotyczące telefonu komórkowego Windows Mobile

• wirtualna maszyna Java Esmertec Jbed,
• 5MB wolnego miejsca w pamięci telefonu,
• możliwość uruchamiania aplikacji Java o wielkości 2 MB (max jar size),
• rozmiar stosu pamięci: 5 MB (heap size),
• połączenie z Internetem poprzez profil Internet GPRS.

Wymagania dotyczące odbiornika GPS

• interfejs Bluetooth lub wbudowany GPS.

Wszystko ładnie wygląda, ale ile to kosztuje?

Korzystanie ze wszystkich opcji programu nie jest bezpłatne, aby móc korzystać z trybu komunikacji miejskiej czy trybu nawigacji należy wykupić abonament. Producent proponuje nam cztery warianty.

1. Opcja darmowa, która pozwala na przeglądanie mapy Polski i wyszukiwanie adresów czy punktów POI.
2. NaviPlan Polska – pakiet nawigacyjny, który pozwala na ominięcie korków. Wyświetla informację nt. fotoradarów, remontach czy utrudnieniach. Dodatkowo dostępna jest wyszukiwarka ciekawych miejsc i adresów POI. W zestawie znajduje się tryb nawigacji pieszej. Koszt aktywacji tego pakietu to 3 zł na 24h, 11,07 zł na 4 dni, 24 zł na miesiąc lub 99 zł za rok.
3. NaviPlan Polska i Europa oferuje taka samą funkcjonalność co NaviPlan Polska z rozszerzeniem na szczegółowe mapy 31 europejskich państw. Koszt 29 zł za miesiąc lub 169 zł za dwa lata.
4. NaviPlan Urban – całe miasto w telefonie. Dzięki niemu możemy planować podróż środkami komunikacji miejskiej w 9 miastach tj. Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa oraz Wrocław. Koszt 11,07 zł na rok.

Ten rodzaj programu do nawigowania jest dobry dla użytkowników posiadających pakiety internetowe w swoich telefonach oraz osób, które nie chcą ze sobą nosić dodatkowych urządzeń a telefon zawsze mają ze sobą. Aplikacja zapewnia nam pełny pakiet opcji znanych min. z AutoMapy. Polecam aplikację głównie osobom, które przemieszczają się środkami komunikacji miejskiej lub pieszo. Przy wyborze właśnie tych środków komunikacji aplikacja bardzo pomaga w zdobyciu celu podróży zwłaszcza w obcym mieście. Kolejnym atutem jest możliwość wykupienia krótkoterminowych pakietów nawigacyjnych np. na 24h 3 zł.

Informację nt. cen pakietów i wymagań aplikacji pochodzą z oficjalnej strony NaviExpert.  

Komentarze

0 nowych
misiek440v2   7 #1 04.05.2011 16:18

Bardzo dobra nawigacja na Polske, aczkolwiek sam na andku preferuje Offline Coopilot z mapami Navteq.

video   10 #2 04.05.2011 16:38

Brakuje informacji o POI(np fotoradar, bankomat...), więc pewnie ich nie ma. Brak informacji o szybkości ponownego przeliczania trasy gdy np trafimy na spory objazd i dodatkowo nie ma zasięgu by dociągnąć mapę(ile w szerz ma pobrana trasa, tolerancja).

  #3 04.05.2011 17:33

Jak dla mnie elementarna wada, która powoduje, że nigdy z tego typu programów będę korzystał to konieczność połączenia z Internetem. Oznacza to tyle, że oprócz opłaty za korzystanie z programu, trzeba zapłacić za... korzystanie z programu - drugi raz;] Dlatego chociażby Mapy Nokii w telefonach z Symbianem są o niebo lepsze.

Pozdrawiam.

SnajperskY   4 #4 04.05.2011 18:48

@Autor komentarza

[...]
Oznacza to tyle, że oprócz opłaty za korzystanie z programu, trzeba zapłacić za... korzystanie z programu - drugi raz;]
[...]

Gorzej. W pierwszej kolejności NE wymaga telefonu. Najlepiej takiego z dużym ekranem. Następnie abonament, bądź pre-paid z potwornym pakietem internetowym. Sam się dziwię, że ten projekt jeszcze nie upadł.

[...]
Dlatego chociażby Mapy Nokii w telefonach z Symbianem są o niebo lepsze.
[...]

Dla kogoś, kto nie miał przyjemności porównać z jakością NE - na pewno.

...

Dla mnie rozwiązanie proponowane przez NE jest jedynie słuszne. Zawsze aktualne mapy, bardzo wysoka jakość nawigacji, sensowne opcje opłat. Rzadko korzystam, a jak już to również jako pieszy. Do tego miałem okazję zakupu abonamentu rocznego za 60 zł...Polecam.

  #5 04.05.2011 21:05

@ SnajperskY
"Dla mnie rozwiązanie proponowane przez NE jest jedynie słuszne. Zawsze aktualne mapy, bardzo wysoka jakość nawigacji, sensowne opcje opłat. Rzadko korzystam, a jak już to również jako pieszy. Do tego miałem okazję zakupu abonamentu rocznego za 60 zł...Polecam."

Nie rozumiem Ciebie, dlaczego polecasz program, za który zapłaciłeś 60 PLN+koszt transferu danych a piszesz, że rzadko korzystasz. Naprawdę jest się z czego cieszyć...

To ja Ci polecam Mapy Nokii za które zapłaciłem 0 (słownie: zero) PLN, gdzie nawigację pieszą masz dla każdego telefonu Nokii za darmo a dla nowych modeli, to i nawigację samochodową masz za free.

SnajperskY   4 #6 05.05.2011 08:25

@Autor komentarza

[...]
Nie rozumiem Ciebie, dlaczego polecasz program, za który zapłaciłeś 60 PLN+koszt transferu danych a piszesz, że rzadko korzystasz.
[...]

Ponieważ jest wart swojej ceny.

[...]
Naprawdę jest się z czego cieszyć...
[...]

A kto się cieszy?

[...]
To ja Ci polecam Mapy Nokii za które zapłaciłem 0 (słownie: zero) PLN, gdzie nawigację pieszą masz dla każdego telefonu Nokii za darmo a dla nowych modeli, to i nawigację samochodową masz za free.
[...]

Używałem i każdorazowo konfrontuję nową wersję map OVI z NE. Niestety wynik zawsze na korzyść NE.

Nie wszystko co darmowe jest najlepsze.

bujaka5236   2 #7 09.05.2011 00:32

o ile sie nie myle - naviexpert ma darmowy transfer danych dla posiadaczy play'a -> warunkiem jest miesieczny [?] abonament w cenie okolo 15zl.

wiecej info: http://www.playmobile.pl/pl/obsluga-klienta/uslugi/naviexpert-w-play/

co do jakosci map i 'prowadzenia' nokii i naviexperta - testowalem obydwie. zreszta nie tylko ja.. pomijajac kwestie 'aktualizacji' map [a sa roznego typu dla roznych nokii - inne dla 6730c, c6, e52] - ovi maps raczej nie uwzglednia korkow i drobnych uliczek, naviexpert i owszem. glowna roznica polega na tym, czy ktos jest posiadaczem nokii lub jest gotow zaplacic za nawigacje, by czesto jej uzywac i oszczedzac czas omijajac korki. jesli wystarczy 'dojazd z punktu a do b w swieta' - nokia maps w pelni wystarczy. jesli czesto wyjezdzam w podroze sluzbowe i zalezy mi na czasie a mam telefon z androidem - naviexpert. :)

pozdrawiam.

=2P=   3 #8 09.05.2011 09:38

@video: "Brakuje informacji o POI(np fotoradar, bankomat...), więc pewnie ich nie ma. Brak informacji o szybkości ponownego przeliczania trasy gdy np trafimy na spory objazd i dodatkowo nie ma zasięgu by dociągnąć mapę(ile w szerz ma pobrana trasa, tolerancja)."

Program posiada informacje o POI w tym fotoradarach o czym informuje głosem.
Szybkości ponownego przeliczenia trasy nie znam. Przelicza jak się zgubię. Ewentualnie dwa kliknięcia w ekran i przelicza na żądanie.
Na chwilę obecną nie zdarzyła mi się konieczność przeliczania trasy w momencie braku sygnału. Myślę, że szansa na to jest podobna jak awaria map offline lub choćby awaria gniazda zapalniczki - wtedy pozostaje mapa papierowa ;)

Co do porównania ovi maps z naviexpertem. Navi bije każde offlinowe mapy aktualnością sytuacji drogowej. Korki, roboty drogowe itp. Aż miło jak omija korki, czy nie prowadzi cię w uliczki totalnie rozkopane robotami drogowymi. W takich sytuacjach nawigacja offline to porażka - można ją wyłączyć i szukać samemu wyjazdu z labiryntu. Komfort jazdy z navi jest wyższy. Za komfort trzeba zapłacić... niestety ... abonament. Ciekawe są jednak opcje i zniżki u operatorów (era).

Nie myślę o opłacie za internet w komórce. Dla mnie net w komórce jest obowiązkowy niezależnie od nawigacji. Dzięki nawigacji lepiej wykorzystuje abonament internetowy, który i tak mam. Opłaty są naprawdę niewielkie.

Wady - nawigacja za granicą. Tu już opłaty mogą być duże. W tych warunkach bardziej sprawdzą się (na chwilę obecną) nawigacje offline. I druga wada (wg mnie): wygląd beznadziejny, interfejs użytkownika miesza klimaty Javy i lokalnego systemu. Z racji swojej wieloplatformowości jest średnio dopasowany do koncepcji GUI np. Androida

Ogólnie jednak porównywanie Ovi map z Naviexpertem nie ma sensu. To dwie różne kategorie programów: online i offline.
Komentarz napisany przez @Autor komentarza dotyczy więc bardziej stosunku do neta w komórce niż konkretnych ww produktów.

Z Naviexpertem porównać można by raczej WisePilota, czy pełną wersję Nawigacji Google. Do OviMap bardziej Sygic, AM, CoPilota, iGO itp....

  #9 09.05.2011 20:45

NaviExpert jest przeze mnie używany dopiero kilka miesięcy i też był dla mnie zupełną nowością, podobnie jak OS Android (hehe) ale dzisiaj nie mam wątpliwości że bardzo ułatwia korzystanie z samochodu szczególnie ludziom, którzy kilka razy w tygodniu jeżdżą autem po Polsce i wjeżdżają do zakorkowanych polskich miast. Nigdy nie miałem problemu z zasięgiem GPRS przy wytyczaniu kierunku po zjeździe z trasy a przejechałem już na tej nawigacji jakieś 15 tyś kilometrów.

  #10 09.12.2011 15:40

Używam NE w BB 9800. Działa idealnie. Prowadzi mnie przez moje miasto drogami, których sam bym raczej nie wybrał - ale zawsze jestem pod wrażeniem słuszności wyboru. Poprzednio używałem AutoMapę w oddzienym urządzeniu (Navroad). Jest OK, jednak brakowało jej aktualnych danych. Nie tylko o korkach i remontach ale też o nowych drogach (Polska w budowie :)). Częste uaktualnianie poprzez komputer jest mało wygodne. Zresztą też nie darmowe - po roku używania bezpłatnego za aktualizacje trzeba płacić.
Żona ma Nokię i czasem porównujemy prowadzenie NE i OVI. Różnice są częste i zawsze (moim zdaniem) rację ma NE. Poza tym doskonale współpracuje z systemem (OS 6 BB). Działa kiedy trzeba w tle, kiedy trzeba pozwala na funkcjonowanie jednocześnie innych aplikacji. Dzięki połączeniu z netem można mieć wiele dodatowych aktualnych informacji - np o repertuarze kin czy teatrów. Abonament w Orange to +/- 20 zł na miesiąc.

  #11 15.01.2012 13:25

Używam NE już od ponad roku.
W najnowszej wersji program na bieżąco aktualizuje trasę i sprawdza czy nie ma korków - to działa :)
Inna sprawa że aby poznać wszystkie zalety to z navi nie należy się kłócić: kilka razy pojechałem po swojemu po znanej mi trasie i się władowałem w incydentalny korek. Jadąc z NE nie zdarzyło mi się. Wiem że to brzmi jak reklama NE ale ja naprawdę jestem zachwycony tym programem. W zasadzie jedynym problemem jest sprawa wyjazdów za granicę - przydałby się moduł offline - choćby z mapami.

  #12 29.12.2013 10:29

Oczywiście że nie należy płacić za nawigację. Mam Nokię i SE Hazel czyli dwa telefony do porównania. Jeżeli ktoś napiera na SE to znaczy że ma w tym jakiś inny interes niż opłaty. Przecież nikt zdrowy na umyśle nie będzie wydawał kasy jak ma nawigację za darmo. Testowałem obie wersje. Nie ma sensu płacić dodatkowo jak można mieć za darmo. Ja to załapałem dopiero jak poniosłem koszty. Proponuję aby Ci wszyscy podpuszczacze najpierw rozeznali temat a dopiero później namawiali innych. Ja się dałem nabrać ale nie powinienem.