Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Iplex, TVNPlayer i WeebTV na Linuksie dzięki XBMC

Zapragnąłem ostatnio pooglądać sobie jakieś filmy i trafiłem na różne platformy VOD od TVNu, TVP, Weeb.tv oraz serwis Iplex z legalnymi, darmowymi filmami. Doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących od czasu do czasu pooglądać coś na PC.

Niestety, materiały są niedostępne dla Linuksa. Mamy co prawda Moonlight który doskonale radzi sobie z niezabezpieczonymi materiałami Silverlight, gorzej z materiałami objętymi DRM. Póki co nie zanosi się na to, by Microsoft pomyślał w ogóle o supporcie swojej technologii dla Linuksa. Pozostało więc kombinować jak to obejść i natrafiłem na XBMC.

W przypadku Ubuntu można go zainstalować z repozytoriów, jednak wersja tam dostępna korzysta ze standardowego demuxera ffmpeg przez co Vividas Player (na którym opiera się Iplex) nie działa i mamy możliwości oglądania jedynie TVNPlayer, telewizji internetowej i materiałów z tvp.pl.

Polacy nie próżnują i po dłuższym przeszukaniu internetu trafiłem na grupę programistów która stworzyła łatkę do ffmpeg zawartego w XBMC obsługującą IPLEX w jakości HD!

Jedyny minus jest taki, że musimy kompilować paczkę XBMC z gita i ręcznie dodać łatkę do źródeł. Dlatego też, postanowiłem napisać ten artykuł aby nigdzie mi nie zaginął i przy kolejnej kompilacji przypomnieć sobie wszystkie zależności.

Na sam początek zaopatrujemy się program do pobierania źródeł i najświeższe XBMC:sudo apt-get install gitgit clone https://github.com/opdenkamp/xbmc.git

Teraz zaczyna się zabawa. Przechodzimy do katalogu ze źródłami:

cd xbmc

Pobieramy demuxer do ffmpeg obsługujący player Vividas

wget http://sd-xbmc.googlecode.com/files/xbmc-70537d2-500-Vividas-demuxer-ffmpeg-support.patch

i dodajemy poprawki do kodu źródłowego:

patch -p1 < xbmc-70537d2-500-Vividas-demuxer-ffmpeg-support.patch

Gdyby brakowało Wam jakiś bibliotek, lepiej uzbroić się we wszystkie:

sudo apt-get install git-core make g++ gcc gawk pmount libtool nasm yasm automake cmake gperf zip unzip bison libsdl-dev libsdl-image1.2-dev libsdl-gfx1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libfribidi-dev liblzo2-dev libfreetype6-dev libsqlite3-dev libogg-dev libasound2-dev python-sqlite libglew-dev libcurl3 libcurl4-gnutls-dev libxrandr-dev libxrender-dev libmad0-dev libogg-dev libvorbisenc2 libsmbclient-dev libmysqlclient-dev libpcre3-dev libdbus-1-dev libhal-dev libhal-storage-dev libjasper-dev libfontconfig-dev libbz2-dev libboost-dev libenca-dev libxt-dev libxmu-dev libpng-dev libjpeg-dev libpulse-dev mesa-utils libcdio-dev libsamplerate-dev libmpeg3-dev libflac-dev libiso9660-dev libass-dev libssl-dev fp-compiler gdc libmpeg2-4-dev libmicrohttpd-dev libmodplug-dev libssh-dev gettext cvs python-dev libyajl-dev libboost-thread-dev libplist-dev libusb-dev libudev-dev

Gdyby w jakimkolwiek etapie kompilacji wyskoczyły jakieś błędy lub brak bibliotek, nie kontynuujcie dalej tylko dajcie znać w komentarzu. Po doinstalowaniu ich będziecie mogli dalej kompilować ;)

Pozostaje uruchomić

./bootstrap

i rozpocząć konfigurację XBMC.

./configure --enable-rtmp

W moim wypadku załączyłem tylko rtmpdump do obsługi weeb.tv ale możecie zainicjować też inne dodatki, np. VAAPI, funkcję PVR i zdalne sterowanie programem. Do wyboru do koloru, dużo by pisać o dodatkach, bo VA-API też trzeba kompilować, więc oszczędzę Was odsyłając do google.

Po konfiguracji należy przystąpić do kompilacji z poleceniem make:

make -j2

-j2 to liczba rdzeni procesora, zastąpcie ją swoją. Podanie złej liczby, może spowodować niezłe grzanie procesora podczas korzystania z programu.

Teraz jeszcze make install który przeniesie cały program do /usr/local i zainstaluje go w systemie:

make install

i XBMC jest gotowe. Na koniec tworzymy katalog z dodatkami do programu i pobieramy tam paczkę z repozytoriami do pluginów pod polską telewizję:

mkdir ~/.xbmc/addonscd ~/.xbmc/addonswget http://sd-xbmc.googlecode.com/files/repository.sd-addons.eu.zip

Gotowe. Program uruchomicie komendą:xbmc 

linux

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 19.05.2012 13:33

Tytuł wpisu wprowadza w błąd. Instrukcje zadziałają tylko na Ubuntu (i może innych systemach debianopodobnych), a nie na Linuksie :P

mentorious   4 #2 19.05.2012 15:29

Ciężko opisywać coś pod wszystkie dystrybucje. Jednak minimalnie ogarnięci ludzie pomyślą i zastąpią apt-get swoim menedżerem pakietów.

GBM   22 #3 19.05.2012 17:42

Zgadzam się z metorious'em, starajmy się choć trochę nauczyć potencjalnych czytelników samodzielności - imho prowadzenie za rękę cały czas, więcej szkodzi niż przynosi pożytku :)

  #4 19.05.2012 19:31

Do polecenia make -jX najczęściej za X podaje się nie liczbę rdzeni procesora, tylko liczba logicznych rdzeni (czyli liczą się te z HT) +1. Czyli np. u mnie - 2 rdzeniowy procesor z HT - daje parametr -j5.

Z takim też kompilowałem Gentoo i nic się nie grzało ;)

quadro555   7 #5 20.05.2012 12:55

Fajna sprawa, a nie lepiej by było się pokusić o jakąś paczkę .deb i wstawić gdzieś do pobrania? Nie wiem dlaczego, ale prawie zawsze kompilacja u mnie nie przynosiła dobrych efektów.

steemm   12 #6 21.05.2012 11:50

weeb.tv nie dokońca chyba legalne jest :) ale dzięki temu że jest oglądałem wszystkie mecze Borussi, barcelony w tym sezonie i kilka lepszych meczy z ligi angielskiej :)

  #7 21.05.2012 14:09

Kudos dla autora za ten wpis, szukałem czegoś takiego od dawna :)

Jedna uwaga, ściągniętą paczkę z dodatkiem trzeba rozpakować do tego samego katalogu (~/.xbmc/addons).

unzip repository.sd-addons.eu.zip -d ~/.xbmc/addons

Następnie odpalamy XBMC ---> Video ---> Addons i instalujemy dodatek.

Pozdro :)

  #8 21.05.2012 14:17

Jakieś 2 tygodnie temu próbowałem kompilować XBMC z 8 razy, za każdym razem z marnym skutkiem. Od tamtego czasu siedzę na świeżym Ubuntu 32-bit (jako, że z 64-bitową miałem małe problemy) i zachęcony tym tutorialem znowu zabrałem się za kompilację XBMC. Niestety z takim samym skutkiem.

http://pastebin.pl/61563

Tutaj widoczna część w terminalu (pewnie jakiś log z całej operacji jest gdzieś w całości zapisany, ale jestem zielony w tej kwestii).

Chemical Attack   4 #9 21.05.2012 14:30

Słyszałem że na XBMC można też DVB-T oglądać, ale nie udało mi się tego zrobić.. chyba coś poknociłem przy dodawaniu dodatków:D Może ktoś z Was podpowie jak to zrobić?

barteksch   2 #10 21.05.2012 15:13

Do wymaganych paczek dodałbym jeszcze "autopoint" i "libtinyxml-dev", w każdym razie takie u mnie były potrzebne. Po godzinie kompilacja się wywaliła z błędem

make[2]: *** [libavformat/vividas.o] Błąd 1
make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/bartek/xbmc/xbmc/lib/ffmpeg'
make[1]: *** [ffmpeg] Błąd 2
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/bartek/xbmc/xbmc/lib'
make: *** [dvdpcodecs] Błąd 2
make: *** Oczekiwanie na niezakończone zadania....
CC lib/cximage-6.0/jbig/jbig_tab.o
AR lib/cximage-6.0/jbig/jbig.a
make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/bartek/xbmc/xbmc/lib/cximage-6.0/jbig'
g++ -fPIC -DPIC -D_REENTRANT -D_LARGEFILE64_SOURCE -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -g -D_DEBUG -Wall -O2 -shared -o ../../system/ImageLib-x86_64-linux.so -Wl,--whole-archive CxImage/cximage.a raw/raw.a jbig/jbig.a \
-Wl,--no-whole-archive -lpng -ljasper -ljpeg -ltiff -lz -Wl,--unresolved-symbols=ignore-all \
`cat ../../xbmc/cores/DllLoader/exports/wrapper.def` \
../../xbmc/cores/DllLoader/exports/wrapper.o
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/bartek/xbmc/xbmc/lib/cximage-6.0'

Oczywiście make install pokazuje że nie znaleziono xbmc.bin. Przyłączam się do quadro555, bo chyba jeszcze nigdy nie udało mi się poprawnie skompilować zewnętrznych źródeł.

neverek   8 #11 21.05.2012 15:34

Mógłbym się podpisać pod komentarzem @barteksch. Również musiałem doinstalować autopoint i libtinyxml-dev, inaczej ./configure nie można było zmusić do działania.

Również mam błędy przy kompilacji, o dziwo bardzo podobne co wyżej wspomniany użytkownik (ffmpeg, vividias, dvdpcodecs). Próbowałem kompilacji wiele razy, najpierw na 64-bitowym Ubunciaku, teraz na 32-bitowym, z równie mizernym skutkiem.

kwpolska   7 #12 21.05.2012 16:36

a po co stawiac gita? czemu bierzesz czyjegos forka, a nie oryginalne? czemu nie instalujesz z repozytoriow systemu? tak lepiej:

wget --no-check-certificate https://github.com/xbmc/xbmc/tarball/master
tar -xzvf xbmc-xbmc-*.tar.gz

video   10 #13 21.05.2012 16:52

Używam na Windowsie, a sam program jest na wiele platform(niestety nie ma go na androida, wielka szkoda). XBMC nie obsługuje tunerów, ale jesli mamy sprytny dekoder, który umożliwia oglądanie po lanie...
Z ciekawych wtyczek VideoDevil(dla nie "przyzwoitych" serwisów) i Navi-x(wkłady użytkowników).

Jeśli jesteśmy na obczyźnie to pozycja obowiązkowa, natomiast użyteczność przy kablówkach i "satkach" dyskusyjna.

Na iPadzie dała świetnie(no prawie świetnie), na moim Galaxy 7` niestety, a to na takich platformach użyteczność(oczywiście moim zdaniem) była by najlepsza/większa. Raczej nie na desktopach i to niezależnie od OS.

Pozdrawiam.

saturno   11 #14 21.05.2012 17:04

@MarkizUbu (niezalogowany)| 21.05.2012 14:17

//Jakieś 2 tygodnie temu próbowałem kompilować XBMC z 8 razy, za każdym razem z marnym skutkiem.//

Wprawdzie nie kompilowałem nigdy tego, ale czy próbowałeś instalować zależności::
apt-get build-dep xbmc
?

  #15 21.05.2012 17:42

Witam

Czy ktoś już może rozwiązał problem z błędami podczas kompilacji:
make[2]: *** [libavformat/vividas.o] Błąd 1
make: *** [dvdpcodecs] Błąd 2

znalazlem taki wątek:
http://code.google.com/p/sd-xbmc/issues/detail?id=69

"W patchu z vividasem jest zawarty drugi patch, z nieco zmienionym plikiem vividas.c, ktory sie kompiluje (co prawda z garscia warningow, ale jednak) i nawet dziala."

Fisiu   6 #16 21.05.2012 21:20

Fajnie fajnie, ale...
Nie lepiej łatać stabilne wydanie? A jak już git, to lepiej z mastera a nie jakiegoś dziwnego brancha, co słusznie zauważył już @kwpolska
Poza tym, patch łatający samego siebie. Nie lepiej zrobić ładnego diffa po nałożeniu tego podlinkowanego? quilt może okazać się pomocny ;)

Większość dystrybucji buduje xbmc z zewnętrznym ffmpeg. Więc chyba prościej byłoby nałożyć łatkę na samo ffmpeg a xbmc powinien już sobie z tym poradzić. Chyba, że coś mi umknęło?

  #17 26.05.2012 23:45

Bardzo ładnie działa po takiej instrukcji:
1. Ściągamy source XBMC jak w komentarzu kwpolska
2. Dajemy patcha ściągniętego z wątku znalezionego przez Darek32
3. ./bootstrap
4. ./configure --enable-rtmp --enable-pulse - jak korzysta się z Pulse Audio to bez dodania tej opcji nie chciał mi działać dźwięk
5. Dalej wg instrukcji z artykułu.

  #18 28.05.2012 07:52

tommer napiszesz dokladnie, który patch i jak go nałożyłeś. Taka mikro instrukcja.

Pozdrawiam.

  #19 03.06.2012 22:22

Zastosowałem się do wskazówek tommera, ale niestety po make install mam coś takiego:
install: nie można utworzyć zwykłego pliku `/usr/local/bin/xbmc': Brak dostępu
make: *** [install-scripts] Błąd 1

Calfy   3 #20 05.06.2012 17:57

A odpalasz make install z uprawnieniami roota? Spróbuj
sudo make install

  #21 07.06.2012 10:09

weeb tv chodzi normalnie pod wtyczką adobe flash. Nie rozumiem, po co o tym wspominasz ?

  #22 09.06.2012 15:01

Czy patchowanie (polecenie patch -p1 /home/rr/Pobrane/xbmc-70537d2-500-Vividas-demuxer-ffmpeg-support.patch) ma trwać bardzo długo? Na netbooku z jednordzeniowym atomem trwa u mnie już ponad godzinę, terminal nie wyrzuca żadnych informacji. Tak ma być czy coś nie tak?

  #23 11.06.2012 01:06

@Calfy no oczywiście, że robię sudo make install. Już chyba wszystkie przerobiłem poradniki i mam ten sam komunikat. Muszę przyznać, że to chyba pierwsza software'owa porażka w moim życiu, chociaż od niedawna użytkuję Ubuntu. Dlatego dopóki mi ktoś nie poda rozwiązania tego problemu co podałem powyżej zarzucam wszelkie próby kompilowania. W ogóle ma ktoś jeszcze taki komunikat jak ja ?

  #24 29.06.2012 12:32

Nareszcie udało mi się skompilować to przeklęte XBMC metodą podaną przez Tommera. Ten sposób działa tylko zależności bibliotek polecam wykonać sudo apt-get build-dep xbmc + instalacja tych podanych w tym artykule.

  #25 21.07.2012 22:15

brakuje na pewno libtinyxml-dev w bibliotekach podanych w artykule

  #26 21.07.2012 22:15

i jeszcze zamiast make install polecam checkinstall

  #27 04.08.2012 18:40

Ja musialem doinstalowac jeszcze libdvdcss. Niby mi wszystko się ladnie skompilowalo, lecz... jaką nazwę nosi dodatek na liście dodatków? Instalowałem wcześniej sporo i nie wiem czy jest on wśród tych co już mam a mi nie działają czy coś innego mi nie gra.

  #28 07.08.2012 21:56

Podczas instalacji dochodze do miejsca :
./configure --enable-rtmp.
Dalej pisze w terminalu że nie ma takiego katalogu jak ./configure. i koniec. XBMC uruchamiam ale bez możliwości otworzenia IPLEX.
Czy przed opisaną tutaj instalacją powinienem wykasować poprzednią wersję XBMC?

  #29 10.08.2012 22:47

Podobnież kończę błędem jak u barteksch. Tommera rady nie działajż. Czy można prosić o rozbicie tych rad na linijki do wklepania w terminal?
Po zklepaniu patcha alternatywnego mówi mi że jest zaaplikowany. Ten alternatywny patch powstaje z pierwszego jako plik i chyba już jest zaaplikowany. Kotś wie o co chodzi dokładnie?
I źródła. Skąd brać, bo te z artykułu jak i ze strony xbmc nie kompilują się. Czy można ściągnąć źródła z repozytoriów ubuntu np? jeśli tak to jak?


@czark: najwidoczniej ./bootstrap zwrócił błędy. Przejrzyj co wypluwa.

  #30 15.08.2012 12:34

skompilowałem z obsługą iplexa, zainstalowałem, uruchomiłem. I co dalej. jak tu obejżeć film? Gdzie wpisać linka?

  #31 29.08.2012 15:37

Witam,
wielki szacun dla wszystkich , którzy starają się kombinować, żeby odpalić ten przeklęty iplex. Dobry serwis z dobrymi filmami. Niestety na linuksie nie mogłem go oglądać. najpierw pojawiła się instrukcja na stronie "subtelny" coś tam, która wygasła. Później udało mi się tę instrukcje gdzies znaleźć ale jako, że nie jestem komputerowym wyjadaczem nie udało mi się odpalić w ten sposób iplex.pl. Teraz czytam o tym XBMC i widzę że z tym jest chyba jeszcze więcej roboty. Kompilacja czegokolwiek pod linuksem w moim wydaniu w 90% kończy się niepowodzeniem. Wolę linuksa od wina, ale w takich sytuacjach pozostaje sie tylko wk...ać, że pod linuksa prawie niczego sie nie robi w tym całym bajzlu zwanym biznesem...Pozdro

  #32 01.09.2012 15:51

a ktos testowal te addony na zawartosc szkodliwego oprogramowania? Jak lacza sie z VOD? Za pomoca proxy? Bo dzialaja nawet za granica Polski

  #33 12.09.2012 20:38

spróbowałem instalacji w sposób podany przez tomme'a, dotarłem do ./configure --enable-rtmp niestety na końcu procesu napisał że nie ma taglib, próbowałem doinstalować ale nie potrafię
Pobrałem wersję taglib-1.8 rozpakowałem - czy ktoś mógłby napisać jak to zainstalować?

  #34 14.09.2012 12:47

ja sobie nawet tego tagliba zainstalowalem (bo_ja: info masz w pliku INSTALL), skompilowalem i zainstalowalem. ale mi po uruchomieniu krzyczy
/usr/local/lib/xbmc/xbmc.bin: symbol lookup error: /usr/local/lib/xbmc/xbmc.bin: undefined symbol: _ZTIN6TagLib8IOStreamE

  #35 14.09.2012 19:24

odinstalowalem, tagliba tez. potem zastosowalem sie do instrukcji w readme xbmc: skompilowalem tagliba z makefile z katalogu xbmc/lib/taglib, reszte jak w tutejszym opisie i zahulalo.

  #36 14.09.2012 20:22

zrobiłem drugie podejście do taglib i tym razem poszło (poprzednio musiałem coś źle przepisać)
następnie zainstalowałem SWIG, niestety ./configure xbmc zakończyło się takim komunikatem:

configure: == Google Test Framework will not be configured. ==
fatal: Not a git repository (or any of the parent directories): .git
configure: creating ./config.status
Unable to create and execute files in /tmp. Set the TMPDIR environment
variable to another directory and make sure that it is not mounted noexec.
Sanity test failed.

If you think configure made a mistake, make sure you are using the latest
version from Git. If the latest version fails, report the problem to the
ffmpeg-user@ffmpeg.org mailing list or IRC #ffmpeg on irc.freenode.net.
Include the log file "config.log" produced by configure as this will help
solving the problem.
configure: error: Submodule lib/ffmpeg failed to configure

nie wiem o co mu chodzi, czy może ktoś pomóc?

  #37 24.09.2012 15:50

U mnie poszło bez większych problemów wg instrukcji (configure wysypał się na braku libtinyxml, drobiazg). Niektóre pluginy zgłaszają się jako uszkodzone na wejściu, ale np. TVNPlayer działa, polskie stacje radiowe też, mogłem też streamować TV Trwam bez dodatkowej konfiguracji :D Kompilacja chwilę zajmuje - na ThinkPadzie z Celeronem M 1.5 GHz ok. 2.5 h...