Iplex, TVNPlayer i WeebTV na Linuksie dzięki XBMC

Zapragnąłem ostatnio pooglądać sobie jakieś filmy i trafiłem na różne platformy VOD od TVNu, TVP, Weeb.tv oraz serwis Iplex z legalnymi, darmowymi filmami. Doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących od czasu do czasu pooglądać coś na PC.

Niestety, materiały są niedostępne dla Linuksa. Mamy co prawda Moonlight który doskonale radzi sobie z niezabezpieczonymi materiałami Silverlight, gorzej z materiałami objętymi DRM. Póki co nie zanosi się na to, by Microsoft pomyślał w ogóle o supporcie swojej technologii dla Linuksa. Pozostało więc kombinować jak to obejść i natrafiłem na XBMC.

W przypadku Ubuntu można go zainstalować z repozytoriów, jednak wersja tam dostępna korzysta ze standardowego demuxera ffmpeg przez co Vividas Player (na którym opiera się Iplex) nie działa i mamy możliwości oglądania jedynie TVNPlayer, telewizji internetowej i materiałów z tvp.pl.

Polacy nie próżnują i po dłuższym przeszukaniu internetu trafiłem na grupę programistów która stworzyła łatkę do ffmpeg zawartego w XBMC obsługującą IPLEX w jakości HD!

Jedyny minus jest taki, że musimy kompilować paczkę XBMC z gita i ręcznie dodać łatkę do źródeł. Dlatego też, postanowiłem napisać ten artykuł aby nigdzie mi nie zaginął i przy kolejnej kompilacji przypomnieć sobie wszystkie zależności.

Na sam początek zaopatrujemy się program do pobierania źródeł i najświeższe XBMC:

sudo apt-get install git

git clone https://github.com/opdenkamp/xbmc.git

Teraz zaczyna się zabawa. Przechodzimy do katalogu ze źródłami:

cd xbmc

Pobieramy demuxer do ffmpeg obsługujący player Vividas

wget http://sd-xbmc.googlecode.com/files/xbmc-70537d2-500-Vividas-demuxer-ffmpeg-support.patch

i dodajemy poprawki do kodu źródłowego:

patch -p1 < xbmc-70537d2-500-Vividas-demuxer-ffmpeg-support.patch

Gdyby brakowało Wam jakiś bibliotek, lepiej uzbroić się we wszystkie:

sudo apt-get install git-core make g++ gcc gawk pmount libtool nasm yasm automake cmake gperf zip unzip bison libsdl-dev libsdl-image1.2-dev libsdl-gfx1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libfribidi-dev liblzo2-dev libfreetype6-dev libsqlite3-dev libogg-dev libasound2-dev python-sqlite libglew-dev libcurl3 libcurl4-gnutls-dev libxrandr-dev libxrender-dev libmad0-dev libogg-dev libvorbisenc2 libsmbclient-dev libmysqlclient-dev libpcre3-dev libdbus-1-dev libhal-dev libhal-storage-dev libjasper-dev libfontconfig-dev libbz2-dev libboost-dev libenca-dev libxt-dev libxmu-dev libpng-dev libjpeg-dev libpulse-dev mesa-utils libcdio-dev libsamplerate-dev libmpeg3-dev libflac-dev libiso9660-dev libass-dev libssl-dev fp-compiler gdc libmpeg2-4-dev libmicrohttpd-dev libmodplug-dev libssh-dev gettext cvs python-dev libyajl-dev libboost-thread-dev libplist-dev libusb-dev libudev-dev

Gdyby w jakimkolwiek etapie kompilacji wyskoczyły jakieś błędy lub brak bibliotek, nie kontynuujcie dalej tylko dajcie znać w komentarzu. Po doinstalowaniu ich będziecie mogli dalej kompilować ;)

Pozostaje uruchomić

./bootstrap

i rozpocząć konfigurację XBMC.

./configure --enable-rtmp

W moim wypadku załączyłem tylko rtmpdump do obsługi weeb.tv ale możecie zainicjować też inne dodatki, np. VAAPI, funkcję PVR i zdalne sterowanie programem. Do wyboru do koloru, dużo by pisać o dodatkach, bo VA-API też trzeba kompilować, więc oszczędzę Was odsyłając do google.

Po konfiguracji należy przystąpić do kompilacji z poleceniem make:

make -j2

-j2 to liczba rdzeni procesora, zastąpcie ją swoją. Podanie złej liczby, może spowodować niezłe grzanie procesora podczas korzystania z programu.

Teraz jeszcze make install który przeniesie cały program do /usr/local i zainstaluje go w systemie:

make install

i XBMC jest gotowe. Na koniec tworzymy katalog z dodatkami do programu i pobieramy tam paczkę z repozytoriami do pluginów pod polską telewizję:

mkdir ~/.xbmc/addons

cd ~/.xbmc/addons

wget http://sd-xbmc.googlecode.com/files/repository.sd-addons.eu.zip

Gotowe. Program uruchomicie komendą:

xbmc