Microsoft chce walczyć z bloatware na PC. Dość topornie i nie bez hipokryzji

Strona głównaMicrosoft chce walczyć z bloatware na PC. Dość topornie i nie bez hipokryzji
20.06.2016 13:50
Microsoft chce walczyć z bloatware na PC. Dość topornie i nie bez hipokryzji

Jedną z najbardziej irytujących zwyczajów producentów sprzętu jest preinstalowanie niechcianego przez użytkownika oprogramowania, czyli bloatware. Problem jest o tyle nagminny, że dotyczy w zasadzie urządzeń każdej klasy – mimo że bloatware kojarzymy z reguły ze smartfonami, to dodatkowych bezużytecznych programów nie brakuje także na laptopach. I właśnie z tym chce walczyć Microsoft.

Uczestnicy programu Windows Insider w kanale fast-ring mogą już pobrać i zainstalować nowe narzędzie. Będzie ono jednak kompatybilne z kompilacjami numer 14342 i wyższymi. Jego funkcją jest umożliwienie użytkownikowi definitywnego pozbycie się wszystkich preinstalowanych przez producenta programów i korzystanie z „czystej” instalacji Windowsa 10.

Niemniej trudno stwierdzić, aby udostępnione narzędzie działało w sposób jakkolwiek wyrafinowany. Microsoft nie zaangażował zaawansowanych algorytmów czy dużych zbiorów danych do zautomatyzowanego procesu wykrywania i usuwania bloataware.

350178820940457921

Zamiast tego do Insiderów trafiło urządzenie, które pobiera obraz najnowszej kompilacji Windowsa i instaluje go. Mowa o całkowicie nowej instalacji Windowsa, nie można także liczyć na zachowanie na przykład sterowników. To jednak nie wszystkie wątpliwości, jakie narastają wokół nowości w Windowsie 10.

Do Microsoftu można bowiem mieć zarzuty o hipokryzję: „czysta” instalacja będzie bowiem pozbawiona oprogramowania preinstalowanego przez producenta sprzętu, jednak programy, które do swojego systemu dodał sam Microsoft pozostaną nietknięte. A nie sposób twierdzić, aby takie atrakcje, jak reklamy pakietu Office miałyby być mniej irytujące niż blotware producenckie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)