Microsoft chce walczyć z bloatware na PC. Dość topornie i nie bez hipokryzji

Microsoft chce walczyć z bloatware na PC. Dość topornie i nie bez hipokryzji

Microsoft chce walczyć z bloatware na PC. Dość topornie i nie bez hipokryzji
20.06.2016 13:50, aktualizacja: 21.06.2016 11:08

Jedną z najbardziej irytujących zwyczajów producentów sprzętu jest preinstalowanie niechcianego przez użytkownika oprogramowania, czyli bloatware. Problem jest o tyle nagminny, że dotyczy w zasadzie urządzeń każdej klasy – mimo że bloatware kojarzymy z reguły ze smartfonami, to dodatkowych bezużytecznych programów nie brakuje także na laptopach. I właśnie z tym chce walczyć Microsoft.

Uczestnicy programu Windows Insider w kanale fast-ring mogą już pobrać i zainstalować nowe narzędzie. Będzie ono jednak kompatybilne z kompilacjami numer 14342 i wyższymi. Jego funkcją jest umożliwienie użytkownikowi definitywnego pozbycie się wszystkich preinstalowanych przez producenta programów i korzystanie z „czystej” instalacji Windowsa 10.

Niemniej trudno stwierdzić, aby udostępnione narzędzie działało w sposób jakkolwiek wyrafinowany. Microsoft nie zaangażował zaawansowanych algorytmów czy dużych zbiorów danych do zautomatyzowanego procesu wykrywania i usuwania bloataware.

Obraz

Zamiast tego do Insiderów trafiło urządzenie, które pobiera obraz najnowszej kompilacji Windowsa i instaluje go. Mowa o całkowicie nowej instalacji Windowsa, nie można także liczyć na zachowanie na przykład sterowników. To jednak nie wszystkie wątpliwości, jakie narastają wokół nowości w Windowsie 10.

Do Microsoftu można bowiem mieć zarzuty o hipokryzję: „czysta” instalacja będzie bowiem pozbawiona oprogramowania preinstalowanego przez producenta sprzętu, jednak programy, które do swojego systemu dodał sam Microsoft pozostaną nietknięte. A nie sposób twierdzić, aby takie atrakcje, jak reklamy pakietu Office miałyby być mniej irytujące niż blotware producenckie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)