Microsoft Edge na silniku Chromium wkrótce w fazie testów: producent szuka ochotników

Microsoft Edge na silniku Chromium wkrótce w fazie testów: producent szuka ochotników

Microsoft Edge na silniku Chromium wkrótce w fazie testów: producent szuka ochotników
Oskar Ziomek
21.12.2018 20:53

Jednym z gorętszych tematów ostatnich tygodni jest bez wątpienia kwestia przeglądarki Microsoft Edge, a konkretnie – planowanego nowego wydania, które będzie do działania wykorzystywać silnik Chromium. Chociaż te informacje były z początku tylko domniemaniami, szybko zostały potwierdzone przez Microsoft. Z czasem zwrócono dodatkowo uwagę, że dotychczasowa wersja Edge'a nie zniknie z systemu tak szybko, bo bazują na niej inne aplikacje, lecz ta informacja nie zmniejszyła entuzjazmu w związku z pracami nad nowym projektem.

Teraz nadszedł czas na zapowiedź pierwszych testów. Jak zwraca uwagę między innymi serwis MSPoweruser, Microsoft uruchomił zapisy do programu Microsoft Edge Insider, gdzie można zgłosić się jako osoba chętna do testowania nowej przeglądarki na etapie jej tworzenia. Wszystko wskazuje na to, że do programu można zapisać się niezależnie od programu Insider w Windowsie 10. Dzięki temu system pozostanie w wersji stabilnej, zaś testy będą dotyczyć samej przeglądarki.

Microsoft zbiera zapisy do programu Edge Insider.
Microsoft zbiera zapisy do programu Edge Insider.

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie testy się rozpoczną, a tym bardziej kiedy z przeglądarki będzie można korzystać w ostatecznej wersji. Niedawno na blogu Microsoftu mogliśmy przeczytać, iż inżynierowie chcą, by gotowa wersja testowa Edge'a bazującego na Chromium była gotowa na początku przyszłego roku. Wcześniej domniemano, że nowa przeglądarka miałaby się pojawić już w kolejnej dużej aktualizacji funkcji Windowsa 10, czyli na wiosnę 2019 roku. W tym momencie trudno powiedzieć na ile intensywnie będą postępować prace i czy jest to realny termin premiery.

Z tego miejsca warto przypomnieć, że w przeszłości Microsoft nie jeden raz przesuwał termin premiery nowych funkcji Windowsa 10. Z drugiej strony jakiś czas temu zapowiedziano, że ważne nowości będą trafiać do Windowsa po prostu wtedy, gdy będą ukończone, niezależnie od dużych wydań systemu, gdy trafia do niego szereg mniejszych aktualizacji. Jeśli jednak wstępne przypuszczenia się potwierdzą, możliwe że już w marcu 2019 roku zobaczymy w Windowsie nową wersję Edge'a, która (sądząc po wstępnych reakcjach użytkowników) będzie najpewniej chętnie wykorzystywana niż bieżąca edycja przeglądarki, która bazuje na silniku EdgeHTML.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)