Microsoft ogłasza szczegóły ReFS, następcy NTFS

Microsoft ogłasza szczegóły ReFS, następcy NTFS

Wojciech Kowasz
17.01.2012 11:34

Microsoft na blogu Building Windows 8 opublikował obszerny wpis, w którym znajdziemy wiele interesujących informacji na temat nowego systemu plików ReFS, następcy wprowadzonego jeszcze w 1993 roku i obecnie najpopularniejszego w systemach Windows NTFS.

Nazwa ReFS to skrót od Resillient File System (ang. odporny system plików). Związane jest to z faktem, że największy nacisk w nowym systemie plików Microsoft położył na odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia danych, zarówno w warstwie logicznej, jak i fizycznej. Częściowo mechanizmy ochronne takie jak sumy kontrolne, rozproszony log transakcyjny i przeprowadzanie zapisu w separacji od oryginalnego pliku zostały zaimplementowane w samym ReFS, a częściowo ochrona pochodzi z połączenia nowego systemu plików z funkcją Storage Spaces, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że o ile Storage Spaces będzie działać także z dyskami NTFS i pojawi się w klienckiej wersji Windows 8, tak ReFS będzie póki co dostępny jedynie w Windows Server 8. Jest to naturalna kolej rzeczy — NTFS też początkowo wprowadzany był do serwerowych edycji, by dopiero z czasem trafić pod strzechy.

W dużym skrócie — czym wyróżnia się ReFS? Przede wszystkim B+drzewa wykorzystywane są teraz do przechowywania wszystkich informacji, także danych oraz metadanych. To znosi wiele istotnych limitów, bo granice określa się w 64 potędze dwójki. Wszystkie informacje zorganizowane są w tabelach, w sposób podobny do relacyjnych baz danych. Istotnym usprawnieniem jest też zastosowanie mechanizmu kopiowania przy zapisie, a uszkodzony plik może zostać usunięty bez potrzeby przenoszenia całego woluminu do trybu offline.

ReFS został zbudowany na bazie NTFS, choć tak naprawdę tylko jego wierzchnia warstwa dziedziczy mocno ze starszego rozwiązania — w związku z tym interfejs dostępu do aplikacji pozostaje właściwie ten sam. Dopiero pod maską, w silniku dyskowym, zmienia się praktycznie wszystko. Niemniej kompatybilność API ReFS nie oznacza, że dostępne będą absolutnie wszystkie mechanizmy znane z NTFS. Zabraknie między innymi szyfrowania (EFS) i kompresji na poziomie pliku, twardych dowiązań i quoty dyskowej. Niemożliwe będzie także bootowanie systemu Windows z woluminu sformatowanego przy pomocy ReFS. Nie zostanie też udostępniona metoda konwersji istniejących woluminów do ReFS.

Zainteresowanych większą dawką informacji i bardziej technicznymi detalami ReFS odsyłamy do bloga Building Windows 8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)