Microsoft przedstawił koncept Lumii z ekranem E Ink. Projekt smartfonu jest naprawdę interesujący

Lumia 640 z ekranem E Ink? To ciekawy pomysł. (depositphotos)
Lumia 640 z ekranem E Ink? To ciekawy pomysł. (depositphotos)

29.10.2018 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mobilny Windows nie dał rady w starciu z platformami Google i Apple. Niestety, fanom Lumii pozostają obecnie tylko wzmianki o mitycznym smartfonie Surface Phone i nadzieja, że Microsoft jednak powróci na rynek smartfonów z własnymi urządzeniami. Obecnie firma z Redmond skupia się przede wszystkim na wydawaniu oprogramowania na Androida i iOS-a. Nie oznacza to jednak, że całkowicie porzucono prace nad rozwiązaniami dla smartfonów.

Podczas konferencji UbiComp2018 zaprezentowany został koncept Lumii z dodatkowym ekranem E Ink. Za interesujący projekt odpowiada Microsoft Research, oddział Microsoftu, który skupia się na rozwoju oprogramowania i sprzętu, który niekoniecznie musi trafić do sprzedaży. Nie mamy do czynienia z zupełnie nowym smartfonem. Drugi ekran został dodany do Lumii 640.

Dokument opublikowany przez Microsoft zawiera grafiki przedstawiające nowe rozwiązanie, a także przykłady zastosowania drugiego wyświetlacza. Ekran E Ink mógłby komunikować się z wykorzystaniem Bluetooth. Z kolei energię pobierałby z akumulatora smartfonu. Ekran mógłby służyć do wyświetlania dodatkowych opcji lub pokazywania rozszerzonych informacji. Mógłby także działać niezależnie od głównego wyświetlacza.

źródło: Microsoft
źródło: Microsoft

Wśród przykładów podanych przez Microsoft znajduje się wykorzystanie ekranu jako programowej klawiatury. Wówczas główny wyświetlacz przedstawiałby wyłącznie treść rozmowy w komunikatorze lub całą treść maila, nie marnując powierzchni na klawiaturę. Ekran znalazłby zastosowanie podczas czytania, wyświetlania prostych informacji z wybranych aplikacji (np. lista rzeczy do zrobienia) czy chociażby bardziej rozbudowanego widżetu pogody. To wszystko przy niewielkim zużyciu energii.

Niestety, przedstawiony koncept Lumii z ekranem E Ink nie trafi na sklepowe półki. Szkoda, bowiem nawet sam materiał wykorzystany do ochrony obudowy wyróżniałby smartfon na tle konkurencji. Według oficjalnego dokumentu, firma z Redmond miałaby postawić na alcantarę. No cóż, wszystko brzmi naprawdę ciekawie, ale Microsoft w najbliższym czasie raczej nie planuje powrotu na rynek smartfonów. Co ciekawe, wzmianki o wykorzystaniu dodatkowego ekranu E Ink pojawiły się już w 2016 roku. Natomiast jeden z patentów Microsoftu, o którym pisaliśmy w tym roku, przedstawiał niewielkie urządzenie z dwoma wyświetlaczami, które można by było złożyć prawie jak książkę.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)