Microsoft przekonuje Samsunga do Windows Phone, wojna patentowa wisi w powietrzu

Microsoft przekonuje Samsunga do Windows Phone, wojna patentowa wisi w powietrzu

23.09.2014 18:07, aktual.: 23.09.2014 18:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung i Microsoft będą pracować nad rozwiązaniem konfliktów na tle patentowym i poszerzeniem współpracy. Szczegółów na razie nie znamy, ale przedstawiciel koreańskiej firmy zawiadomił o propozycji spotkania, wysuniętej przez Lee Jae-yonga z zarządu Samsunga w stronę Satyi Nadelli, CEO Microsoftu, i planowanych „rozmowach pokojowych”.

Według informatora Microsoft jest ważnym sprzymierzeńcem Samsunga na wielu polach, a system Windows Phone pozostaje istotną alternatywą dla Androida – przynajmniej w niektórych segmentach rynku mobilnego. To nie oznacza jeszcze, że lada dzień zobaczymy nowe smartfony z Windows Phone, a tym bardziej że Samsung z dnia na dzień zapomni o inwestycjach i porzuci Androida, ale mamy dowód na to, że negocjacje trwają. Poruszona została także kwestia bezpieczeństwa platform mobilnych możemy domyślać się, że chodziło o wynalazek Samsunga – Knox. Jego przydatność dla Microsoftu jest wielką niewiadomą, ale możliwe, że Samsung spróbuje wprowadzić swoje rozwiązanie na Windows Phone. Microsoft wciąż liczy na to, że długotrwała współpraca nie zostanie zakończona i potrwa jeszcze przez dziesięciolecia.

Obraz

Relacje między firmami są napięte. Microsoft pozwał Samsunga za zaleganie z płatnościami licencyjnymi za patenty dotyczące Androida. Koreańczycy początkowo płacili, jednak po przejęciu Nokii przez Microsoft zaczęli zalegać, więc firma z Redmond domaga się odsetek. Wojna wisi w powietrzu, obie strony mają spory arsenał, a kompromis w postaci nowych smartfonów Samsunga z Windows Phone pozwoliłby sporo oszczędzić.

Nadella spotkał się także z ministrem handlu Korei Południowej, Yoon Sang-jickiem. Rozmowa toczyła się wokół umocnienia pozycji Microsoftu na koreańskim rynku i poszerzenia zakresu działalności, a także akceptacji przejęcia działu mobilnego Nokii ze strony koreańskich regulatorów. Kością niezgody jest między innymi górna granica dla opłat licencyjnych, które Samsung, a także inne koreańskie firmy, płacą Nokii za korzystanie z opatentowanych technik. Korea Południowa jest jedynym krajem, który postawił takie warunki przed zaakceptowaniem transakcji.

Firma z Redmond planuje także zbudować kolejne swoje centrum danych w Metropolii Pusan – drugim największym mieście Korei Południowej po Seulu. Samsung ma być partnerem Microsoftu w tym przedsięwzięciu i podczas rozmów na szczycie poruszony został temat chmury obliczeniowej oraz big data, możemy więc przypuszczać, że firmy wspólnie szykują coś (dosłownie) wielkiego.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)