Microsoft przekonuje Samsunga do Windows Phone, wojna patentowa wisi w powietrzu

Microsoft przekonuje Samsunga do Windows Phone, wojna patentowa wisi w powietrzu23.09.2014 18:07
Microsoft przekonuje Samsunga do Windows Phone, wojna patentowa wisi w powietrzu

Samsung i Microsoft będą pracować nad rozwiązaniem konfliktów na tle patentowym i poszerzeniem współpracy. Szczegółów na razie nie znamy, ale przedstawiciel koreańskiej firmy zawiadomił o propozycji spotkania, wysuniętej przez Lee Jae-yonga z zarządu Samsunga w stronę Satyi Nadelli, CEO Microsoftu, i planowanych „rozmowach pokojowych”.

Według informatora Microsoft jest ważnym sprzymierzeńcem Samsunga na wielu polach, a system Windows Phone pozostaje istotną alternatywą dla Androida – przynajmniej w niektórych segmentach rynku mobilnego. To nie oznacza jeszcze, że lada dzień zobaczymy nowe smartfony z Windows Phone, a tym bardziej że Samsung z dnia na dzień zapomni o inwestycjach i porzuci Androida, ale mamy dowód na to, że negocjacje trwają. Poruszona została także kwestia bezpieczeństwa platform mobilnych możemy domyślać się, że chodziło o wynalazek Samsunga – Knox. Jego przydatność dla Microsoftu jest wielką niewiadomą, ale możliwe, że Samsung spróbuje wprowadzić swoje rozwiązanie na Windows Phone. Microsoft wciąż liczy na to, że długotrwała współpraca nie zostanie zakończona i potrwa jeszcze przez dziesięciolecia.

350126043325294529

Relacje między firmami są napięte. Microsoft pozwał Samsunga za zaleganie z płatnościami licencyjnymi za patenty dotyczące Androida. Koreańczycy początkowo płacili, jednak po przejęciu Nokii przez Microsoft zaczęli zalegać, więc firma z Redmond domaga się odsetek. Wojna wisi w powietrzu, obie strony mają spory arsenał, a kompromis w postaci nowych smartfonów Samsunga z Windows Phone pozwoliłby sporo oszczędzić.

Nadella spotkał się także z ministrem handlu Korei Południowej, Yoon Sang-jickiem. Rozmowa toczyła się wokół umocnienia pozycji Microsoftu na koreańskim rynku i poszerzenia zakresu działalności, a także akceptacji przejęcia działu mobilnego Nokii ze strony koreańskich regulatorów. Kością niezgody jest między innymi górna granica dla opłat licencyjnych, które Samsung, a także inne koreańskie firmy, płacą Nokii za korzystanie z opatentowanych technik. Korea Południowa jest jedynym krajem, który postawił takie warunki przed zaakceptowaniem transakcji.

Firma z Redmond planuje także zbudować kolejne swoje centrum danych w Metropolii Pusan – drugim największym mieście Korei Południowej po Seulu. Samsung ma być partnerem Microsoftu w tym przedsięwzięciu i podczas rozmów na szczycie poruszony został temat chmury obliczeniowej oraz big data, możemy więc przypuszczać, że firmy wspólnie szykują coś (dosłownie) wielkiego.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)