Microsoft publikuje informacje o położeniu urządzeń WiFi

Microsoft publikuje informacje o położeniu urządzeń WiFi

Grzegorz Niemirowski
30.07.2011 16:19

Informacje o położeniu milionów urządzeń WiFi, które zebrał Microsoft, zostały opublikowane bez należytej dbałości o prywatność użytkowników tych urządzeń.

Podobnie jak Google, Microsoft zbiera informacje o położeniu urządzeń wyposażonych w funkcję WiFi, aby móc dostarczać różne usługi geolokalizacyjne. Orientacja na podstawie dostępnych w otoczeniu urządzeń jest przydatna w momencie braku możliwości skorzystania z GPS. W celu zebrania danych, Microsoft stosuje swoje samochody jeżdżące ulicami miast oraz korzysta z pomocy użytkowników mających telefony z systemem Windows Phone 7. Korelowane są adresy MAC bezprzewodowych kart sieciowych z ich położeniem geograficznym. Stworzona w ten sposób przez Microsoft baza danych jest publicznie dostępna poprzez serwer inference.location.live.com. Dysponując dostarczonym przez firmę API można pobierać informacje o położeniu poszczególnych urządzeń na podstawie ich adresu MAC. Jak zaobserwowano, baza nie zawiera tylko położeń zwykłych hotspotów, ale także urządzeń Apple oraz działających pod kontrolą Androida. Jest też ciągle uaktualniana i można zauważyć jak niektóre urządzenia zmieniają swoją pozycję.

Microsoft podejmuje wiele wysiłków mających chronić użytkowników, wytyka nawet brak takich kroków konkurentom. Tym razem jednak coś poszło nie tak.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)