Minister Boni odpowiada na obawy związane z PRISM

14.06.2013 14:31

Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowane zostało oficjalne stanowisko Michała Boniego w sprawie „Wielkiego Brata” zza Oceanu. Naszą praktyczną odpowiedzą na zakusy PRISM jest lepsze zabezpieczenie danych osobowych obywateli UE przed transferami do państw trzecich.

Minister Boni zaznaczył, że nie chce, aby oczy Wielkiego Brata śledziły nasze poczynania w Internecie, a ochrona prywatności i poczucie bezpieczeństwa w Sieci są naszym obywatelskim prawem i kluczową wartością. Tym przekonaniem Boni kierował się skracając okres retencji danych do 12 miesięcy i jest gotów rozmawiać o skróceniu go nawet do 6 miesięcy. Ponadto, Polska bierze czynny udział w europejskiej debacie o ochronie danych osobowych, gdzie przekonuje między innymi o potrzebie nałożenia na firmy spoza Unii obowiązku przestrzegania unijnego prawa w kwestii ochrony prywatności. Delegacja z naszego kraju będzie starać się, aby w unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych znalazł się zapis zabezpieczający przed eksportem informacji o nas do państw trzecich.

Obraz

Polscy politycy uważają także, że konieczne jest poszerzenie definicji danych osobowych, aby obejmowały one różne ślady, jakie zostawiamy w Sieci, oraz że niezbędna jest wyraźna, świadoma zgoda obywatela na ich przetwarzanie.

Trzeba będzie wypracować solidny kompromis. Minister Boni pisze: Oczywiście są to sprawy niezwykle wrażliwe: nie chcę, by biurokracja przeszkadzała rodzicom w znalezieniu zagubionego dziecka, czy wstrzymywała reakcje na groźbę ataku terrorystycznego. Jednak wolność i prywatność to fundamentalne wartości, z których rezygnować nie wolno. Zaznaczył też, że dbałość o równowagę między prawem do ochrony naszych danych w sieci a ich wykorzystaniem (czy przez państwo czy przez korporacje) bywa postrzegana jako bariera rozwojowa. Minister ma jednak nadzieję, że może to być zaleta europejskiego rynku i stosowanie się firm do tutejszego prawa będzie sygnałem, że warto w nie inwestować.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)