mLegitymacja w telefonie. Pobrało już 170 tys. emerytów i rencistów

mLegitymacja w telefonie. Pobrało już 170 tys. emerytów i rencistów

Aplikacja mObywatel w Google Play
Aplikacja mObywatel w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
09.02.2023 14:15, aktualizacja: 09.02.2023 14:28

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty funkcjonuje już w telefonach 170 tysięcy Polaków. ZUS przypomina, że jest to element aplikacji mObywatel, która przy okazji przyda się także do załatwiania innych spraw. mLegitymację można dodać do programu w kilku prostych krokach.

Aplikacja mObywatel dostępna na Androida i iOS-a od niedawna jest szczególnie popularna w rękach emerytów i rencistów. Elektroniczną wersję dokumentu w połowie stycznia posiadało około 60 tys. Polaków. Tempo wzrostu jest więc imponujące, ale z drugiej strony trudno się temu dziwić - od 2023 roku legitymacja emeryta i rencisty wydawana jest wyłącznie w formie elektronicznej.

Aby skorzystać z mLegitymacji konieczne jest najpierw pobranie aplikacji mObywatel. Nowy dokument dodaje się z poziomu głównego ekranu w programie. Trzeba wybrać opcję "Dodaj dokument", a następnie wskazać "Legitymację emeryta-rencisty". Po chwili w aplikacji mObywatel pojawi się elektroniczna wersja dokumentu, czyli mLegitymacja. Jej ważność jest dokładnie taka sama jak dokumentu w fizycznej formie.

Sama aplikacja mObywatel jest natomiast przydatna w rękach każdego Polaka. Można wykorzystywać ją między innymi do posługiwania się elektroniczną wersją dowodu osobistego (chociaż póki co w niepełnym zakresie), cyfrowego prawa jazdy czy na potrzeby wykorzystania usługi mPojazd. To opcja pozwalająca weryfikować dane samochodów, w tym szczegóły polis ubezpieczeniowych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)