[MWC 2015] Odkryj wirtualną rzeczywistość na nowo:Valve i HTC zapowiadają gogle VR

[MWC 2015] Odkryj wirtualną rzeczywistość na nowo:Valve i HTC zapowiadają gogle VR

02.03.2015 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Valve, znana z platformy cyfrowej dystrybucji gier Steam, od jakiegoś już czasu bawiła się wewnętrznie własnymi urządzeniami do wirtualnej rzeczywistości i swymi pomysłami podzieliła się potem z twórcami Oculus Rift. Sama wbrew pozorom jednak nie porzuciła gogli VR, co okazało się właśnie na MWC 2015. W porozumieniu z HTC przygotowuje ona ponoć przystępne cenowo okulary Vive, które zadebiutują w tym roku.

HTC RE Vive

O tym właśnie ogłoszeniu Valve nieśmiało wspominało przed targami. Jeśli wierzyć ludziom, którzy mieli okazję włożyć na głowę poprzednie prototypy firmy, jej rozwiązania znacznie odbiegają pod względem technologicznym od tego, co prezentuje obecnie konkurencja. Może okazać się, że z HTC skradnie blask wciąż nieobecnemu na rynku Oculusowi. Wersja urządzenia dla deweloperów trafi do zainteresowanych jeszcze tej wiosny, zaś do konsumentów powinno ono dotrzeć najpóźniej w okolicach Gwiazdki.

Pod kątem czysto technicznym, mówi się o zastosowaniu dwóch ekraników 1200 na 1080 pikseli z częstotliwością odświeżania 90 klatek na sekundę, co w rezultacie da obraz ostry jak brzytwa, bez rozmyć. Ma to wyeliminować w ogromnym stopniu dolegliwości wynikające z oszukiwania ludzkiego umysłu, że w 360 stopniach postrzega rzeczywisty, a nie wirtualny świat. Zestaw nie ma wbudowanych słuchawek, ale oferuje zwykłe wejście na nie, więc każdy skorzysta ze swoich ulubionych. Do orientowania się w przestrzeni wykorzystuje przede wszystkim czujniki ruchu, ale to jeszcze nie wszystko.

Obraz

Dokładność HTC RE Vive, jak również się o sprzęcie pisze, można poprawić rozstawiając w pomieszczeniu specjalnie zaprojektowane stacje, laserowo wspomagające odczyt (dlatego gogle ze zwierciadełkami wydają się tak dziwnie dookoła podziurawione). Najdrobniejszy ruch głowy użytkownika jest wtedy wychwytywany z niespotykaną dotąd precyzją, nawet przy zwykłym poruszaniu się po pokoju. Co ciekawe, chociaż system powstaje z myślą o komputerach, to nie Steam Controller tworzony przez Valve będzie tutaj manipulatorem. Firma HTC wspomina o autorskich, ergonomicznych kontrolerach, których położenie w przestrzeni również będzie odczytywane. Współpracownicy wierzą, że dzięki nim na nowo odkryjemy wirtualną rzeczywistość. Cena gogli nie jest znana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)