Nadpodaż na rynku pamięci NAND. Pamięć RAM i dyski SSD tanieją

Nadpodaż na rynku pamięci NAND. Pamięć RAM i dyski SSD tanieją

Kości pamięci od SK hynix.
Kości pamięci od SK hynix.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | SK hynix
Przemysław Juraszek
01.01.2023 20:08

Załamanie się popytu na komputery w II połowie 2022 roku spowodowało nadpodaż konkretnych komponentów. Przykładowo hurtowe ceny pamięci NAND spadły o 40 proc., co przełoży się na tańsze moduły pamięci w 2023 roku.

Załamanie się popytu na komputery w II połowie 2022 roku w sporej mierze jest pokłosiem przejścia Ethereum na model Proof-of-stake. Ten zakończył erę wydobycia tej kryptowaluty za pomocą kart graficznych, więc do czasu pojawienia się innej wystarczająco dochodowej w wydobyciu kryptowaluty nowy boom kryptgórniczy nam nie grozi.

Drugą kwestią jest to, że sporo osób czeka na obniżki niedawno wydanych kart graficznych od AMDNvidii wysokiego segmentu lub na premierę układów ze średniego segmentu cenowego, która nastąpi w I kwartale br. Pamiętajmy też, że wydane mają zostać również mobilne układy do laptopów, które teraz stanowią większość dostarczanych na rynek dedykowanych układów graficznych.

Generuje to nadpodaż, która przynajmniej w części przypadków najpewniej wpłynie na ceny komponentów pokroju pamięci RAM. Jak podaje portal Tom's Hardware powołujący się na raport DigiTimes producenci pamięci mają nadmiar zapasów produkcyjnych, a producenci elektroniki niezbyt spieszą się z zamówieniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W efekcie wszyscy producenci pamięci odnotowali 30 proc. spadek przychodów w III kwartale 2022 roku, a przypomnijmy jeszcze pod koniec 2021 roku firmy pokroju SK hynix chwaliły się rekordowymi przychodami.

Co więcej, ceny pamięci TLC NAND stosowanych m.in. w większości dysków SSD dostępnych na rynku spadły w III kwartale o 20 proc. zbliżając się do granicy opłacalności produkcji. Z jednej strony jest to dobra informacja, ponieważ dyski SSD w najbliższych miesiącach stanieją, ale z drugiej strony producenci mogą wstrzymać produkcję, aby sztucznie podbić ceny elektroniki np. w II połowie 2023 roku.

Z tego względu, jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem dysku SSD i/lub modułów pamięci w 2023 roku to pierwszy kwartał będzie dobrym czasem, ponieważ sytuacja na rynku hurtowym przekłada się na rynek konsumencki z opóźnieniem.

Widać to po aktualnych cenach rynkowych w Polsce, ponieważ w przypadku pamięci DDR4 pokroju np. PATRIOT Viper 4 Blackout 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 te są o 73 zł tańsze niż w lipcu, a G.Skill RipjawsV 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz CL18 o 124 zł. Z kolei jak przejdziemy do modułów DDR5 to przykładowo moduły XPG Lancer RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL40 bądź G.Skill DDR5 Trident Z5 32Gb 6000Mhz 40CL potaniały o około ponad 500 zł.

Potaniały też dyski SSD, ponieważ ceny w stosunku do lipca przykładowo dysków WD Black SN770 bądź XPG Gammix S70 o pojemności 1 TB są teraz niższe o około 200 zł. Dalsze spadki zarówno cen dysków SSD, jak i pamięci RAM są możliwe, ponieważ jak wskazuje raport DigiTimes nic nie zapowiada, aby sytuacja w już zakończonym IV kwartale 2022 roku uległa zmianie.

Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie