Nie działa strona Sejmu

Nie działa strona Sejmu

Grzegorz Niemirowski
21.01.2012 21:56, aktualizacja: 22.01.2012 22:43

Od ponad dwóch godzin nie działa strona Sejmu.

Witryna przestała działać ok. godziny 19. Podczas próby wejścia na stronę następowało początkowo zerwanie połączenia, teraz serwer całkiem nie odpowiada, upływa limit czasu połączenia. Do ataku na serwer Sejmu przyznała się grupa Anonymous. Jednak dyrektor biura prasowego Sejmu poinformował, że strona nie działa w wyniku usterki technicznej i jest mało prawdopodobne, aby jej przyczyną był atak. Nie działa też strona premiera oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie przekroczono limit oprogramowania kształtującego ruch. To właśnie m.in. MKiDN "zawdzięczamy" pomysł aby Polska podpisywała ACTA.

Jak pisaliśmy, Polska ma niedługo podpisać kontrowersyjne porozumienie ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), które jest dużym zagrożeniem dla wolności i niezależności Internetu. Dlatego obecne problemy serwerów rządowych łączone są ze sprzeciwem wobec tego porozumienia. Warto przy okazji przypomnieć, że we wrześniu prezydent podpisał ustawę, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego w przypadku zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Aktualizacja, 21.01.2012, 22:15

Nie działa także strona prezydenta RP.

Aktualizacja, 21.01.2012, 23:48

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni potwierdził, że doszło do ataku na witryny rządowe. Działa już strona prezydenta, strona sejmu powoli wznawia działanie.

Aktualizacja, 22.01.2012, 14:39

Nadal nie działają niektóre strony rządowe, m.in. CERTu i ABW. Tymczasem po Internecie krążą niezbyt wiarygodne informacje. Można np. zobaczyć zrzut ekranu ze strony sejmu, która jakoby miała być podmieniona na krótko zanim przestała działać. Zrzut ten jednak pochodzi z ataku sprzed dwóch lat. Publikowana jest też jedna z baz użytkowników serwisu Platformy Obywatelskiej, ale dostępna jest ona już od 10 stycznia.

Aktualizacja, 22.01.2012, 18:28

Wbrew pojawiającym się doniesieniom nie włamano się na blog Kasi Tusk, szczegół tkwi w jednej literce. Ale niektóre media dały się nabrać ;) Blog jednak wydaje się być mocno obciążony i nie zawsze się ładuje, za pewne z powodu wielu internautów sprawdzających, czy rzeczywiście został zaatakowany. W każdym razie zawsze pozostaje blog alternatywny.

Aktualizacja, 22.01.2012, 22:38

Grupa Anonymous poinformowała o zdobyciu dokumentów na temat członków polskiej administracji rządowej. Zapowiedziała ich opublikowanie, jeśli ACTA zostanie przyjęta. Nie wiadomo czego konkretnie te dokumenty miałyby dotyczyć i czy Anonymous rzeczywiście je posiadają.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (458)