Nowa europejska fabryka Intela. 15 marca poznamy lokalizację

Nowa europejska fabryka Intela. 15 marca poznamy lokalizację

Dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger
Dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Intel
Przemysław Juraszek
14.03.2022 19:56, aktualizacja: 14.03.2022 20:10

Już 15 marca o godzinie 14:00 nastąpi koniec spekulacji, gdzie Intel ulokuje drugi w Europie zakład produkujący półprzewodniki. Inwestycja będzie wedle wcześniejszych doniesień warta 4-5 mld. EUR.

Rozważanych było wiele lokalizacji w tym np. Niemcy, Francja, Włochy, a w pewnym czasie nawet i Polska. W ostatnim czasie liderem wydawały się Włochy, ale z drugiej strony Francja bądź Niemcy mają już kilka tego typu przedsiębiorstw na swoim terenie, więc nie będzie tam problemów z wykwalifikowaną kadrą roboczą.

Intel rozbudowuje swoje możliwości produkcyjne w USA, Malezji oraz w Europie. Powiększana jest między innymi nowa część kompleksu produkcyjnego położonego w irlandzkim Leixlip. Ten będzie oznaczony jako Fab 34 i zajmie się produkcją układów w procesie Intel N4 (nowe oznaczenie procesu znanego wcześniej jako 7 nm). Jeśli wszystko będzie odbywać się zgodnie z planem, to produkcja rozpocznie się w 2023 roku.

Intel w ramach strategii IDM 2.0 zakłada produkcję półprzewodników nie tylko na własne potrzeby, ale także na zamówienie tak jak to robią np. GlobalFoundries, Samsung bądź TSMC. Jest to bardzo znacząca zmiana zapoczątkowana przez aktualnego dyrektora generalnego Intela przez Pata Gelsingera, który krytykował brak wsparcia amerykańskiego rządu dla rozbudowy bazy produkcyjnej półprzewodników, a Tajwan nazwał niestabilnym regionem świata.

Poczynione przez Intela inwestycje są największymi w 54-letniej historii firmy i po ich zakończeniu powinny ustabilizować niedobór popytu na rynku półprzewodników. Warto jednak zaznaczyć, że od jutrzejszego ogłoszenia do powstania nowego kompleksu minią przynajmniej 3-4 lata.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)