Nowa zasada w Google Chrome. Musisz aktualizować na bieżąco
Podano nowe zasady działania usługi Chrome Sync - elementu Chrome'a, dzięki któremu hasła i inne dane są synchronizowane między urządzeniami użytkownika. Google chce ograniczyć działanie tej opcji tylko do Chrome'a który jest na bieżąco aktualizowany i wykluczyć najstarsze komputery.
Użytkownicy przeglądarki Google Chrome na wyjątkowo leciwych komputerach powinni zainteresować się zapowiedzianą zmianą związaną z działaniem synchronizacji danych. Obecnie po zalogowaniu użytkownika Google w przeglądarce można mieć pewność, że historia wyszukiwania, hasła czy niektóre preferencje będą na bieżąco przenoszone i dostępne pomiędzy różnymi urządzeniami użytkownika.
Po zmianie, która zgodnie z zapowiedzią wchodzi w życie "na początku 2025 roku" będą pewne wyjątki. Google podał bowiem, że Chrome Sync będzie działać wyłącznie w przypadku tych przeglądarek, które są aktualizowane stosunkowo na bieżąco, tj. zainstalowana w komputerze wersja nie jest starsza niż 4 lata.
Z pozoru może się to wydawać ograniczeniem, które mało kogo obejmie (w końcu przeglądarki aktualizują się na bieżąco w tle i otrzymują nowe wersje niemal codziennie), jednak w praktyce skala może być większa, niż się na pozór wydaje. Problem może bowiem docelowo dotknąć na przykład wytrwałych użytkowników Windows 7, 8 i 8.1, w skrajnym przypadku zmuszając ich do zmiany komputera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HUAWEI MatePad Pro 13.2" PaperMatte Edition zachwyca możliwościami
Google od dawna nie obsługuje bowiem tak starych wersji Windowsa - i oczywiście jest to uzasadnione, bo nie są już obsługiwane przez sam Microsoft - jednak praktyka pokazuje, że zarówno Windows 7, 8 jak i 8.1 wciąż mają użytkowników. Według danych statcounter zawężonych do polskiego rynku, łącznie jest to nieco ponad 2 proc. wszystkich korzystających z Windowsa - w skali kraju wbrew pozorom liczna grupa.
Zgodnie z informacjami o aktualizacjach Chrome'a z pomocy technicznej Google'a, najświeższe wydanie przeglądarki jakie można zainstalować w komputerach z Windows 7, 8 i 8.1 to Chrome 109, który został wydany w styczniu 2023 roku. Ta wersja będzie więc miała 4 lata w styczniu 2027 roku i dokładnie wtedy w wymienionych sprzętach przestanie działać synchronizacja danych w przeglądarce.
Jeśli dla kogoś jest to kluczowa funkcja Chrome'a i nie jest w stanie zaktualizować systemu operacyjnego w danym komputerze na przykład z uwagi na wymagania sprzętowe, w ciągu najbliższych dwóch lat musi zaplanować wymianę peceta. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy analogiczna sytuacja dotknie Windowsa 10, o najnowszym Windows 11 nie wspominając. Warto jednak pamiętać, że Dziesiątka traci wsparcie Microsoftu w październiku bieżącego roku.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl