Nowe narzędzie do konwersji przy użyciu Theory 1.1

Nowe narzędzie do konwersji przy użyciu Theory 1.1

30.09.2009 17:29, aktualizacja: 30.09.2009 23:12

Pojawiła się nowa wersja narzędzia ffmpeg2theora (dostępnego także w wersjach dla systemów Linux i Mac OS X) do kodowania materiałów wideo przy pomocy najnowszej wersji kodeka Theora 1.1, o której wydaniu pisaliśmy niedawno.

Theora to bezpłatny kodek wideo stworzony przez fundację Xiph na bazie kodeka VP3. Theora w połączeniu z opracowanym również przez Xiph kodekiem dźwięku Vorbis oraz kontenerem multimedialnym OGG stanowi całkowicie wolną, otwartą i bezpłatną, kompletną platformę do kodowania materiałów audio-wideo pod całe spektrum potrzeb łącznie ze streamingiem. Jest to rozwiązanie konkurencyjne do wielu innych formatów multimedialnych (jak AVI, MP3, WMV...) będących w przeważającej większości opatentowanymi technologiami komercyjnymi. Do najważniejszych zmian w wersji 1.1 Theory należą ulepszenia w algorytmie kodującym, dzięki którym można uzyskać lepszą jakość filmu przy tej samej wielkości pliku wynikowego lub przy tej samej jakości mniejszy plik. Możliwe jest teraz także kodowanie dwuprzejściowe, dzięki któremu można uzyskiwać pliki o zadanym rozmiarze, dodano też mechanizm sterujący przepływem dla danych przesyłanych strumieniowo.

Narzędzie ffmpeg2theora bazuje na bibliotece libtheora, referencyjnej implementacji obsługi formatu Theora przygotowanej przez Xiph i pozwala tworzyć pliki OGG zakodowane przy pomocy Theory. Do odtwarzania materiałów zakodowanych w oparciu o Theorę/Vorbis/OGG zalecamy użycie playera VLC lub filtrów Directshow pozwalających odtworzyć ten format przy pomocy np. Windows Media Player i innych odtwarzaczy korzystających z tej technologii. Materiały wideo zakodowane przy pomocy Theory i osadzone na stronach internetowych za pomocą tagu video istniejącego w szkicu HTML5 będą w stanie natywnie odtworzyć przeglądarki Firefox od wersji 3.5 i Google Chrome od wersji 3.0.182.2.

Narzędzie ffmpeg2theora 0.25 pobrać można w naszym dziale PROGRAMY -> Multimedia -> Obróbka i konwersja wideo. Dostępne są również wersje na platformę Linux i Mac OS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)