Nowe terminale dla Ukrainy. Szwecja wyśle ważne wsparcie

Terminal satelitarny Satcube.
Terminal satelitarny Satcube.
Źródło zdjęć: © Satcube
oprac. NGA

09.08.2023 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraina otrzyma wkrótce terminale satelitarne Satcube. Szwedzka firma wyśle sprzęt, który posłuży do uzyskania łączności z internetem na obszarach, na których nie działają sieci komórkowe i naziemne – podaje portal Ukraińska Prawda, który powołuje się na dziennik "Dagens Nyheter".

W pierwszym etapie Satcube planuje wysłać na Ukrainę około 100 przenośnych terminali internetowych.

Ukraińska Prawda przypomina, że Kijów zwrócił uwagę na Satcube po tym, jak kilka organizacji humanitarnych i dziennikarzy wykorzystało sprzęt szwedzkiej firmy do pracy na Ukrainie.

Największe zamówienie od rozpoczęcia produkcji terminala w 2017 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dyrektor generalny Satcube Jakob Kallmer powiedział, że nie wie, czy sprzęt jego firmy będzie używany przez wojsko, ale temu nie zaprzeczył. "Może to być wszystko, od łączenia się ze szpitalami polowymi po utrzymywanie łączności w terenie" — stwierdził.

Przenośny terminal internetowy Satcube waży około 8 kilogramów i może zapewniać szerokopasmowy dostęp za pośrednictwem satelitów geostacjonarnych z prędkością do 70 megabitów na sekundę.

Od początku rosyjskiej agresji firma Elona Muska Spacex dostarczyła Ukrainie ponad 40 000 terminali podłączonych do sieci satelitarnej Starlink.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie