Nowy rozkład 2018/19 już od 9 grudnia! Znajdziesz go w aplikacji KOLEO

Nowy rozkład 2018/19 już od 9 grudnia! Znajdziesz go w aplikacji KOLEO

KOLEO z nowym rozkładem 2018/2019
KOLEO z nowym rozkładem 2018/2019
Redakcja
09.12.2018 12:38

W nocy z 8 na 9 grudnia wszedł w życie rozkład jazdy 2018/19. Zmiana wpłynęła na kursowanie pociągów w całym kraju i dotyczy zarówno pociągów regionalnych, jak i pospiesznych oraz ekspresowych. Informacje o najważniejszych zostały zebrane poniżej, a nowy rozkład znajdziecie w aplikacji KOLEO.

Więcej szybkich, komfortowych połączeń

PKP Intercity chwalą się, że będzie uruchamiać średnio 383 pociągi każdego dnia. To o 23 więcej, niż w poprzednim rozkładzie. Zwiększy się liczba połączeń obsługiwanych nowoczesnymi pociągami Pendolino, Flirt3 oraz PESA Dart. Z najważniejszych zmian i nowości warto wymienić uruchomienie połączeń: IC Banach (Warszawa – Przemyśl przez Sandomierz), IC Łokietek (Warszawa – Kraków przez Centralną Magistralę Kolejową), IC Konopnicka (Warszawa – Zielona Góra przez Wrocław, TLK Pogórze (Przemyśl – Wrocław, pociąg nocny). Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania pociągów EIP (Pendolino) na trasie Warszawa – Kraków oraz Warszawa – Gdańsk, odpowiednio z 9 do 12 par i z 12 do 14 par.

Coraz więcej pociągów będzie obsługiwanych przez nowoczesne pociągi, na przykład do obsługi wspomnianego IC Łokietek zostanie skierowany skład Flirt3 produkcji szwajcarskiej firmy Stadler.

Połączenia międzynarodowe

Rozszerzona zostanie także oferta połączeń międzynarodowych. Na polskie tory wyjedzie pociąg Nightjet, uruchamiany przez Koleje Austriackie (ÖBB). To komfortowe połączenie połączy Berlin z Wiedniem oraz Budapesztem. Pociąg będzie przejeżdżać przez Polskę i zatrzyma się między innymi na stacjach we Wrocławiu, Opolu oraz Raciborzu. Warto wspomnieć, że pociąg ten będzie prowadził także grupę wagonów relacji Przemyśl – Berlin. Kursujący obecnie pociąg EC Sobieski, relacji Gdynia – Wiedeń będzie także prowadzić grupę wagonów relacji Kraków – Wiedeń.

Zmiany na czas remontów

Postępujące remonty i modernizacje szlaków kolejowych wymuszają na przewoźniku zmianę tras wybranych pociągów. Od 9 grudnia część pociągów Wrocław – Szczecin przez Poznań zostanie skierowana na trasę przez Zieloną Górę. Wszystkie pociągi relacji Warszawa – Poznań (oraz pociągi Warszawa – Berlin) będą kursować przez Inowrocław. Pociągi IC Oscypek (Warszawa – Zakopane) oraz nocny TLK Podhalanin (Szczecin – Zakopane) będą skierowane na objazdową trasę, z pominięciem stacji Kraków Płaszów. IC Oscypek pojedzie przez Katowice, Bielsko-Białą oraz Żywiec, a TLK Podhalanin przez Katowice, Bielsko-Białą, Andrychów, Kęty oraz Wadowice. Dzięki temu kolejne miejscowości zyskają dostęp do usług PKP Intercity.

Pociąg IC Barbakan zostanie skierowany na trasę objazdową (przez Kutno), z pominięciem Sieradza. Pociąg TLK Pobrzeże (dotychczas Łódź – Kołobrzeg) rozpocznie swoją podróż we Wrocławiu, skąd ruszy w kierunku Łodzi przez Sieradz i Zduńską Wolę, a dalej dawną trasą. Do rozkładu powróci zawieszony niedawno pociąg TLK Rozewie (Gdynia – Bielsko-Biała).

Z powodu zaplanowanej zmiany rozkładu, nie można niestety na razie kupić biletów na niektóre połączenia PKP Intercity. Na stronie przewoźnika podróżni mogą ujrzeć komunikat „Została czasowo wstrzymana sprzedaż biletów na część pociągów, na przejazdy w dniach od 7 grudnia 2018 r. Sprzedaż będzie sukcesywnie udostępniana. Przepraszamy za utrudnienie.”

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – nowy tabor, nowe połączenia

Dzięki nowym pociągom Newag Impuls2, ŁKA uruchomi nowe połączenia oraz zwiększy liczbę kursów na obecnie obsługiwanych trasach. Pociągi zostaną skierowane do obsługi między innymi nowego połączenia Skierniewice – Łowicz. Zostanie uruchomione 8 kolejnych kursów na trasie Łódź Fabryczna – Skierniewice, dodatkowe 16 pociągów wyruszy też na trasę Łódź Kaliska – Zgierz. Do 8 zostanie zwiększona liczba kursów pociągów ŁKA Sprinter na trasie Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia. Warto przypomnieć, że tylko w KOLEO pasażerowie mają możliwość wygodnej rezerwacji miejsc w pociągach ŁKA Sprinter na graficznym planie pociągu.

Zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Dolnośląskich

W związku z planowanym uruchomienie pociągów do stacji Lubin Górniczy (na której jest obecnie prowadzony wyłącznie ruch towarowy), niektóre połączenia, które pozwalały na bezpośredni dojazd, będą realizowane z przesiadką. Dodatkowo zmienią się godziny odjazdów wielu pociągów, a na niektórych liniach zostanie zwiększona częstotliwość kursowania.

Na liniach D3 (Wrocław – Rawicz) oraz D5 (Legnica – Kudowa-Zdrój) zaplanowano uruchomienie dodatkowej pary połączeń. Koleje Dolnośląskie, wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, dodadzą nowe, poranne połączenie Wałbrzych – Jelenia Góra oraz wieczorne Jelenia Góra – Wałbrzych (linia D6). Z powodu prac rewitalizacyjnych linii Jelcz Miłoszyce – Wrocław Osobowice, zawieszone zostanie kursowanie Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej na odcinku Wrocław Wojnów – Wrocław Główny. Uruchomiona zostanie jednak dodatkowa para pociągów do Strzelina.

Na linii D16 (Wrocław – Dzierżoniów Śląski) dwa pociągi kończące dotychczas bieg na stacji w Świdnicy zostaną wydłużone do Dzierżoniowa. W ostatnim sezonie dużym zainteresowaniem podróżnych cieszyły się połączenia linii D21 (Szklarska Poręba – Liberec), dlatego też Koleje Dolnośląskie podjęły decyzję o rozbudowie oferty sezonowej tego połączenia.

Bilety na pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Kolei Dolnośląskich kupisz wygodnie i bez stania w kolejce w KOLEO.

Koleje Mazowieckie – nowe połączenia i Zastępcza Komunikacja Autobusowa

Na linii R1 wrócą zawieszone połączenia na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów. Dodatkowo będzie kursował nowy, wieczorny pociąg przyspieszony relacji Warszawa Wschodnia – Skierniewice (odjazd 18.59) Skierniewice (przyjazd 19.56). Dodatkowo, pociąg RE1 Wiedenka będzie się zatrzymywał na wszystkich stacjach i przystankach pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim, a Skierniewicami.

Na linii R2, z uwagi na prośby pasażerów, pociąg Łukowianka będzie kursował w wydłużonej relacji do i ze stacji Warszawa Służewiec. Nieznacznej zmianie ulegną także godziny odjazdów pociągów relacji Siedlce – Łuków. Na linii R21 zostanie uruchomiona dodatkowa para pociągów relacji Siedlce – Czeremcha.

Pasażerowie podróżujący pociągami linii R3 będą mogli skorzystać z dodatkowych połączeń do i ze stacji Błonie. Z powodu trwających prac remontowych na odcinku Bednary – Łowicz, pierwszy i ostatni pociąg zostaną zastąpione Zastępczą Komunikacją Autobusową.

Na linii R6 część pociągów zostanie odwołana, a wybrane połączenia zostaną obsłużone Zastępczą Komunikacją Autobusową. W pociągach spółki PKP Intercity IC Konopnicka (w obydwu kierunkach) oraz IC Mickiewicz (tylko w relacji Wrocław Główny – Białystok) honorowane będą bilety Kolei Mazowieckich. Wspomniane pociągi PKP Intercity będą zatrzymywać się na wszystkich stacjach i przystankach, objętych honorowaniem biletów. Na linii R61 zostanie uruchomione bezpośrednie poranne połączenie z Wyszkowa do Warszawy Wileńskiej.

Ponadto, w związku z naprawą przejazdu przy p.o. Michalin, w dniach 15 i 16 grudnia pociągi linii R7 będą kursowały według zmienionego rozkładu jazdy. W godzinach międzyszczytowych zostały uruchomione dodatkowe pociągi do/z Piaseczna.

Na linii R8 wystąpi nocna przerwa w ruchu pociągów na odcinku Czachówek Południowy – Warka w godz. 0:01-4:00 (ostatni pociąg kursujący na tym odcinku zastąpi komunikacja autobusowa) oraz Warka – Radom w godz. 23:25-3:50 (pierwszy i ostatnie dwa pociągi zastąpi komunikacja autobusowa).

Na wniosek pasażerów, pociąg linii R9, wyjeżdżający z Warszawy Zachodniej o godzinie 7:20, będzie kursował w wydłużonej relacji do Ciechanowa.

Warszawska Kolej Dojazdowa

WKD wprowadza kosmetyczne zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Nieznacznie zmienią się godziny odjazdów ze stacji początkowych, ale zostanie zachowany 10-minutowy takt na odcinku Warszawa – Podkowa Leśna. Dodatkowo, WKD uruchomi 9 nowych pociągów w relacjach Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna lub Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska.

W przypadku połączeń pozostałych przewoźników zmiany są kosmetyczne – niektóre połączenia odjeżdżać będą o parę minut wcześniej lub później. POLREGIO uruchomi na kilku trasach dodatkowe kursy, które przełożą się na zwiększenie częstotliwości kursowania na wybranych liniach.

Zawsze aktualny rozkład pociągów oraz bilety największych przewoźników znajdziecie w KOLEO. Aplikacja jest dostępna w naszej bazie dla Androida i iOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)