Nowy tryb oszczędzania energii w Operze: nawet 50% dłużej na jednym ładowaniu

Nowy tryb oszczędzania energii w Operze: nawet 50% dłużej na jednym ładowaniu12.05.2016 12:04
Nowy tryb oszczędzania energii w Operze: nawet 50% dłużej na jednym ładowaniu
Łukasz Maślanka

Twórcy przeglądarki internetowej Opera chcą przekonać do swojego oprogramowania tych użytkowników, którzy oczekują, że ich laptop wytrzyma na jednym ładowaniu akumulatora tak długo, jak się da. W deweloperskiej wersji oprogramowania pojawił się mechanizm oszczędzania energii. Opera twierdzi, że to bardzo skuteczne narzędzie, które wydłuża czas pracy o blisko połowę.

350176907582728129

Niedawno w Operze pojawił się wbudowany mechanizm blokowania reklam, a także obsługa połączeń internetowych przez wirtualną sieć prywatną (VPN). Teraz programiści testują kolejne przydatne narzędzie, czyli mechanizm oszczędzania energii w akumulatorze laptopa. Póki co, jest on dostępny w wydaniu deweloperskim przeglądarki, ale wkrótce (raczej szybciej niż później) pojawi się w też w wersji stabilnej.

Programiści Opery narzędzie do oszczędzania energii w laptopie sprawdzili w testach, do których użyli komputera Lenovo X250 z procesorem Core i7-5600U i 16GB RAM oraz systemem Windows 10. Próba przebiegała następująco: w przeglądarkach internetowych załadowano 11 popularnych stron internetowych, m.in. YouTube. Każdą ze stron otwarto w nowej karcie. Następnie każdą z kart przewinięto pięciokrotnie i pozostawiono ją na minutę. Te czynności powtarzano do skutku, czyli do momentu, aż akumulator urządzenia został wyczerpany. Dodatkowo, w testowej Operze obok trybu oszczędzania energii włączono też moduł blokowania reklam.

Wyniki analiz przeprowadzonych przez zespół Opery wykazały, że ich przeglądarka internetowa z trybem oszczędzania gwarantuje czas pracy dłuższy o blisko połowę od tego, który oferuje konkurencja:

350176907582990273

Liderem rynku przeglądarek internetowych jest Google Chrome, Mozilla ma swoje kłopoty z Firefoxem, który staje się coraz bardziej ociężały i jest mało innowacyjny. Przeglądarka Microsoft Edge miała być hitem, a okazała się być obiektem kpin równie złośliwych, jak te kierowane pod adresem Internet Explorera. A gdy dotychczasowi możni tracą siły, w peletonie robi się miejsce, by ich wyprzedzić i rzucić się w pościg za liderem. Niemałą rzeszę fanów zdobyła nowa przeglądarka Vivaldi, widać też większe zaangażowanie Opery w rozwój przeglądarki.

Z nowego trybu oszczędzania akumulatora w komputerze można skorzystać, pobierając Operę w wersji deweloperskiej. Natomiast szczegółowe informacje o mechanizmach zastosowanych do wydłużania czasu pracy laptopa za pomocą najnowszego wydania Opery można znaleźć na blogu firmy.

Stabilną i deweloperską wersje przeglądarki internetowej Opera znajdziecie w naszej bazie programów: Android, Windows, Mac.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)