Numery Polaków wyciekły? DPD ostrzega przed zagrożeniem (aktualizacja)

Numery Polaków wyciekły? DPD ostrzega przed zagrożeniem (aktualizacja)

Kurier DPD - zdjęcie ilustracyjne.
Kurier DPD - zdjęcie ilustracyjne.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tobias Arhelger
Norbert Garbarek
22.04.2023 10:41, aktualizacja: 22.04.2023 13:12

Firma realizująca usługi kurierskie ostrzega swoich klientów przed możliwością "nieuprawnionego ujawnienia numeru telefonu". Komunikat jest wysyłany za pośrednictwem SMS-a, który przestrzega przed potencjalnym zagrożeniem.

"DPD uzyskało informację, że u jednego z dostawców usług SMS-owych mogło dojść do nieuprawnionego ujawnienia Państwa numeru telefonu" – czytamy w wiadomości, której nadawcą jest DPD POLSKA. Komunikat ma charakter informacyjny, ale nie zdradza jak duża baza numerów mogła pojawić się w przestrzeni publicznej.

AKTUALIZACJA [22/03/2023 13:12]

Problem z wyciekiem numerów obejmuje też klientów firm Agata Meble, Telestrada oraz Psychomedic. Jak informuje Sekurak, incydent dotyczy polskiej bramki SerwerSMS. Przedsiębiorstwo tłumaczy wystąpienie nieautoryzowanego dostępu podatnością w systemie, która została zidentyfikowana i usunięta. O zdarzeniu poinformowano też odpowiednie służby.

DPD ostrzega: numery telefonów Polaków mogły zostać ujawnione

Firma kurierska, która wysyła ostrzeżenie nie zdradza, o jakiego dostawcę usług SMS-owych chodzi i jak dużej bazy użytkowników dotyczy potencjalny wyciek danych. DPD prosi jednak o zachowanie szczególnej ostrożności w kontekście odczytywania wiadomości od nieznanych nadawców, którzy mogą w przyszłości zechcieć wykorzystać pozyskane numery.

SMS od DPD jest w pełni bezpieczny, bowiem nie zawiera odnośników do stron, ale też nie prosi o reakcję ze strony użytkownika (odpowiedź, rejestracja lub uiszczenie opłaty). Ostrzeżenie firmy kurierskiej mówi o zwracaniu uwagi nie tylko na podejrzane SMS-y, ale też połączenia telefoniczne i wszelkie prośby o dokonanie opłat za usługi lub towary. Pod żadnym pozorem nie należy też przekazywać swoich danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Przypominamy również, aby nie klikać w podejrzane linki zawarte w wiadomościach" – czytamy w wiadomości od DPD i dołączamy się do apelu. Kierowanie na niebezpieczne strony internetowe jest jednym ze sposobów oszustw w internecie, które ma wyłudzić pieniądze, dane lub przekazać kontrolę nad telefonem.

SMS od DPD. Informacja o zagrożeniu dla klientów.
SMS od DPD. Informacja o zagrożeniu dla klientów.© dobreprogramy.pl | Karol Kołtowski

Warto w najbliższym czasie zwracać uwagę na wiadomości od przewoźników, które zawierają adres strony do śledzenia dostawy. Dla większego bezpieczeństwa lepiej samodzielnie otworzyć odpowiednią stronę w przeglądarce i ręcznie wpisać numer zamówienia. Tym sposobem ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępców jest ograniczone do minimum. Należy też pamiętać, że wszelkie prośby o płatności i przekazanie innych danych warto weryfikować na oficjalnych infoliniach firm.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)