NVIDIA naprawdę „zielona”. Flagowe karty z Maxwellem są i potężne i oszczędne

NVIDIA naprawdę „zielona”. Flagowe karty z Maxwellem są i potężne i oszczędne

19.09.2014 16:28, aktualizacja: 19.09.2014 17:43

O „zielonych” kartach graficznych z wyższej półki,wykorzystujących GPU wykonane w mikroarchitekturze Maxwell, mówiłosię już od pokazania pierwszychMaxwelli w lutym tego roku. Doczekaliśmy się ich w połowiewrześnia. NVIDIA pokazała swoje najpotężniejsze jak dotąd GPU,czip GM204, serce kart GTX 970 i GTX 980. Wygląda na to, że obecniekarty te po prostu nie mają konkurencji, szczególnie pod względemwydajności na wat.

GM204 to prawdziwy superkomputer w jednym czipie. 2048 rdzeniCUDA, tworzące 16 procesorów strumieniowych, 64 potoki operacjirastrowych (ROP), 128 jednostek teksturujących, 16 jednostekgeometrii, 2 MB pamięci podręcznej L2 – łącznie 5,2 miliardatranzystorów. Jak na tak potężne GPU, o wydajności rzędu 4,6TFLOPS, nowy procesor Nvidii jest jednak zaskakująco chłodny, z TDPna poziomie 165 W, tj. około 60% TDP poprzedniego flagowca GK110,wykonanego w mikroarchitekturze Kepler.

Obraz

Wyniki te nie powinny nikogo zaskakiwać. Testy wydanych w lutym kartz Maxwellem (np. GTX 750 Ti) pokazały, że twierdzenia o dwukrotniewyższej wydajności na wat w porównaniu do GeForce z procesoramiKepler nie są przesadzone. Za wzrost ten odpowiada przede wszystkimnowy *multiprocesor strumieniowy *(SMM),jak określa go Nvidia. W porównaniu do poprzednich procesorówstrumieniowych jest w nim mniej rdzeni CUDA (128), za to takichSMM-ów jest w GPU dwa razy więcej (16). Do tego każdy SMM dostajewłasne schedulery i pamięć podręczną.

Ulepszenia nie kończą się naprzebudowie procesora strumieniowego. W nowym Maxwellu NVIDIAwprowadza kilka bardzo interesujących rozwiązań, które uciesząkażdego kochającego spektakularną grafikę gracza. To przedewszystkim mechanizm Voxel Global Illumination,który pozwala na sprzętową akcelerację dla wyjątkowo kosztownychobliczeniowo algorytmów globalnego oświetlenia scen. Dzięki temusceny w grach będą mogły wyglądać równie dobrze, jakprerenderowane filmy – przerywniki.

GeForce GTX 980 & 970 Product Video

Warto wspomnieć też o wsparciudla HDMI 2.0, czylimożliwości wyświetlenia obrazu o rozdzielczości 4K w 60 FPS.GM204 jest w stanie obsłużyć w ten sposób do 4 wyświetlaczy 4K,jego maksymalna rozdzielczość wykracza zresztą poza 4K –uprzywilejowani będą mogli zobaczyć nawet 5K, czyli 5120x3200pikseli.

Jeśli zaś nie mamy ekranów otak ogromnej rozdzielczości, to nic nie szkodzi. Mechanizm DynamicSuper Resolution sprawia, żegra jest wewnętrznie renderowana przez GPU w rozdzielczości 4K, anastępnie skalowana w czasie rzeczywistym do rozdzielczościpodłączonego wyświetlacza (np. 1080p). Różnica w jakość,zdaniem ludzi z Nvidii, będzie zauważalna gołym okiem. Co więcej,będzie to działało dla wszystkich gier uruchamianych na PC.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Możliwości korzystającej zGM204 najpotężniejszej obecnie karty Nvidii, GeForce GTX980,przybliżymy Wam już niebawem – dzisiaj otrzymaliśmy do testówegzemplarz od Gigabyte. Póki co, zapraszamy do obejrzenia jegopierwszych zdjęć.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)