Odbierasz telefon? Uważaj, co mówisz
Odbieranie telefonu, zwłaszcza gdy numer jest nieznany, powinno być przemyślane. Podejmowanie rozmowy słowami "Tak, słucham?" może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Oszuści mogą bowiem nagrywać takie wypowiedzi i wykorzystywać je do insynuowania sytuacji, w których ofiara rzekomo zgodziła się na zawarcie umowy na odległość. To nielegalne.
Nasz czytelnik opisał przypadek, że kiedy odebrał telefon z nieznanego numeru i odpowiedział standardowym "Tak, słucham?", usłyszał w odpowiedzi: "Dziękuję, to wszystko z mojej strony. Jutro wyślemy fakturę". To mogło oznaczać, że jego głos został wykorzystany w zmanipulowanej rozmowie, mającej na celu otrzymanie rzekomej zgody na umowę. Takie działania są nielegalne, a powstałe w ten sposób umowy nie mają mocy prawnej.
Nie zmienia to jednak faktu, że znalezienie się w takiej sytuacji może być nieprzyjemne. Poszkodowany takiej manipulacji może ją zgłosić, a sprawa powinna zakończyć się po myśli poszkodowanego, chociaż same wyjaśnienia mogą być czasochłonne i obciążające psychicznie, zwłaszcza jeśli doszło do oszustwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlatego, aby uniknąć wszelkich problemów tego rodzaju, warto zmienić sposób odbierania telefonów i używać zwrotów takich jak "Halo?" czy "Słucham?", aby utrudnić oszustom działanie i ochronić się przed potencjalnymi problemami. Najlepiej stosować tę strategię zwłaszcza w przypadku połączeń z nieznanych numerów, ale zawsze warto mieć się na baczności, zwłaszcza w kontekście spoofingu telefonicznego.
W przypadku spoofingu, znany numer telefonu pozornie może pochodzić od obcej osoby. Czasem rozmowa jest prowadzona przez automat, który odtwarza uprzednio nagrane wiadomości, co nazywane jest robocallami. Spoofing telefoniczny polega natomiast co do zasady na podszywaniu się pod inne numery, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przestępcy stosują technologie VoIP, by zwieść odbiorcę, przekonując go, że rozmowa pochodzi np. z banku.
Osoby oszukane często wierzą, że rozmawiają z reprezentantem znanej instytucji, przez co machinalnie ujawniają poufne dane lub przekazują pieniądze oszustom, myśląc, że działają w swoim interesie. Z takich sytuacji ważne jest, by zachować rozsądek i dokładnie sprawdzać tożsamość rozmówcy przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl