Odświeżone Mapy Google. Zmianę widać gołym okiem

Odświeżone Mapy Google. Zmianę widać gołym okiem

Odświeżone kolory w Mapach Google
Odświeżone kolory w Mapach Google
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
17.11.2023 19:34, aktualizacja: 17.11.2023 19:47

Mapy Google wyglądają teraz inaczej, a zmianę widać już na pierwszy rzut oka - kolory mapy są zauważalnie inne niż wcześniej. Nowe barwy nie każdemu muszą się na pierwszy rzut oka podobać, bo odświeżony interfejs Google Maps jest dużo bardziej kontrastowy.

Aktualizacja Map Google trafiła do użytkowników nieco z zaskoczenia. Pierwsze doniesienia o pracach nad odświeżonymi kolorami mapy pojawiały się jeszcze w sierpniu, ale dotyczyły tylko wybranych użytkowników, w praktyce w ramach tekstów A/B. Od połowy listopada w sieci masowo pojawiają się jednak doniesienia o aktywacji nowych kolorów Google Maps w kolejnych komputerach i telefonach. Odświeżony interfejs widzimy już także w redakcji.

Mapy Google w odświeżonych kolorach
Mapy Google w odświeżonych kolorach
Starszy interfejs Google Maps
Starszy interfejs Google Maps
;
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar ZiomekŹródło zdjęć: © dobreprogramy

Zmiana zdecydowanie nie jest kosmetyczna. Nowe kolory Map Google są wyraźnie inne niż wcześniej. Podczas przeglądania mapy na pierwszy rzut oka widać nieco inne barwy wód, terenów zabudowanych i zielonych, co sprawia że całość wydaje się bardziej czytelna, zwłaszcza podczas przeglądania powiększonej mapy w miastach i na obrzeżach. Wyraźnie zmienił się także kolor trasy w nawigacji, który znacznie wyróżnia się na tle mapy. Główna droga oznaczona jest wyraźną, granatową linią.

Planowanie trasy w Mapach Google - odświeżony interfejs
Planowanie trasy w Mapach Google - odświeżony interfejs
Planowanie trasy w Mapach Google - "stare" kolory
Planowanie trasy w Mapach Google - "stare" kolory
;
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek

Zmiany w Mapach Google są widoczne nie tylko w przeglądarce, ale także w smartfonach, a wcześniej odnotowano nowe kolory również w Androidzie Auto. Chociaż co do zasady nowe kolory są już zapewne udostępniane wszystkim użytkownikom, w redakcji wciąż mamy konta Google, w przypadku których nowe kolory nie są aktywne. Użytkownicy muszą więc najpewniej uzbroić się w cierpliwość, nim aktywacja nowych kolorów Google Maps po stronie serwera trafi do każdego.

Warto przypomnieć, że odświeżone kolory nie są jedyną nowością, która dopiero co trafiła do Map Google. Do aplikacji lada moment mają też trafić dodatkowe zmiany związane z planowaniem tras, które mogą się przydać głównie w okresie przedświątecznym, ale nie tylko.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)