Nośniki danych — przyszłość odzyskiwania danych

Dysk, pendrive, karta pamięci. To nośniki danych, które przeszły przez ręce niemal każdego użytkownika. Dziś już praktycznie nie można wyobrazić sobie osoby w takim kraju jak Polska, która nie miałaby żadnych danych, choćby w postaci najprostszych zdjęć.

Obecnie na rynku mamy kilka najbardziej popularnych nośników:

Dyski twarde - najpopularniejsze nośniki. Tanie a zarazem o dużych pojemnościach napędzają wytwarzanie i przetwarzanie danych. W laboratoriach zajmujących się odzyskiwaniem danych są znane a ich usterki rozpracowane i choć sam proces przywracania danych jest kosztowny to usługi na tych nośnikach mają dość dużą skuteczność.

Dyski SSHD - połączenie dysków twardych z dyskami SSD. Od strony odzyskiwania danych są niestety bardziej nieprzewidywalne a co za tym idzie wymagają znacznie więcej wiedzy i często specjalistycznych urządzeń.

Dyski SSD - Prawdziwa zmora jeśli chodzi o proces odzyskiwania danych. Dyski te przechowują dane na kościach pamięci, którymi zawiaduje kontroler. Zadaniem kontrolera jest przesyłanie danych oraz dbanie o wyrównane zużycie poszczególnych pamięci. O ile przy dyskach talerzowych mamy kilka fabryk na świecie i właściwie czterech producentów, a technologia produkcji nie zmienia się od lat, to w dyskach SSD opracować jakiś nowy model polutować to wszystko na kawałku laminatu może praktycznie każdy. Na rynku mamy więc wiele firm zajmujących się produkcją dysków SSD a co za tym idzie znacznie więcej pracy przy badaniu jak te urządzenia działają. Każdy może sobie kupić układ scalony, napisać firmware i wyprodukować dysk SSD. No może nie każdy, ale producentów jest naprawdę wielu. Większość kontrolerów ma zaimplementowane szyfrowanie danych więc odzyskiwanie ich bezpośrednio z kości pamięci jest właściwie nie możliwe.

Pendrive i karty pamięci od strony odzyskiwania danych stanowią często większe wyzwanie niż przy standardowych dyskach. Mimo że ich cena jest niska to proces odzyskiwania danych jest bardzo złożony. Po pierwsze musimy sczytać zawartość pamięci do komputera a później odtworzyć procesy wykonywane przez kontroler. Te procesy naprawdę są bardzo różne a w nowych urządzeniach nawet nie mamy informacji o modelu pamięci czy kontrolera ponieważ wszystko jest zalane w monolit.

Jaka jest więc przyszłość odzyskiwania danych - coraz trudniejsza. Dostępność programów do odzyskania danych ze sprawnych nośników właściwie wycięła z rynku proste zlecenia. Do laboratoriów coraz częściej trafiają nośniki po samodzielnych próbach odzyskiwania danych, gdzie użytkownik z góry skazany jest na porażkę. Niemniej jednak wiara w to co się znajdzie w internecie jest na tyle duża, że ludzie podejmują te działania. Dyski SSD, smartfony, pendrive i karty pamięci mają coraz częściej zaimplementowane szyfrowanie co w znaczny sposób utrudnia lub wręcz czasem nawet uniemożliwia odzyskanie danych. Usługi odzyskiwania danych będą coraz droższe z tego powodu a na rynku zostaną firmy które będą w stanie połączyć wiedzę z zakresu elektroniki, kryptografii, programowania i innych dziedzin informatyki

Żródła: www.acelaboratory.com,www.alldatarecovery.plwww.wolainfo.com.plwww.soft-center.ruwww.centrumodzyskiwaniadanych.pl

Jak jest więc rada dla wszystkich użytkowników, smartfonów, komputerów, laptopów? Róbcie często kopie zapasowe bo to wasz najlepszy przyjaciel.