Opera ma coraz więcej funkcji, a właśnie stała się mniej zasobożerna

Opera ma coraz więcej funkcji, a właśnie stała się mniej zasobożerna

Opera ma coraz więcej funkcji, a właśnie stała się mniej zasobożerna
27.07.2016 16:24

Przy okazji opisywania implementacji czytnika RSS w deweloperskiej Operze, wyrażaliśmy obawy o rozrost przeglądarki, co miałoby w efekcie obciążyć zasoby sprzętowe. Dzięki opublikowanemu na blogu przeglądarki wpisowi, wiemy jednak, że stało się odwrotnie – od wersji 39 Opera ma zużywać odczuwalnie mniej RAM-u, a bardzo prawdopodobne jest, że z optymalizacji skorzystają wszystkie przeglądarki wykorzystujące silnik Blink

Według Opery, oszczędności udało się osiągnąć poprzez ograniczenie zjawiska fragmentacji pamięci. W związku z operowaniem na blokach pamięci, a nie na precyzyjnie żądanej wielkości, powstają niewykorzystane nadwyżki, a proces wykorzystuje de facto więcej RAM-u, niż jest to konieczne.

Rozwiązaniem tego problemu stanowi, według Opery, kompaktowanie sterty – wolne bloki są automatycznie identyfikowane i przenoszone na jej początek, czy też po prostu łączone. Oczywiście, co w kwestii prezentacji nowych osiągnięć w przeglądarkach jest przecież stałym elementem, nie mogło zabraknąć testu.

Obraz

Polegał on na odwiedzeniu kilku stron internetowych, Gmaila, Amazona, New York Timesa, Wikipedii, oraz przeglądania jej zawartości. Test trwał 15 minut, zaś dzięki kompaktowaniu udało się osiągnąć rzeczywiście spore oszczędności. W przypadku największego procesu strony NY Timesa, zużycie RAM-u spadło z 9 do 4 MB, natomiast w najmniej zasobożernym procesie Wikipedii udało się odjąć 1,6 MB od 4 MB sprzed kompaktowania.

To nie koniec dobrych wiadomości – Opera zwieńczyła swój wpis deklaracją współpracy z Google. W najbliższym czasie optymalizacja ma trafić do kodu silnika Blink, dzięki czemu z jej efektów będą mogli korzystać także użytkownicy Chrome’a czy Vivaldiego. Najnowsza wersja stabilnej Opery, podobnie jak wersja beta, dostępna jest w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)