Opera Max: kompresja na zupełnie innym poziomie

Redakcja

18.12.2013 08:50, aktual.: 24.02.2014 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć w dobie rosnących pakietów internetowych dostępnych u operatorów sieciowych używanie Opery Mini czasami mija się z celem, tak nie wszędzie oferowane połączenie komórkowe jest na tyle rozwinięte, aby korzystanie z niego można było nazwać komfortowym. Nie bez powodu więc odpowiedni tryb przeglądania pojawił się w Operze Mobile. Po jego aktywacji dane przesyłane do użytkownika są kompresowane, co pozwala zaoszczędzić znaczny procent ruchu przechodzącego do urządzenia mobilnego. Producent przechodzący w ostatnim czasie naprawdę poważne zmiany testuje właśnie nową usługę dla Androida, którą jest Opera Max. Ma ona wynieść stosowaną do tej pory kompresję na znacznie wyższy poziom.

Obraz

Wspomniana już Opera Mini i Opera Mobile są w stanie kompresować strony i w zasadzie tylko strony. Ich zbawienne działanie na pakiet i tym samym portfel użytkownika odbywa się tylko w przeglądarce. Opera Max ma natomiast zapewnić automatyczne tworzenie połączenia VPN i kierowanie przez serwery firmy całego ruchu, nie tylko z przeglądarki. Pozwala to na kompresję także innych danych, chociażby treści z komunikatorów, danych z aplikacji klienckich serwisów z materiałami audio-wideo, czy nawet przy przesyłaniu poczty. Oczywiście Opera nie kompresuje danych zaszyfrowanych, zresztą nie każdemu musi się podobać wizja przekazywania na serwery producenta wszystkiego co robi w Internecie za pomocą urządzenia mobilnego. Gdy natomiast użytkownik znajduje się w zasięgu sieci Wi-Fi połączenie z VPNem jest automatycznie przerywane. Aby uzyskać dostęp do beta testów należy dołączyć do odpowiedniej społeczności Opery w ramach sieci Google+, a następnie zapisać się do testów w samym sklepie Google Play.

Niestety póki co nie jesteśmy w stanie skorzystać z usługi testowej, bo ta na czas testów jest zarezerwowana dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Producent na szczęście informuje, że po ich zakończeniu usługa pojawi się także w innych krajach. Poza tym z udostępnionych zrzutów jasno wynika, że po zakończeniu okresu testowego całość będzie płatna… Pocieszeniem jest informacja z działu PR Opery mówiąca o pakiecie bezpłatnym, który jednak będzie wyświetlał reklamy. Można się także spodziewać niższego priorytetu i wolniejszych połączeń niż tych oferowanych użytkownikom płacącym abonament za usługę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)