Orange dołącza do grona operatorów blokujących telefony za niepłacenie rat lub abonamentu

Orange dołącza do grona operatorów blokujących telefony za niepłacenie rat lub abonamentu

Orange dołącza do grona operatorów blokujących telefony za niepłacenie rat lub abonamentu
Piotr Urbaniak
22.07.2020 16:24, aktualizacja: 22.07.2020 17:20

Od 20 lipca br. już nie tylko T-Mobile i Plus, ale także Orange będzie blokować telefony w sytuacji, gdy użytkownik przestanie wywiązywać się z opłat. Taki zapis pojawił się w najnowszej wersji regulaminu świadczenia usług pomarańczowego operatora.

"W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności" – czytamy w punkcie 15. odświeżonego regulaminu Orange. Należy przez to rozumieć, że telekom fizycznie uniemożliwi korzystanie z zadłużonego sprzętu.

Zastrzega jednak w kolejnych ustępach, że każda blokada IMEI zostanie poprzedzona informacją o tym zamiarze, w której znajdzie się ostateczny termin zapłaty za zaległe raty. Będzie kontaktować się drogą pisemną lub elektroniczną. Ponadto, po uregulowaniu zaległych należności, odblokuje smartfon bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Choć oczywiście chodzi tu wyłącznie o brak opłaty za samą usługę odblokowania, gdyż odsetki są naliczane zawsze.

Blokowanie numerów IMEI zadłużonych smartfonów nie jest w Polsce niczym nowym. Już wcześniej w ten sposób postępowano w Plusie oraz T-Mobile. Niniejszym do tego grona dołącza Orange, co jest ważną wiadomością przede wszystkim dla osób kupujących smartfony z drugiej ręki. Jako iż sprzęt z zablokowanym IMEI nie połączy się z siecią, jest właściwie bezużyteczny. Tymczasem branie telefonów na raty lub abonament, a później sprzedaż ich w internetowym serwisie ogłoszeniowym, stanowi dość powszechną praktykę oszustów.

Zmiana IMEI a polskie prawo

Sama w sobie zmiana IMEI nie jest nielegalna, ale w polskim orzecznictwie prawnym bywa podciągana pod art. 270 k.k., czyli podrabianie dokumentów. Do tego dochodzi też wątek zakupu przedmiotu pochodzącego z przestępstwa, jakim jest przywłaszczenie. Niestety, po raz kolejny wychodzi, jak zdradliwe może być kupowanie elektroniki od osób prywatnych. Nabywając dość świeży smartfon, tak naprawdę nie wiemy, czy sprzedający zamierza go spłacić.

Aplikacja Mój Orange do zarządzania usługami mobilnymi Orange w wersji dla Androida i iOS-a dostępna jest do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (210)