Pale Moon idzie swoją drogą: wprowadza wersję 64-bit i zrywa z Windows XP

Pale Moon idzie swoją drogą: wprowadza wersję 64-bit i zrywa z Windows XP

Pale Moon idzie swoją drogą: wprowadza wersję 64-bit i zrywa z Windows XP
Redakcja
10.10.2014 12:44, aktualizacja: 13.10.2014 12:45

Przeglądarka Pale Moon jest bardzo popularną modyfikacją Firefoksa, której twórcy postanowili pozostać przy pewnych sprawdzonych rozwiązaniach i np. nie zaimplementowali interfejsu Australis. Właśnie pojawił się Pale Moon 25, który daje wyraźnie do zrozumienia, że obie aplikacje zaczyna różnić coraz więcej, a przeglądarka tworzona przez Moonchild Productions wybrała własną drogę. Przykłady? Ten program jest już dostępny w stabilnej wersji 64-bitowej, gdzie tymczasem takiego Firefoksa zobaczymy najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest zerwanie z kompatybilnością z Windows XP. Autorzy przeglądarki doszli do wniosku, że nie ma sensu zapewniać jej działania pod systemem, który nie jest już wspierany, a przez to ciągle traci na bezpieczeństwie. Dzięki temu program może być kompilowany w sposób zapewniający jeszcze nieco wyższą wydajności w nowszych rozwiązaniach. Czy zerwanie ze starym systemem jest wadą? Oczywiście jego użytkownicy mogą poczuć się w jakiś sposób dotknięci, ale prawda jest taka, że w przypadku komputerów domowych, na których nie uruchamia się jakiegoś oprogramowania wymagającego starszego oprogramowania, dawno powinien zostać on zastąpiony przez nowsze wydania Windows, lub dystrybucje Linuksa. Nie zapominajmy ponadto, że w razie potrzeby można skorzystać z wirtualizacji.

Obraz

Kolejna bardzo ważna zmiana to nowy sposób synchronizacji. Na początku tego roku na ten krok zdecydowała się również Mozilla, wprowadzając nową wersję usługi Firefox Sync. Zmiana ta była podyktowana chęcią zapewnienia przede wszystkim odpowiedniej wygody (do logowania wystarczy login i hasło), większej wydajności i możliwości, a także zmniejszeniem kosztów. Teraz nowa wersja usługi ląduje także w Pale Moonie. Niestety, również tutaj użytkownicy będą musieli utworzyć nowe konta, ponieważ nowy serwer nie jest kompatybilnymi ze starszymi danymi. Co również istotne, domyślnie serwer nie synchronizuje dodatków, to musimy włączyć samodzielnie w ustawieniach. Autorzy przeglądarki informują, że stary serwer zostanie niebawem wyłączony, konieczne jest więc jak najszybsze utworzenie nowego konta i przeniesienie danych w ramach samej aplikacji.

Pale Moon nie będzie się również przedstawiał jako Firefox. Obecnie cia przeglądarki wygląda np. tak: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:25.0) Gecko/20141005 PaleMoon/25.0.0. Jak widać, nie znajdziemy tu wspomnienia o produkcie bazowym. Może to na niektórych stronach powodować problemy związane z kompatybilnością, ale nie powinno być tragicznie. Rozszerzenia dostępne dla Firefoksa będą z Pale Moonem kompatybilne, przynajmniej w teorii, bowiem usunięto z niego moduł sprawdzający kompatybilność aby móc rozwijać się z własnym systemem oznaczania wersji. Zmienił się także globalny identyfikator przeglądarki, a ponadto zrezygnowano z dołączania do przeglądarki WebAPP runtime, który pozwala m.in. na instalację aplikacji przeznaczonych dla Firefoxa. Autorzy dodali za to wsparcie dla kodeków VP9 i Opus.

Jak widać, twórcy forka, który powstał w 2009 roku postanowili iść własną drogą. Ich przeglądarka nie zawiera nowego interfejsu Australis (przez co ostatnio znacznie zyskała na popularności), a poza tym po poczynionych krokach widać, że głównym jest po prostu… bycie dobrą przeglądarką internetową. Różne dodatki są zbędne, dlatego więc zdecydowano się na ich usunięcie. Zamiast tego autorzy wykorzystują inne flagi kompilacji, przez co przeglądarka może działać na nowoczesnym sprzęcie szybciej niż, oryginalny Firefox. Bardzo możliwe, że w dalszej perspektywie przeglądarki te oddalą się od siebie jeszcze bardziej. Najnowszą wersję Pale Moona 25 znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)