Październikowa aktualizacja Windows 10 dostępna. Jak zainstalować ją już teraz?

Październikowa aktualizacja Windows 10 dostępna. Jak zainstalować ją już teraz?

Październikowa aktualizacja Windows 10 dostępna. Jak zainstalować ją już teraz?
Oskar Ziomek
02.10.2018 22:58, aktualizacja: 06.10.2018 13:31

Aktualizacja, 6 października, godz. 10.20

Wdrażanie aktualizacji Windowsa 10 zostało tymczasowo wstrzymane. Przez ten czas Microsoft zbada problem znikających plików. Zanim usterka zostanie rozwiązana, producent zaleca wstrzymać się z instalacją z wykorzystaniem Asystenta aktualizacji i programu Media Creation Tool i zaczekać na wydanie ich nowych wersji.

Aktualizacja, godz. 23.35

Programy Media Creation Tool oraz Asystent aktualizacji zostały już zaktualizowane na serwerach Microsoftu. Najnowsze wersje tych narzędzi można już pobrać za pośrednictwem naszego katalogu i wykorzystać je do zainstalowania na komputerze październikowej aktualizacji Windowsa 10.

Aktualizacja
, godz. 23.25

Po ręcznym sprawdzeniu dostępności aktualizacji, Windows Update zaczął już pobierać nową edycję Windowsa 10 na niektórych redakcyjnych komputerach.

Październikowa aktualizacja Windowsa 10 została ukończona i jest już dostępna dla wszystkich chętnych do pobrania. O nowej wersji Windowsa 10 opowiedziano podczas niewielkiego wydarzenia zorganizowanego przez Microsoft w Nowym Jorku. Przez kilka miesięcy pakiet nowości był dopracowywany pod okiem testerów w ramach programu Insider i po ostatnich tygodniach szlifowania detali, ostatecznie trafia do użytkowników jako kolejna duża aktualizacja funkcji Windowsa 10.

Obraz

To pakiet zmian, w którym znajdziemy między innymi wyczekiwany ciemny motyw Eksploratora plików, nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu oraz wiele nowych opcji. Przegląd najważniejszych zmian jest już dostępny w odrębnym materiale, do którego z tego miejsca zapraszam. Myśląc o aktualizacji Windowsa 10 warto pochylić się także nad dostępnymi metodami jej instalacji, a tych jest kilka.

Stan aktualizacji można skontrolować odwiedzając ustawienia Windowsa 10.
Stan aktualizacji można skontrolować odwiedzając ustawienia Windowsa 10.

Pierwsza i zalecana metoda przez Microsoft to po prostu uzbrojenie się w cierpliwość i oczekiwanie na automatyczne pobranie aktualizacji za pośrednictwem Windows Update, co jak informują zagraniczne media, w tym przypadku będzie możliwe najszybciej za tydzień, 9 października. Jest to metoda, która ma zagwarantować użytkownikom najmniej kłopotów. Październikowa aktualizacja zostanie wówczas pobrana i zainstalowana wtedy, gdy teoretycznie nie sprawi żadnych problemów na danym komputerze – Microsoft udostępnia nową edycję partiami i na bieżąco analizuje, czy system nie sprawia kłopotów choćby z konkretnymi konfiguracjami sprzętowymi czy w parze z jakimś oprogramowaniem.

Sprawdzenie dostępności nowych aktualizacji można wymusić ręcznie.
Sprawdzenie dostępności nowych aktualizacji można wymusić ręcznie.

Zwykle część osób nie jest jednak zainteresowana czekaniem i woli wymusić aktualizację wcześniej, wbrew zaleceniom producenta. Jest to oczywiście możliwe, a dostępnych jest kilka sposobów. Pierwsza metoda to ręczne wymuszenie sprawdzenia aktualizacji już teraz. Wystarczy odwiedzić ustawienia i sekcję aktualizacji, a następnie nacisnąć przycisk Sprawdź aktualizacje. W ten sposób październikowa aktualizacja Windowsa 10 powinna być dostępna dla chętnych już od teraz. Wszystko wskazuje jednak na to, że również w ten sposób jest udostępniana partiami, przez co nie wszystkim użytkownikom uda się ją pobrać od razu.

Kolejna opcja to skorzystanie z asystenta aktualizacji, który jest zwykle aktualizowany przez Microsoft chwilę po upublicznieniu aktualizacji systemu w Windows Update. Dzięki temu narzędziu użytkownik będzie mógł zainstalować październikową aktualizację bez czekania na automatyczne pobranie przez system.

Inna metoda to zdecydowanie się na czystą instalację lub odświeżenie systemu za pośrednictwem pełnego instalatora i do tego przyda się aplikacja Media Creation Tool, również aktualizowana jeszcze w dniu premiery aktualizacji Windowsa 10. Dzięki temu programowi użytkownik może w łatwy sposób stworzyć obraz ISO z najnowszą edycją Windowsa 10 lub automatycznie utworzyć nośnik instalacyjny systemu na podłączonym do komputera pendrivie. Podczas instalacji konieczne będzie podjęcie decyzji, czy oczekiwana jest tylko aktualizacja, czy też czysta instalacja, ale wówczas należy się liczyć z utratą wszystkich danych na dysku.

Wreszcie ostatnia warta uwagi metoda to ponownie pobranie obrazu ISO i instalacja we własnym zakresie, ale tym razem w wersji dla osób stroniących od narzędzi oferowanych przez Microsoft. Warto więc wiedzieć, że obrazy systemu można również pobrać na inne sposoby, a ciekawym alternatywnym narzędziem jest program Windows ISO Downloader. W przeciwieństwie do oficjalnego Media Creation Tool Microsoftu, ten program pozwala pobierać różne edycje systemu, a nie tylko tę najnowszą.

Podsumowując, październikową aktualizację Windowsa 10 można pobierać już od dzisiaj, wymuszając ręczną aktualizację z poziomu Windows Update. Alternatywne metody wymagają skorzystania z programów Media Creation Tool lub Asystenta aktualizacji, ale w tym przypadku trzeba jeszcze chwilę zaczekać na ich aktualizację na serwerach Microsoftu. Do osób, którym się nie spieszy i czekają na automatyczną aktualizację, nowa edycja Windowsa zacznie trafiać od 9 października.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)