Piekło zamarzło. Google publikuje majowe statystyki Androida

Piekło zamarzło. Google publikuje majowe statystyki Androida

Piekło zamarzło. Google publikuje majowe statystyki Androida
Redakcja
08.05.2019 19:04, aktualizacja: 13.05.2019 11:17

Piekło zamarzło. Google publikuje majowe statystyki Androida Dziewięć miesięcy po premierze Androida 9 Pie najnowszą wersją systemu wciąż jest Android 8.0 Oreo. Ale i tak mogło być gorzej.

Google przyzwyczaił nas do tego, że co miesiąc publikuje świeżą porcję statystyk, dotyczących popularności poszczególnych wydań Androida. Przynajmniej tak było do niedawna, bo do teraz ostatnie statystyki pochodziły z... 26 października 2018.

W grudniu Google zaktualizował swoją stronę o informację, że dane zostaną zaktualizowane "wkrótce". Na to "wkrótce" trzeba było czekać jednak wiele długich miesięcy. Od publikacji ostatnich statystyk minęły już bowiem 194 dni. Ponad pół roku. Ale doczekaliśmy się.

Google ujawnił statystyki Androida na maj 2019

Zestawienie obejmuje dane zbierane od 1 do 7 maja i nie uwzględnia wersji systemu, które mają mniej niż 0,1 proc. udziałów na rynku. Całość prezentuje się tak:

350262704201951169

Z najnowszego Androida 9 Pie, który został wydany w sierpniu 2018 roku, statystycznie korzysta co dziesiąty użytkownik (dokładnie 10,4 proc.). Google twierdzi, że Android kontroluje 2,5 miliarda aktywnych urządzeń, więc wychodzi na to, że Pie znajduje się na ponad 250 milionach smartfonów, tabletów i innych produktów.

Najpopularniejszą wersją pozostaje Oreo z roku 2017, którego dwie odsłony (8.0 i 8.1) mają łącznie 28,3 proc. rynku.

Warto zauważyć, że z leciwego Androida 2.3 Gingerbread wciąż korzysta 0,3 proc. użytkowników, co daje jakieś 7,5 mln urządzeń. Mowa o systemie, który w grudniu będzie obchodził swoje dziewiąte urodziny.

Nie jest dobrze, ale mogło być gorzej

Nieco ponad 10 proc. użytkowników to niezbyt imponujący wynik jak na oprogramowanie wydane przeszło dziewięć miesięcy wcześniej. Sprawdziłem jednak archiwalne statystyki i zauważyłem, że rok wcześniej Android Oreo zgarnął w analogicznym okresie 5,7 proc. rynku. Pie rośnie więc niemal dwukrotnie szybciej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zasługa Projectu Treble, który miał przyspieszyć aktualizowanie urządzeń przez producentów. Jesienią ubiegłego roku Google obiecywał, że dzięki temu rozwiązaniu Android 9 Pie będzie rósł szybciej niż Oreo i - jak widać - nie kłamał.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)