Płatności zbliżeniowe bez PIN aż do 100 zł, wygoda znów wygrywa z bezpieczeństwem

Płatności zbliżeniowe bez PIN aż do 100 zł, wygoda znów wygrywa z bezpieczeństwem

Płatności zbliżeniowe bez PIN aż do 100 zł, wygoda znów wygrywa z bezpieczeństwem
22.02.2018 12:11

Obecnie w Polsce obowiązuje jeden z najniższych w Europie limitów na płatności kartami bez wprowadzania PIN-u. Wynosi on 50 złotych i nie zmienił się od 10 lat, czyli od czasu, gdy karty zbliżeniowe dopiero wchodziły na rynek. W związku z tym, organizacje płatnicze chcą podniesienia limitu, co z pewnością wpłynie na wygodę zakupów. Pojawiają się jednak pytanie dotyczące bezpieczeństwa.

Jak informuje cashless.pl, przygotowywane są wnioski do Narodowego Banku Polskiego, w których organizacje płatnicze chcę podniesienia do 100 złotych limitu na płatności zbliżeniowe bez PIN. Pomysł popierany jest przez banki, właścicieli sklepów, operatorów terminali płatniczych, jak i samych użytkowników kart zbliżeniowych.

Na nowy limit zgodę musi wyrazić NBP, który w Polsce sprawuje nadzór nad Mastercard i Visą. Jeśli wnioski zostaną zaakceptowane, to wdrożenia powinniśmy spodziewać się na początku przyszłego roku. Ruszyć ma także kampania informacyjna, która skierowana będzie dla użytkowników kart płatniczych. Zanim jednak będziemy mogli korzystać z wyższego limitu, to musi zostać przystosowany cały system związany z płatnościami. Dostosować muszą się m.in. banki, przeprowadzając zdalnie proces zmiany limitu na już obecnych na rynku kartach.

Nie brakuje głosów, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ustalanie limitu przez samego właściciela karty – spodziewać się należy wówczas, że limity będą znacznie wyższe niż 100 złotych, bo część użytkowników w pełni świadomie zrezygnuje z jakiegokolwiek zabezpieczenia karty na rzecz wygody, podobnie jak ma to dziś po części miejsce z błędnie wdrażaną biometrią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (216)