PlayStation 5 będzie ponad dwukrotnie potężniejsze od Xboksa One X

PlayStation 5 będzie ponad dwukrotnie potężniejsze od Xboksa One X

Niemal tak wydajne jak Radeon VII / Fot. Hobby Consoles
Niemal tak wydajne jak Radeon VII / Fot. Hobby Consoles
Piotr Urbaniak
02.05.2019 13:58

Wiadomo już, że Sony pracuje nad PlayStation 5, które – wzorem poprzednika – skorzysta z komponentów AMD. Wprawdzie oficjalne słowa na temat wydajności nowej konsoli nie padły, ale ciekawych informacji dostarcza analityk Benji-Sales.

Jak twierdzi, miał możliwość zapoznać się z zestawem deweloperskim PS5. Sprzęt ma procesor Zen 2, "mnóstwo" pamięci operacyjnej, a także kartę graficzną o mocy 13 TFLOPS.

Oznaczałoby to, że nadchodząca konsola Sony jest ponad dwukrotnie potężniejsza od obecnego lidera na polu wydajności, Xboksa One X. Ten drugi osiąga 6 TFLOPS. Mało tego, jeśli słowa analityka się sprawdzą, to PS5 uplasuje się niewiele poniżej Radeona VII – 13,44 TFLOPS. Nie wspominając już o sprzęcie starszych generacji: PlayStation 4 – 1,84 TFLOPS, PlayStation 4 Pro – 4,2 TFLOPS.

Znikający post

Benji-Sales swoimi spostrzeżeniami podzielił się na Twitterze. A pikanterii całej sytuacji nadaje fakt, że post bardzo szybko po publikacji został skasowany. Coś jest na rzeczy.

Fot. Twitter (Benji-Sales)
Fot. Twitter (Benji-Sales)

Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że zestawy deweloperskie potrafią być nieco mocniejsze od ostatecznego sprzętu. Niech za przykład posłuży już wspomniany Xbox One X, którego devkit ma grafikę z 44 CU, a wersja sklepowa – "tylko" 40 CU. Co więcej, devkity miewają większą ilość pamięci, której programiści potrzebują do debugowania i optymalizacji przygotowywanego kodu.

Tak czy inaczej, podane specyfikacje robią wrażenie. Nawet mając na uwadze, że PlayStation 5 na pewno nie zobaczymy przed 2020 r. Wątpliwe, aby pecety zaliczyły w tym czasie ogromny skok.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)