Polacy robią grę o katastrofie Kurska. Rosjanie odpowiadają: zróbmy grę o Katyniu!

Polacy robią grę o katastrofie Kurska. Rosjanie odpowiadają: zróbmy grę o Katyniu!

Polacy robią grę o katastrofie Kurska. Rosjanie odpowiadają: zróbmy grę o Katyniu!
23.05.2015 19:13, aktualizacja: 25.05.2015 11:43

Jujubee to powstałe w 2012 roku w Katowicach studio deweloperskie założone przez byłych pracowników CD Projekt RED, Traveller’s Tales oraz Infinite Dreams. Dotychczas zajmowali się oni głównie grami mobilnymi, jednak ma się to wkrótce zmienić. Pod koniec 2016 roku ma się na ukazać ich przygodówka Kursk. Już dziś jednak gra budzi niemałe kontrowersje.

Gra będzie dostępna zarówno na Windows jak i OS X, później mają się także ukazać wersje na Playstation 4 oraz Xbox One. O samej grze wiadomo na razie niewiele. Rozgrywka zostanie zaprezentowana z perspektywy pierwszej osoby i będzie łączyć w sobie elementy gry przygodowej, grozy i survivalu wzbogacone o intrygę szpiegowską. Akcja zostanie osadzona w kontekście katastrofy rosyjskiej łodzi podwodnej Kursk Gwoli przypomnienia, rosyjski okręt atomowy K-141 Kursk zatonął w bliżej niewyjaśnionych (przynajmniej oficjalnie) okolicznościach w 2000 roku wraz z 118 osobami na pokładzie. I tu jest właśnie pies pogrzebany.

KURSK - Reveal Teaser - First Person Perspective Adventure & Survival Game by Jujubee!

Trzeba przyznać, że gra, w której protagonista będzie uczestniczył lub zmierzał do rozwiązania zagadki jednej z największych katastrof rosyjskiej floty wzbudziła w nas mieszane uczucia. Pomysł jest na pewno oryginalny i zasługuje na pochwałę, jednak bardzo możliwe, że twórcy z Jujubee zdecydowali się na taki zabieg z zamiarem wywołania kontrowersji na fali ochłodzenia polsko-rosyjskich stosunków. Niezależnie od motywów, udało im się to już teraz.

Dla Rosjan potężna flota jest kwestią strategiczną, ale także honorową, co już Aleksander III określił w słowach: Rosja ma tylko dwóch sojuszników – armię i flotę. Tę wypowiedź zacytował także ostatnio Władimir Putin. Nic dziwnego zatem, że katastrofa Kurska i śmierć 118 marynarzy budzi tam żywe emocje także dzisiaj. Znalazło to odzwierciedlenie w komentarzach pod filmem promocyjnym gry Kursk.

Obraz

Pomysł stworzenia gry, której fabuła będzie się opierać na być może największej tragedii narodowej Rosjan w ostatnich latach spotkał się z żywą reakcją tamtejszych internautów. Komentatorzy na YouTube porównują koncepcję Jujubee do stworzenia gry na przykład o zamachach na World Trade Center. Pojawiają się także dużo bardziej radykalne głosy – w ramach odpowiedzi na polskie przedsięwzięcie niektórzy użytkownicy postulują powstanie rosyjskiej gry zatytułowanej „Katyń: Zastrzel polskiego oficera”.

Konieczne jest zauważenie, że krytyka nie pochodzi ze strony mediów czy osób powiązanych z administracją Federacji Rosyjskiej. Są to głosy internautów, których pomysł studia Jujubee, jak widać, dotknął do żywego. Kursk, niezależnie od tego czy było to zamierzone przez twórców, już teraz zdaje się być nastawiony przede wszystkim na wywoływanie kontrowersji, o samej rozgrywce wiadomo bowiem wciąż niewiele. Twórcy gry odnieśli się do tej kwestii w wywiadzie udzielonym dobrymprogramom.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)