Profil Zaufany. Ważne zmiany od 17 czerwca

Rząd szykuje ważne zmiany
Rząd szykuje ważne zmiany
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.06.2021 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

17 czerwca br. wejdą w życie ważne zmiany dotyczące Profilu Zaufanego (PZ). Przede wszystkim będzie prościej, ponieważ znika tymczasowy PZ, którego ważność upływała już po 3 miesiącach od daty założenia.

Dzisiaj zakładając Profi Zaufany mamy do wyboru dwie opcje: profil tymczasowy (ważny przez miesiące) i "zwykły" - ważny przez 3 lata. W naszym poradniku dowiecie się dokładnie, jak założyć Profil Zaufany.

Poza standardowymi sposobami na założenie PZ przez internet można było również umówić się na wideorozmowę z urzędnikiem. W ten sposób możliwe było założenie tylko profilu tymczasowego. Jednak 17 czerwca się to zmieni, ponieważ "tymczasowy" PZ odchodzi w zapomnienie. Jest to związane z nowelizacją ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

- Wszystkie osoby, które mają tymczasowy Profil Zaufany, staną się właścicielami "tradycyjnego" Profilu Zaufanego. Nic nie będą musiały robić - zrobimy to za nie. 17 czerwca ich TPZ zamieni się w PZ, czyli zamiast 3 miesięcy będzie ważny 3 lata - informuje Cyfryzacja KPRM.

Wdrożenie zostanie przeprowadzone w nocy z 16 na 17 czerwca, więc jest szansa, że wszystko pójdzie sprawnie. Cyfryzacja KPRM zaznacza jednak, że w ciągu 24 godzin od wdrożenia (czyli 17 czerwca) mogą wystąpić problemy z dostępem do Profilu Zaufanego.

Tymczasowy Profil Zaufany potrafił przysporzyć sporych kłopotów. Użytkownik nie mógł go samodzielnie przedłużyć i trzeba było na nowo rozpoczynać całą procedurę zakładania TPZ. Inaczej jest w przypadku "tradycyjnego" PZ - w tym wypadku, by przedłużyć ważność Profilu, należy zaktualizować dane na stronie GOV.pl.

Z Profilu Zaufanego korzysta już niemal 11,3 mln Polaków, a tylko w tym roku założyło go 2,5 mln osób. Jest to jedna z najprostszych metod na potwierdzenie tożsamości w internecie, dzięki czemu możemy korzystać z coraz liczniejszych e-usług.

- PZ to zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL - przypomina rząd. Profil Zaufany jest również świetnym uzupełnieniem dla aplikacji mObywatel.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także