17 czerwca br. wejdą w życie ważne zmiany dotyczące Profilu Zaufanego (PZ). Przede wszystkim będzie prościej, ponieważ znika tymczasowy PZ, którego ważność upływała już po 3 miesiącach od daty założenia.

bESuDjmJ

Dzisiaj zakładając Profi Zaufany mamy do wyboru dwie opcje: profil tymczasowy (ważny przez miesiące) i "zwykły" - ważny przez 3 lata. W naszym poradniku dowiecie się dokładnie, jak założyć Profil Zaufany.

Poza standardowymi sposobami na założenie PZ przez internet można było również umówić się na wideorozmowę z urzędnikiem. W ten sposób możliwe było założenie tylko profilu tymczasowego. Jednak 17 czerwca się to zmieni, ponieważ "tymczasowy" PZ odchodzi w zapomnienie. Jest to związane z nowelizacją ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

- Wszystkie osoby, które mają tymczasowy Profil Zaufany, staną się właścicielami "tradycyjnego" Profilu Zaufanego. Nic nie będą musiały robić - zrobimy to za nie. 17 czerwca ich TPZ zamieni się w PZ, czyli zamiast 3 miesięcy będzie ważny 3 lata - informuje Cyfryzacja KPRM.

Wdrożenie zostanie przeprowadzone w nocy z 16 na 17 czerwca, więc jest szansa, że wszystko pójdzie sprawnie. Cyfryzacja KPRM zaznacza jednak, że w ciągu 24 godzin od wdrożenia (czyli 17 czerwca) mogą wystąpić problemy z dostępem do Profilu Zaufanego.

bESuDjmL

Tymczasowy Profil Zaufany potrafił przysporzyć sporych kłopotów. Użytkownik nie mógł go samodzielnie przedłużyć i trzeba było na nowo rozpoczynać całą procedurę zakładania TPZ. Inaczej jest w przypadku "tradycyjnego" PZ - w tym wypadku, by przedłużyć ważność Profilu, należy zaktualizować dane na stronie GOV.pl.

Dowód osobisty przez internet? To już ostatnie dni na składanie wniosków
Dowód osobisty przez internet? To już ostatnie dni na składanie wniosków

Z Profilu Zaufanego korzysta już niemal 11,3 mln Polaków, a tylko w tym roku założyło go 2,5 mln osób. Jest to jedna z najprostszych metod na potwierdzenie tożsamości w internecie, dzięki czemu możemy korzystać z coraz liczniejszych e-usług.

- PZ to zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL - przypomina rząd. Profil Zaufany jest również świetnym uzupełnieniem dla aplikacji mObywatel.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (8)
bESuDjnH