E‑usługi, które załatwisz bez wychodzenia z domu. Oto co można załatwić online

fot. Unsplash
fot. Unsplash

04.04.2021 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Co jest potrzebne, żeby załatwiać sprawy urzędowe? Kapcie!" Tak pół żartem, pół serio rząd reklamuje e-usługi, które dostępne są na stronie GOV.pl. E-usługi cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków, a rząd dba o to, by coraz więcej spraw można było załatwić bez konieczności odwiedzania urzędu.

"2020 to był zdecydowanie cyfrowy rok. Podobnie jest i teraz. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej", powiedział minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poniżej przygotowaliśmy dla was zestawienie najpopularniejszych usług, które już teraz dostępne są na stronie GOV.pl.

Profil Zaufany - lepiej go mieć

Warto zacząć od założenia Profilu Zaufanego, dzięki któremu będziemy w stanie załatwiać sprawy formalne przez internet. Założenie PZ jest oczywiście bezpłatne, a tutaj znajdziecie odpowiedź, na pytanie, jak założyć Profil Zaufany, który posłuży do potwierdzenia tożsamości w e-urzędzie. Marek Zagórski wyjaśnił, czemu jest to takie ważne:

"W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy Profilu Zaufanego"

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158226419090686]

E-usługi dostępne na GOV.pl

Kiedy już założymy Profil Zaufany, możemy przejść na stronę GOV.pl, by zapoznać się z e-usługami, które są tam dostępne. Dużym ułatwieniem jest to, że wszystkie te sprawy urzędowe możemy załatwić wtedy, kiedy najbardziej nam pasuje, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni godzinami pracy urzędów.

Jakie sprawy urzędowe załatwimy online? Oto najpopularniejsze e-usługi:

Wyślij pismo ogólneZgłoś urodzenie dzieckaUzyskaj dowód osobistyUzyskaj dowód osobisty dla dzieckaZgłoś zbycie/nabycie pojazduUzyskaj odpis aktu stanu cywilnegoWymelduj się z pobytu stałegoZamelduj się na pobyt stały lub czasowyPobierz dokument o zameldowaniu

Wszystkie e-usługi na stronie GOV.pl są pogrupowane w kategorie, dzięki czemu bardzo łatwo je znaleźć. W razie potrzeby możemy również skorzystać z wyszukiwarki. Wypełnianie wniosków czy składanie oświadczeń przez internet jest bardzo intuicyjne, więc nie powinno być większych problemów z korzystaniem z e-usług.

Nie tylko e-usługi

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Profil Zaufany przydaje się nie tylko do spraw urzedowych, które znajdziemy na stronie GOV.pl. Korzystając z PZ możemy również: rozliczyć e-PIT zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta zarejestrować się na szczepienie złożyć wniosek o 500+ założyć działalność gospodarczą

Ostatnia ważna kwestia - załatwiając sprawy urzędowe online potwierdzenie, że pismo czy wniosek zostały złożone prawidłowo, otrzymamy drogą elektroniczną (najczęściej w wiadomości e-mail lub na konto Mój GOV, na które logujemy się z użyciem PZ).

Jeżeli mówimy już o cyfrowych usługach, jakie oferuje nasz rząd, warto wspomnieć również o aplikacji mObywatel, która nie tylko jest wiarygodną kopię dowodu osobistego. Możemy w niej podpiąć również prawo jazdy, legitymacje, eRecepty czy informacje na temat koronawirusa. Aplikacja cały czas jest rozwijana, więc możemy spodziewać się kolejnych usprawnień.

[frame]Aplikację mObywatel na urządzenia z systemem Android i iOS możecie znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)