Projekt YouTube Unplugged: Google zamierza zastąpić tradycyjną telewizję

Projekt YouTube Unplugged: Google zamierza zastąpić tradycyjną telewizję
Łukasz Maślanka

05.05.2016 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google pracuje nad nową usługą dla YouTube. Jak wieść gminna niesie, jej robocza (i kto wie, czy nie ostateczna) nazwa to Unplugged. Serwis ma być płatny i dostarczać materiały z sieci telewizji kablowych.

Jak podaje Bloomberg, szefostwo YouTube'a jest już po rozmowach z największymi amerykańskimi korporacjami medialnymi, m.in. Viacom, Twenty-First Century Fox oraz CBS. Wiążące ustalenia nie zapadły, bo projekt Unplugged jest w powijakach i do konkretów jeszcze długa droga. Czym ma być YouTube Unplugged? Google w zamian za abonament (wg Bloomberga, firma chce pobierać miesięcznie nie więcej niż 35 dolarów) zaoferuje materiały autorskie, filmy, seriale lub też audycje sportowe emitowane przez amerykańskie kablówki.

Obraz

Pomysł rozpatrywany jest w dwóch wariantach: Unplugged ma zawierać materiały wideo dostarczane przez partnerów z korporacji medialnych, a także oferować mniejsze kanały skupione wokół konkretnej, często niszowej tematyki. Dostęp do tych drugich użytkownicy mają uzyskać za dodatkową opłatą, poza głównym abonamentem. Usługa ma ruszyć w przyszłym roku, a dla jej rozwijanie ma zajmować bardzo wysokie miejsce na liście google'owych priorytetów. Firma miała już nawet wprowadzić pewne zmiany w swojej infrastrukturze technicznej, by mogła ona obsłużyć nowe możliwości wprowadzone za sprawą YouTube Unplugged. Teraz pozostaje jeszcze dogadać się z rekinami świata mediów, a te rozmowy – co wiemy choćby z doświadczeń serwisów streamingu muzyki – nigdy nie są łatwe.

YouTube jak telewizja?

Google od dłuższego czasu próbuje rozszerzyć ofertę YouTube, a jednocześnie sprawić, że serwis ten zacznie przynosić większe pieniądze. W 2015 r. pojawiła się usługa YouTube Red, dzięki której opłacając miesięczną subskrypcję wartej ok. 10 dolarów można odtwarzać w tle wideo w tym serwisie (zarówno w wersji przeglądarkowej, jak też w aplikacjach mobilnych), zapisywać je w trybie offline i oglądać bez reklam. Dodatkowo, abonenci YouTube Red zyskują bezpłatny abonament w usłudze Muzyka Google Play i mogą oglądać materiały filmowe przygotowane specjalnie dla nich. Jak to często z nowymi produktami od Google bywa, usługa YT Red nie jest dostępna w Polsce i nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy się pojawi.

Od dłuższego czasu YouTube jest też poddawane specyficznemu eksperymentowi, który polega na tworzeniu tematycznych wydań usługi. Google uruchomiło już dwa tego typu serwisy: YouTube Gaming i YouTube Kids. Wszystko po to, aby przyciągnąć do siebie jak największe grupy ludzi zainteresowanych daną tematyką i odwrócić ich uwagę od podobnych usług konkurencji. Badania wskazują też, że dla całkiem sporej grupy użytkowników Internetu klasyczna telewizja nie ma przyszłości, bo zastąpią ją usługi takie, jak np. Netflix. Jest więc bardzo prawdopodobne, że Google chce wskoczyć na nową falę i dostosować możliwości YouTube do oczekiwań współczesnego odbiorcy, a przy okazji zarabiać pieniądze na czymś więcej niż tylko na reklamach. Pytanie tylko, co googlersom z tego wyjdzie, ich boje o to, by zaistnieć w świecie telewizji, trwają bowiem od lat i trudno powiedzieć, by zakończyły się choćby umiarkowanym sukcesem. Ale biorąc pod uwagę zapał Google do tworzenia rzeczy nowych, projektu YouTube Unplugged lepiej nie skreślać zbyt szybko.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)