Przyszłość Google News pod znakiem zapytania – agregator wiadomości może zniknąć z Europy

Przyszłość Google News pod znakiem zapytania – agregator wiadomości może zniknąć z Europy

Google rozważa usunięcie Wiadomości z Europy
Google rozważa usunięcie Wiadomości z Europy
Oskar Ziomek
22.01.2019 23:55, aktualizacja: 23.01.2019 11:59

Wszyscy szczęśliwi użytkownicy agregatora treści Wiadomości Google, który w świecie szerzej znany jest jako Google News, powinni przygotować się na ewentualną zmianę przyzwyczajeń. Jak informuje serwis Business Insider, powołując się na informacje wprost od Google'a, niewykluczone iż niedługo usługa przestanie być dostępna w Europie. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale to realny scenariusz mogący być konsekwencją przygotowywanej przez Parlament Europejski dyrektywy o prawie autorskim, w sprawie której w dalszym ciągu nie ma porozumienia.

Po wprowadzeniu nowego prawa, problemem okaże się możliwość żądania przez wydawców zapłaty za pojawienie się w wynikach wyszukiwania fragmentów artykułów z danego serwisu. Dla Google może to w praktyce oznaczać konieczność usunięcia z europejskiego rynku usługi Wiadomości, której funkcjonalność dokładnie na tym polega, a w takiej sytuacji dalsze utrzymywanie serwisu byłoby najpewniej zwyczajnie nieopłacalne.

Jasne przedstawienie sytuacji pojawia się w publikacji Bloomberga, gdzie cytowana jest Jennifer Bernal, menedżer ds. polityki publicznej Google w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce: Google News może zniknąć z kontynentu w odpowiedzi na [tę - przyp. red.] dyrektywę. Oczywiście wycofanie usługi z europejskiego rynku to ostateczność.

Wiadomości Google ułatwiają śledzenie bieżących informacji z wielu źródeł.
Wiadomości Google ułatwiają śledzenie bieżących informacji z wielu źródeł.

Bernal dodała, że decyzja będzie wynikiem dokładnej analizy nowych przepisów, a ewentualne usunięcie Wiadomości z Europy będzie krokiem podjętym niechętnie. Google przyznaje przy tym, że treści pojawiające się w Wiadomościach nie są bezpośrednim źródłem zysku, ale sprawiają, że użytkownicy chętniej wracają do wyszukiwarki. Tutaj zarobek jest już natomiast realny, a wszystko to za sprawą reklam.

Warto zwrócić uwagę, iż na tę chwilę groźbę usunięcia Wiadomości Google z europejskiego rynku powinniśmy raczej traktować z przymrużeniem oka. Tak przynajmniej sugeruje François Godard, jeden z analityków w firmie Enders Analysis. Ja nie kupuję tej groźby – oni naprawdę potrzebują Europy – tłumaczy Godard w wypowiedzi dla serwisu Bloomberg. Wiele wskazuje więc na to, że Google koniec końców znajdzie inne wyjście z tej niekorzystnej sytuacji. Sporo będzie zapewne zależeć od ostatecznego kształtu opracowywanej dyrektywy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)