Purism wprowadza nowe laptopy Librem z Linuxem i starymi procesorami Intela

Purism wprowadza nowe laptopy Librem z Linuxem i starymi procesorami Intela
Purism wprowadza nowe laptopy Librem z Linuxem i starymi procesorami Intela

14.01.2019 18:59, aktual.: 15.01.2019 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firmę Purism znacie zapewne dzięki smartfonowi Librem z niezależnym, etycznym i szanującym prywatność systemem operacyjnym, dostępnym jako Open Source. Firma ta produkuje także laptopy, na których domyślnie zainstalowany jest Linux. W sklepie producenta znajdziemy czwartą generację „wolnych i bezpiecznych” laptopów.

Czym wyróżniają się laptopy Librem? Podobnie jak smartfony marki Purism, są nastawione na ochronę prywatności. Od konkurencji odróżnia je przede wszystkim przełącznik, fizycznie odcinający mikrofon, kamerę, Bluetooth i WiFi od reszty sprzętu. Każdy komponent został dobrany z myślą o ochronie prywatności. Ponadto laptopy te mają matowe matryce, duże gładziki i eleganckie, aluminiowe obudowy. Działają pod kontrolą PureOS – autorskiej dystrybucji Linuxa producenta. Librem 13 ma ekran o przekątnej 13,3 cala, Librem 15 – 15,4 cala.

Laptopy Librem 13 i Librem 15 zostały odświeżone i mają procesory… Intel Core 7. generacji. Znajdziemy w nich jednostki i7-7500U Kaby Lake z dwoma rdzeniami. Nie można więc liczyć ani na moc czterech rdzeni, ani na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie energooszczędności. Procesory z 2016 roku zostały zamontowane w maszynach z powodu kompatybilności z coreboot – otwartym zamiennikiem BIOS-u. Dopóki Intel nie udostępni źródeł FSP (firmware support package), ze względu na swoją filozofię laptopy Librem nie dostaną procesorów 8. generacji.

Lepiej prezentują się nowe ekrany. Librem 15 dostał matowe matryce 1080p lub 4K, Librem 13 zaś 13,3-calową 1080p. Można do nich zamontować maksymalnie 16 GB RAM-u. Za grafikę odpowiada układ Intel HD Graphics 620, na dane dostaniemy prawdopodobnie 120 GB SSD z możliwością dołożenia drugiego dysku M.2 (obsługuje NVMe).

Ceny laptopów Librem są niestety dość wysokie. Laptopy z przestarzałymi procesorami kosztują od 1399 dolarów w wersji 13-calowej – tyle samo w Stanach Zjednoczonych kosztuje nowy MacBook Air w mocniejszej wersji, podstawowy 13-calowy MacBook Pro z procesorem 7. generacji (i5) jest o 100 dolarów tańszy. 1599 dolarów trzeba zapłacić za podstawową wersję 15-calową. Prywatność jest jednak bezcenna i na pewno laptopy Librem znajdą nabywców. Producent daje też możliwość kupienia laptopa na raty bez naliczania odsetek.

W przygotowaniu jest też smartfon Librem 5.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)