Ransomware w komputerach policji w Nowym Jorku. Infekcja przeniosła się z NUC‑a

Policja w Nowym Jorku zmierzyła się z ransomware w wewnętrznej sieci, fot. Getty Images
Policja w Nowym Jorku zmierzyła się z ransomware w wewnętrznej sieci, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

26.11.2019 13:55, aktual.: 26.11.2019 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja w Nowym Jorku ujawniła kulisy problemu z ransowamre, z którym musiała się zmierzyć w ubiegłym roku. W konsekwencji na pewien czas wyłączono dostęp do bazy danych LiveScan z odciskami palców, choć pojawiają się zapewnienia, że zagrożenie tego nie wymagało i była to tylko prewencja.

O szczegółach incydentu informuje New York Post. Jak się okazuje, akcja miała miejsce w październiku ubiegłego roku, kiedy w jednej z akademii policyjnych zewnętrzny wykonawca instalował cyfrowy wyświetlacz. W pewnym momencie połączył z siecią swój minikomputer z serii Intel NUC, z którego wirus przedostał się na sprzęty policji.

Oprogramowanie trafiło do 23 komputerów połączonych z systemem analizy odcisków palców. Jak mówi Jessica Tisch, zastępca komisarza ds. Technologii Informacyjnych, choć ransomware miało wpływ tylko na 1 proc. komputerów w departamencie, w żadnej maszynie nie zaszyfrowało danych. Mimo to baza odcisków LiveScan została wyłączona, a dodatkowo przeinstalowano oprogramowanie w 200 komputerach w całym mieście.

Sprzedawca, który odpowiadał za instalację monitora został przesłuchany, ale jak wynika z informacji New York Post, ostatecznie nie został oskrażony. Można więc przypuszczać, że z czasem ustalono, iż nie zainfekował urządzeń policji celowo, a o obecności wirusa w swoim komputerze mógł nawet nie wiedzieć.

Komputery policji zostały zarażone w piątek i wtedy też, po kilku godzinach, wyłączono dostęp do bazy LiveScan. Dzięki szybkiej reakcji, już w sobotę rano baza odcisków ponownie była dostępna. Według informacji policji, żadne dane nie zostały utracone.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także