Rhythmbox i Mutter za burtą Ubuntu 11.04

Rhythmbox i Mutter za burtą Ubuntu 11.04

Redakcja
30.10.2010 16:38

Ubuntu Developer Summit już za nami, poznaliśmy domyślny zestaw aplikacji jaki trafi do planowanego na kwiecień Ubuntu 11.04 Natty Narwhal.

Jak już wcześniej informowaliśmy, domyślnym środowiskiem graficznym zostanie zaprojektowany przez Canonical interfejs Unity, a nie Gnome-Shell. Również samo Unity zmieni się przez następne 6 miesięcy. Dotychczas korzystało ono z prototypowego mendżera okien Mutter, który jest nastąpcą Metacity i będzie dostępny w Gnome 3. Z uwagi na wydajność, Mutter w Unity zostanie zastąpiony przepisanym na nowo Compizem z gałęzi 0.9.x, który jak dotychczas zbierał pozytywne opinie użytkowników.

Poruszenie w Internecie wywoała wiadomość, że w Ubuntu 11.04 nie będzie miejsca dla odtwarzacza muzyki Rhythmbox, którego rozwój w ostatnim czasie nie był tak dynamiczny, aby móc zadowolić uczestników UDS-N. Już od kilku lat Canonical skutecznie wymienia aplikacje, które miały ugruntowaną pozycję wśród wielu dystrybucji, mimo ich powolnego rozwoju. Dotychczas usunięte zostały takie programy jak GIMP, XSane, Aptitude czy GDebi. Rhythmbox zostanie zastąpiony przez Banshee, który jest domyślnie instalowany wraz z OpenSUSE. Wcześniej Banshee był już brany pod uwagę jako potencjalny następca Rhythmboksa, ale nie był na tyle rozwinięty, aby zagrozić jego pozycji. Jednak w ciągu ostatniego roku programistom Banshee udało się wydać 4 wersje, które rozszerzały grupę obsługiwanych urządzeń mobilnych, obsługę sklepów internetowych czy wielu zmian w obsłudze multimediów.

Zgodnie z wcześniejszym zapowiedziami do Ubuntu 11.04 trafi bardzo przydatne narzędzie OneConf, pozwalające na synchronizację listy zainstalowanych programów oraz ich ustawień pomiędzy wieloma komputerami. OneConf korzystać będzie z usługi Ubuntu One. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie w Ubuntu 11.04 pojawi się pakiet biurowy LibreOffice. Warunkiem tej zmiany będzie zmieszczenie się w cyklu wydawniczym Ubuntu. Odłożona do następnej wersji Ubuntu została dyskusja na temat domyślnej przeglądarki internetowej, oznacza to, że w Ubuntu 11.04 będzie Firefox 4. Google Chrome musiałoby zostać przystosowane do nowych funkcji Unity, a na to w ciągu najbliższego półrocza nie ma czasu. Swojego miejsca w Ubuntu 11.10 nie może być pewien również klient poczty Evolution, który może zostać zastąpiony przez Thunderbirda.

Stabilna wersja Ubuntu 11.04 pojawi się pod koniec kwietnia 2011 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)