Sprytna technika ukrycia złośliwego makro "w pliku PDF"

Sprytna technika ukrycia złośliwego makro "w pliku PDF"

PDF może zawierać złośliwe makro
PDF może zawierać złośliwe makro
Źródło zdjęć: © AVLab
15.09.2023 16:33, aktualizacja: 19.09.2023 16:16

Japoński CERT zidentyfikował kampanię, w której wykorzystano złośliwy plik z rozszerzeniem .DOC będący w rzeczywistości zmodyfikowanym MHT (+macro), ale wykrywanym w nagłówku jako PDF i uruchamianym przez Microsoft Office całkowicie poprawnie. Teoretycznie ta sztuczka została użyta, aby niektóre rozwiązania anty-malware rozpoznawały złośliwy plik PDF jako coś bezpiecznego.

Tymczasem w rzeczywistości na końcu mamy do czynienia ze szkodliwym makro, który wyzwala jakiś niebezpieczny payload, który bez problemu powinien być wykrywany przez renomowane rozwiązania bezpieczeństwa, w tym biznesowe EDR-XDR.

Co może robić makro? Wyzwala pewne akcje poprzez CMD/Powershell, co już podnosi kwalifikacje podejrzliwości pliku do wysokiego poziomu + zapis, odczyt, usuwanie plików w różnych lokalizacjach: %USERS%, %TEMP%, %Windows% lub inne.

Identyfikacja zagrożenia przez kilka silników w VirusTotal
Identyfikacja zagrożenia przez kilka silników w VirusTotal© AVLab

Na końcu mamy do czynienia z uruchomieniem makro i to za sprawą użytkownika, dlatego nie uważam, aby rozwiązania bezpieczeństwa miały z tym większy problem.

Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, że to UŻYTKOWNIK musi kliknąć w Wordzie "włącz chronioną zawartość", rozpoczynając szkodliwą procedurę.

Autor: Adrian Ścibor

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:avlab.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)